W 95. rocznicę powstania Policji Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie zaprezentowała się 26 lipca br. podczas obchodów Święta Policji w Warszawie. Dzień później rekonstruktorzy z Krosna zadebiutowali w inscenizacji Akcji Burza w Szczawnicy podczas 70-rocznicy Powstania Szczawnickiego.
Krośnieńscy policjanci zainspirowani Policją Państwową i losami lwowskich policjantów, zdecydowali się na rekonstrukcję policyjnych mundurów II Rzeczypospolitej i utworzenie grupy. Grupa działa pod przywództwem Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie insp. Adama Pietrzkiewicza, a w skład jej wchodzą funkcjonariusze z Krosna podinsp. Piotr Furmanek, asp.szt. Beata Winiarska, mł.asp. Beata Raus oraz policjant z rzeszowskiej komendy sierż.szt. Marcin Dziubak.

Policyjna Grupa Rekonstrukcji Historycznych z Krosna

W ubiegły weekend członkowie krośnieńskiej grupy rekonstrukcyjnej odwiedzili Warszawę i Szczawnicę. Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza uczestniczyli w obchodach 95. rocznicy powstania Policji. Ciemnogranatowe mundury grup rekonstrukcyjnych, które na obchody przyjechały również z innych województw nawiązywały do początków tej formacji.

W następnym dniu policjantki i policjanci wcielili się w funkcjonariuszy Policji biorących udział w Szczawnickim Powstaniu sprzed 70 lat.

Policyjna Grupa Rekonstrukcji Historycznych z Krosna

Krośnieńscy policjanci od roku walcząc o pamięć o policjantach Policji Państwowej okręgu lwowskiego zajmują się zdobywaniem eksponatów do tworzonej Izby Pamięci, poświęconej m.in. Policji Państwowej, której otwarcie przewidziane jest jesienią.
Udostępnij ten artykuł znajomym: