W 95. rocznicę powstania Policji Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie zaprezentowała się 26 lipca br. podczas obchodów Święta Policji w Warszawie. Dzień później rekonstruktorzy z Krosna zadebiutowali w inscenizacji Akcji Burza w Szczawnicy podczas 70-rocznicy Powstania Szczawnickiego.
Krośnieńscy policjanci zainspirowani Policją Państwową i losami lwowskich policjantów, zdecydowali się na rekonstrukcję policyjnych mundurów II Rzeczypospolitej i utworzenie grupy. Grupa działa pod przywództwem Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie insp. Adama Pietrzkiewicza, a w skład jej wchodzą funkcjonariusze z Krosna podinsp. Piotr Furmanek, asp.szt. Beata Winiarska, mł.asp. Beata Raus oraz policjant z rzeszowskiej komendy sierż.szt. Marcin Dziubak.

Policyjna Grupa Rekonstrukcji Historycznych z Krosna

W ubiegły weekend członkowie krośnieńskiej grupy rekonstrukcyjnej odwiedzili Warszawę i Szczawnicę. Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza uczestniczyli w obchodach 95. rocznicy powstania Policji. Ciemnogranatowe mundury grup rekonstrukcyjnych, które na obchody przyjechały również z innych województw nawiązywały do początków tej formacji.

W następnym dniu policjantki i policjanci wcielili się w funkcjonariuszy Policji biorących udział w Szczawnickim Powstaniu sprzed 70 lat.

Policyjna Grupa Rekonstrukcji Historycznych z Krosna

Krośnieńscy policjanci od roku walcząc o pamięć o policjantach Policji Państwowej okręgu lwowskiego zajmują się zdobywaniem eksponatów do tworzonej Izby Pamięci, poświęconej m.in. Policji Państwowej, której otwarcie przewidziane jest jesienią.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.