W Krośnie na powierzchni prawie 5000 metrów kwadratowych powstanie inkubator przedsiębiorczości. Zlokalizowany będzie na blisko 80-arowej działce miejskiej przy ul. Żwirki i Wigury.
Połowa z zaplanowanej powierzchni, czyli 2500 metrów kwadratowych zostanie przeznaczona na działalność produkcyjną. Składać się będzie z 11 boksów produkcyjnych z zapleczem biurowym. Do tego dojdzie całe zaplecze socjalne i magazynowe, cztery sale szkoleniowo-konferencyjne, które będą mogły być również wynajmowane podmiotom działającym poza inkubatorem na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Druga połowa to 30 pomieszczeń biurowych na działalność usługową. Całość będzie wyposażona w podstawową infrastrukturę, tak aby firmy od razu mogły rozpocząć działalność.

- Przestrzeń będzie sprzyjać nawiązywaniu kontaktów między firmami, współpracy w świadczeniu usług na rzecz klienta, czy między sobą. Takie są rozwiązania na świecie i w Europie i taka jest również idea naszego inkubatora - podkreśla dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Tomasz Soliński, zastępca prezydenta KrosnaTomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna

Podstawowy okres "inkubacji" wynosi dwa lata, a w szczególnych przypadkach trzy, jeśli nie będzie chętnych na zagospodarowanie pomieszczenia. Po tym okresie, gdy firmy rozwiną swoją działalność, być może trafią do krośnieńskiej strefy aktywności gospodarczej, gdzie są miejsca pod działalność innowacyjną lub też będą kooperować z firmami już tam istniejącymi. Pomieszczenia, zarówno te produkcyjne jak i pod usługi, będą wynajmowane po cenach rynkowych, ale takich, by znaleźli się chętni do skorzystania. Takie są obecnie regulacje prawne. Nie można ustalić czynszu na preferencyjnych warunkach w pierwszym i drugim roku, jak to jest w przypadku istniejącego inkubatora.

Jak podkreśla Tomasz Soliński, dużym plusem nowego inkubatora będzie nowoczesna przestrzeń i sąsiedztwo firm, w tym podejmujących działalność innowacyjną skoncentrowaną wokół regionalnych inteligentnych specjalizacji: lotnictwo, informatyka i telekomunikacja, jakość życia, przemysł motoryzacyjny. - Chcemy, żeby ludzie aktywni, ludzie młodzi, absolwenci pozostawali w Krośnie, wiązali swoją przyszłość z miastem, tworzyli tutaj nowe miejsca pracy dla siebie, ale też dla innych - dodaje zastępca prezydenta.

projekt inkubatora przedsiębiorczości w KrośnieProjekt inkubatora przedsiębiorczości

Przetarg na wykonanie prac został już rozstrzygnięty. W ciągu najbliższych dwóch tygodni powinno nastąpić podpisanie umowy z wykonawcą. Inwestycja ma zostać zrealizowana do czerwca 2021 r. Czas do rozpoczęcia działalności inkubatora przedsiębiorczości ma zostać poświęcony przygotowaniu się do uruchomienia tego przedsięwzięcia. - Nie chodzi tylko o inkubator w sensie powstania samego budynku, ale o szereg działań o charakterze edukacyjnym, informacyjnym i szkoleniowym, zachęcających do podejmowania działalności gospodarczej, realizacji własnych pomysłów i możliwości skorzystania z naszej oferty. Będzie to skierowane przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy chcą stawiać pierwsze kroki - tłumaczy Tomasz Soliński.
Wspólnie z innymi podmiotami już jest organizowane wsparcie w postaci dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Będzie to prowadzone do 2023 r.

Koszt powstania inkubatora wynosi ponad 31,3 mln zł (brutto). Inwestycja w 85 procentach dofinansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Wkład własny miasta Krosna wyniesie niespełna 4 mln zł.

Jak zaznacza zastępca prezydenta, idea "Inkubatora przedsiębiorczości Krosno" ma pokazać cały system wsparcia, który będzie motywował młodych ludzi, edukował i wspierał. - Krosno jest miastem ludzi przedsiębiorczych. W liczbie podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców jesteśmy zdecydowanie powyżej średniej wojewódzkiej. Uważamy, że dzisiaj podstawowym wyzwaniem dla miasta jest zatrzymanie młodych ludzi w Krośnie, a jeśli już wyjechali, by do niego powrócili. Wyzwanie trudne i praca musi być prowadzona na wielu poziomach - dodaje zastępca prezydenta.

Teren, na którym powstanie inkubator przedsiębiorczości w KrośnieTeren, na którym powstanie inkubator przedsiębiorczości w Krośnie

Już w najbliższym czasie, 21 listopada o godz. 12.00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie zorganizowane zostanie Forum Gospodarcze. W tym roku piąta edycja Forum skierowana będzie przede wszystkim do ludzi młodych chcących rozpocząć działalność gospodarczą, pozyskać finansowanie na jej rozpoczęcie oraz poznać wszystkie za i przeciw prowadzenia działalności gospodarczej. - Podczas czterogodzinnego spotkania zostaną zaprezentowane pozytywne i inspirujące przykłady ludzi, którzy zaczynali od przysłowiowego zera, a którym się powiodło bez dużego wsparcia finansowego, ale uwierzyli we własne możliwości mając świetne pomysły. Forum ma być maksymalnie nastawione na praktyczne wiadomości przedstawione przez fachowców - informuje Tomasz Soliński.

W forum będą mogli wziąć też udział uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy za kilka lat wejdą na rynek pracy. Będą mogli zweryfikować swoje pomysły, poznać system wsparcia od strony prawnej, finansowej, rachunkowej. Jest to niezwykle ważne, gdyż dynamicznie zmieniające się przepisy prawne często mogą stanowić pewną barierę i rodzić obawy u osób, które chcą być same dla siebie szefem.

Forum zostało zarejestrowane jako jedno z wydarzeń Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Rekrutacja uczestników forum rusza w tym tygodniu. Formularz rejestracyjny w formie elektronicznej dostępny jest na stronie internetowej miasta Krosna. Ilość miejsc jest ograniczona. Planuje się, że będzie to około 80 osób.
Udostępnij ten artykuł znajomym: