Po pracach remontowo-konserwatorskich, poświęcono nagrobki rodu Trzecieskich - Tytusa i jego żony Anny. Uroczystość odbyła się 29 października na cmentarzu komunalnym w Jedliczu.
Tytus Trzecieski urodził się w Bażanówce w 1811 r., a zmarł w Polance w 1878 r. Wspólnie z Ignacym Łukasiewiczem i Karolem Klobassą-Zrenckim zbudowali w Bóbrce pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej.

Jolanta Urbanik

Tytus Trzecieski spoczywa wraz z żoną Anną z Węgleńskich Trzecieską (1821-1857) na cmentarzu komunalnym w Jedliczu. Kamienne nagrobne płyty, otoczone kutym metalowym ogrodzeniem z furtką wejściową, usytuowane są nieopodal głównej alei.

Prace konserwatorskie nagrobków były bardzo gruntowne. Rozpoczęto je w połowie lipca tego roku i zakończyły się 21 października. - Możemy być dumni, że dołożyliśmy małą cegiełkę do tego, aby uczcić w godny sposób wielkiego patriotę Tytusa Trzecieskiego. Jesteśmy odpowiedzialni przed następnymi pokoleniami za zachowanie pamięci o wspaniałych Polakach, jakim był Tytus Trzecieski - powiedziała burmistrz Jedlicza Jolanta Urbanik. Dodała jednocześnie, że wykonanie tych prac nie byłoby możliwe bez dużego wsparcia finansowego spółki Orlen Południe, która na ten cel przekazała 25 tys. zł. - Nasza inicjatywa, potrzeba wzmacniania dziedzictwa materialnego, historycznego zetknęłaby się z większymi problemami, gdyby nie otwartość i szacunek dla naszego dziedzictwa również ze strony władz Orlenu Południe - stwierdziła Jolanta Urbanik.

grób Tytusa Trzecieskiego

Uczestniczący w uroczystości prezes Zarządu Orlen Południe Jarosław Wróbel podkreślił, że dla spółki jest wielkim zaszczytem, iż mogła wpisać się skromnym datkiem w przywrócenie należytej pamięci jednego z ojców założycieli przemysłu naftowego nie tylko w Polsce ale i na świecie.

- 170 lat temu powstała pierwsza kopalnia ropy naftowej w niedalekiej Bóbrce, gdzie trzech protoplastów przemysłu naftowego dało temu początek. Jako cała Grupa Kapitałowa Orlen nie tylko w tej chwili odbudowujemy przemysł petrochemiczny na Podkarpaciu, ale przede wszystkim dbamy o korzenie. W tym duchu chcemy również wychowywać i kształcić młodzież w Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym - powiedział prezes Jarosław Wróbel.

poczty sztandarowe

Do Jedlicza przyjechała także praprawnuczka Tytusa Trzecieskiego Monika Tomasik i praprawnuk prof. Marian Wolski. - Tytus Trzecieski był człowiekiem niezwykle skromnym. Nie ubiegał się nigdy o stanowiska, urzędy czy odznaczenia. Poświęcił się cichej pracy dla dobra mieszkańców. Swój majątek, jak wielu innych ziemian, traktował jako skrawek najjaśniejszej Rzeczpospolitej, która wtedy nie istniała - stwierdził prof. Marian Wolski.

Marian Wolski

Nagrobki poświęcił proboszcz parafii w Jedliczu ks. Stanisław Turoń. W uroczystości wzięli udział między innymi poseł Piotr Babinetz, starosta krośnieński Jan Pelczar, dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym ks. Leszek Przybylski a uświetniły ją delegacje wraz z pocztami sztandarowymi Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Jedliczu, Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu oraz Szkoły Podstawowej im. Wincentego Manierskiego w Jedliczu.

Szkoła Podstawowa w Jedliczu od dzisiaj będzie się opiekować nagrobkami Tytusa i Anny Trzecieskich. - Będziemy dbać o to, by płomyk, który kiedyś rozświetlił, teraz zawsze płonął na grobie - powiedziała Jolanta Smarzowska, dyrektor SP w Jedliczu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości: