Leśniczy Leśnictwa Blizne znalazł tuszę jelenia byka wykopaną przez buchtujące pod lasem dziki. Ze wstępnych ustaleń wynika, że jeleń byk został skłusowany w trakcie rykowiska.
Truchło jelenia byka znalezione zostało 14 października w miejscowości Blizne, gm. Jasienica Rosielna, na polanie, koło 30 metrów od skraju lasu. Jeleń był wcześniej całkowicie zakopany i przykryty ziemią, ale z czasem część ciała martwego zwierza została odsłonięta przez buchtujące dziki. Powiadomiona Straż Leśna przeprowadziła wstępne oględziny.

- W części przedniej tuszy stwierdziliśmy otwór powstały najprawdopodobniej po wlocie kuli - opowiada Bogdan Fijałka, szef Straży Leśnej w Nadleśnictwie Brzozów. - Drugi podobny otwór stwierdziliśmy na części brzusznej. Cechy te wskazywały, że jeleń został skłusowany przy użyciu broni palnej.

otwór po kuli

Na miejsce przyjechała grupa dochodzeniowa z Komendy Powiatowej Policji z Brzozowa. Jeleń został odkopany i wyciągnięty z dołu. Wówczas potwierdziło się, że jest to byk, ale bez głowy i poroża, które najwidoczniej zostało zabrane jako trofeum.

- Z oględzin wynikało, że kula po strzale utkwiła wewnątrz ciała, dlatego tuszę rozcięto i po wnikliwym przeszukaniu znaleziono zniekształcony pocisk z broni myśliwskiej, który potwierdza, że jeleń został skłusowany - dodaje dr Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

pocisk

Pocisk został zabezpieczony do dalszych badań. - Komenda Powiatowa Policji w Brzozowie prowadzi dochodzenie z o przestępstwo kłusownictwa z art. 53 pkt. 5 Ustawy Prawo Łowieckie - informuje asp. sztab. Monika Dereń z KPP w Brzozowie.

Osoby, które mogą pomóc w wykryciu sprawcy proszone są o kontakt z Policją lub Strażą Leśną.