Młodzi czytelnicy, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3, 6, 15 w Krośnie oraz Szkoły Podstawowej w Bóbrce spotkali się z Katarzyną Wasilkowską autorką książek dla dzieci i młodzieży.
30 września w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej młodzi czytelnicy, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3, 6, 15 w Krośnie oraz Szkoły Podstawowej w Bóbrce - spotkali się z Katarzyną Wasilkowską. Autorka książek dla dzieci i młodzieży ma na swoim koncie kilka znaczących nagród i wyróżnień, m.in. jest laureatką nagrody czasopisma "Guliwer" za znaczące zaistnienie na rynku literatury dziecięcej, książki "Królestwo jakich wiele" i "Kobra" znalazły się na liście Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Książka Roku i najnowszy sukces to Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za projekt powieści dla dzieci pt. "Już, już!".

biblioteka w Krośnie

Na spotkaniu z czytelnikami bardzo szczegółowo został poruszony temat kłamstwa. Uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytania dlaczego ludzie kłamią, w jaki sposób kłamią, czy kłamstwo może być dobre, gdzie jest granica pomiędzy kłamstwem a fantazją. Dzieci odegrały scenkę, która pomogła zrozumieć jak łatwo wpaść w kłamstwo i jak ciężko się z niego wyplątać. Scenka dotyczyła pewnej domowej sytuacji i konfrontacji pomiędzy rodzicami a dziećmi. Na jej podstawie okazało się, że powiedzenie kłamstwo ma krótkie nogi jest słuszne. Rozmowa o kłamstwie była nawiązaniem do jednej z książek Katarzyny Wasilkowskiej pt. "Baltazar wraca do domu". Jest w niej historia pewnych małych koziołków Stasiulka i Tadziulka. Jeden z nich, nudząc się wymyśla pewną niesamowitą historyjkę o nowym mieszkańcu wioski…i w ten sposób kłamstwo nabiera rozpędu.

Katarzyną Wasilkowską

Jak mówi sama autorka w jej książkach można odnaleźć trochę śmiechu, trochę smutku i trochę strachu. Każda z nich opowiada jednak o emocjach. W książce "Królestwo jakich wiele" poznamy pewną królewską rodzinę, która tak jak wszystkie rodziny na świecie ma swoje radości, problemy, miłe i mniej miłe chwile. W „Kobrze” znajdziemy historię Tomka, który po wypadku stara się przyzwyczaić do nowej sytuacji a w „Jowance i gangu spod Gilotyny” możemy przeczytać o tym jak mając dziesięć lat można spotkać prawdziwego przyjaciela i przeżyć mnóstwo przygód. W opowiadaniu dla najmłodszych czytelników pt. „Mleczak” autorka w zabawny sposób opowiada historię przedszkolaka Marcysia, który w bardzo interesujący sposób podchodzi do tematu swojego mlecznego uzębienia.

Uczestnicy spotkania bardzo chętnie pytali o wszystkich bohaterów książek Katarzyny Wasilkowskiej, chętnie zadawali pytania na temat warsztatu pracy pisarza i z dumą prezentowali zdobyte specjalne dedykacje.
Spotkania z Katarzyną Wasilkowską odbyły się w ramach projektu „A to książki właśnie” realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.
Udostępnij ten artykuł znajomym: