Blisko 5 mln zł będzie kosztowała przebudowa stadionu w Rymanowie. Połowę kwoty udało się pozyskać władzom gminy z Ministerstwa Sportu i Turystki. Prace już trwają, a zakończenie pierwszego etapu planowane jest do końca kwietnia 2021 r.
Przed laty stadion w Rymanowie stanowił wizytówkę gminy. Czas niestety biegnie i koniecznością okazała się modernizacja obiektu. Już rozpoczęła się przebudowa płyty piłkarskiej.

- Zarówno nawierzchnia boiska głównego jak i treningowego mają być wykonane z trawy naturalnej hybrydowej. Zaplanowano także drenaż i nawodnienie boisk oraz wykonanie oświetlenia. Boisko główne ma mieć wymiary 105 x 66 metrów a boisko treningowe 74 x 36 metrów. Za bramkami wykonane zostaną piłkochwyty o wysokości 6 metrów - opowiada burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec.

Między innymi dzięki wsparciu posłów, na przebudowę stadionu udało się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jest to kwota około 2,4 mln zł. Druga część pieniędzy pochodzi z budżetu gminy Rymanów. Nowe boiska piłkarskie mają zostać oddane do użytku końcem kwietnia 2021 r.

remont stadionu w Rymanowiezdjęcie z 10 października

Jak podkreśla Wiesław Gryzowski, prezes Startu Rymanów, przebudowa stadionu to długo oczekiwana inwestycja w środowisku sportowym gminy. Jest to największe zadanie inwestycyjne w 85-letniej historii klubu. Zmodernizowany stadion da ogromne możliwości dla klubu piłkarskiego. Obecnie trenuje w nim około 90 zawodników w różnych kategoriach wiekowych. Do tego dochodzi szkółka piłkarska Akiv Pro, do której na zajęcia uczęszcza kolejne 100 dzieci.

- Po oddaniu do użytku, wszyscy będą mogli trenować w godziwych warunkach. Dobre obiekty są ogromnym dobrodziejstwem dla młodzieży, a w dzisiejszych czasach jest to na wagę złota. Odpowiednimi warunkami można przyciągnąć dzieci i młodzież do trenowania, a jednocześnie odciągnąć od komputerów i smartfonów. Nowe boiska będą też na pewno dużym bodźcem do rozwoju klubu. Jesteśmy za to wdzięczni burmistrzowi i radzie gminy - mówi prezes Wiesław Gryzowski. Obecnie drużyna seniorów występuje w klasie okręgowej. - Ambicje są jednak większe. W zimie chcemy wzmocnić zespół. A nowy obiekt będzie również bodźcem, by próbować powalczyć o awans - dodaje Wiesław Gryzowski.

remont stadionu w Rymanowiezdjęcie z 10 października

Budowa nowych boisk to jednak nie koniec inwestycji na stadionie. W planach jest wykonanie bieżni lekkoatletycznej wokół boiska piłkarskiego oraz przebudowa trybun. - W pobliżu mamy dużą szkołę, do której uczęszcza obecnie ponad 800 uczniów i dużo zajęć z wychowania fizycznego organizowanych jest na stadionie. Na pewno kompleks z nowymi boiskami i bieżnią lekkoatletyczną sprawi, że zajęcia będą bardziej atrakcyjne dla młodzieży - podkreśla burmistrz W. Farbaniec.

Wykonawcą przebudowy stadionu w Rymanowie jest spółka Serwis-Rozwój z Katowic.