15 października w Zespole Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie odbyła się uroczystość nadania nowego sztandaru szkole. Został on ufundowany przez warszawską firmę LOT AMS, która jest patronem zawodów lotniczych w krośnieńskim "Mechaniku". - Rozpoczęliśmy wspólnie realizację projektu "94", dzięki któremu przez dwa i pół roku będziemy szkolić naszych uczniów w tej firmie w Warszawie i Rzeszowie na stażach i praktykach - powiedział Bogdan Adamski, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie.
W lutym br. Rada Miasta Krosna podjęła uchwałę przywracającą szkole poprzednią nazwę, czyli Zespół Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w miejsce Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.

- Ta druga nazwa widniała na sztandarze, który otrzymaliśmy w 2004 r. Po przywrócenie tradycyjnej nazwy szkoły, z którą jesteśmy kojarzeni od dziesiątków lat, zwróciłem się do naszych partnerów, którzy z nami współpracują, z propozycją pomocy w sfinansowaniu nowego sztandaru - powiedział Bogdan Adamski, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie.

nowy sztandar dla Mechanika

Najszybciej odpowiedziała firma LOT Aircraft Maintenance Services z Warszawy, największa spółka lotnicza w kraju oferująca obsługę samolotów cywilnych, która zgodziła się pokryć koszty nowego sztandaru dla Zespołu Szkół Mechanicznych.

nowy sztandar dla Mechanika

Współpraca firmy LOT AMS z Krosnem rozpoczęła się od pomysłu budowy bazy technicznej w Rzeszowie. - Budowa dobrej bazy technicznej nie jest możliwa bez właściwego, dobrze wyszkolonego personelu. Po naszej jednej z wizyt w Krośnie, w ramach współpracy z organizacją zrzeszającą szkoły lotnicze, doszliśmy do wniosku, że krośnieński mechanik może być "naszą szkołą". Byliśmy pod wrażeniem podejścia nauczycieli i uczniów do kształcenia, porządku, jaki tutaj jest. Zatrudniamy absolwentów tej szkoły, która "wypuszcza" na rynek właśnie takich pracowników, jacy są nam potrzebni, by zapewnić jakość i bezpieczeństwo pracy na wysokim poziomie - mówił podczas uroczystego wręczenia sztandaru Marcin Kwietniak, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju produktu LOT Aircraft Maintenance Services.

Jak dodał, ufundowanie sztandaru jest symbolem tego, że współpraca będzie długotrwała i przyniesie wszystkim jedynie korzyści.

uczestnicy spotkania

Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna, podkreślił, że wydarzenie to jest pewnego rodzaju symbolem. - Szkoła otrzymuje sztandar, który ufundowała firma partnerska wspierająca na co dzień kształcenie uczniów. Wiąże się tym samym z krośnieńskim "Mechanikiem", myślę, że na wiele lat. Możemy jedynie cieszyć się, że szkoła rozwija się w kształceniu zawodowym i znajduje tak potężnych w branży lotniczej partnerów. Dzięki temu uczniowie mogą zdobywać coraz większe kompetencje i specjalistyczne uprawnienia - stwierdził Bronisław Baran.

Sztandar, który został wykonany w Pracowni Haftu Artystycznego w Lublinie, na ręce dyrektora szkoły Bogdana Adamskiego, wręczył absolwent "Mechanika", obecnie pracujący w LOT AMS Arkadiusz Wojewoda. Nowy sztandar szkoły poświęcił proboszcz krośnieńskiej fary, ks. dr Andrzej Chmura.

przekazanie sztandaru

W uroczystości wzięli udział również między innymi przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit oraz przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Krosna Piotr Grudysz.

uczniowie mechanika

Obecnie w Zespole Szkół Mechanicznych, szkole z blisko 130-letnią tradycją, kształci się ponad 900 uczniów w 30 oddziałach.

- W tym roku przyjęliśmy między innymi ponad 40 uczniów do klas lotniczych. Kształcimy również na zawodach technik mechatronik i technik mechanik dla przedsiębiorstw innowacyjnej gospodarki i nowoczesnych technologii oraz w tradycyjnym zawodzie, z którego szkoła nasza słynie od lat i osiąga sukcesy w konkursach ogólnopolskich, czyli technik pojazdów samochodowych - dodał dyr. Bogdan Adamski.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości:


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.