Delegacje działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego z powiatów krośnieńskiego i brzozowskiego 7 listopada złożyły wiązankę kwiatów i zapaliły znicze na grobie Jana Stapińskiego - posła do parlamentu austriackiego i na Sejm II RP, jednego z twórców i przywódców polskiego ruchu ludowego.
- Chcieliśmy uhonorować w przededniu 125-lecia utworzenia ruchu ludowego na ziemiach polskich tą wybitną postać z końca XIX wieku i XX stulecia do lat trzydziestych. Jak co roku zapalamy znicze na grobach tych, którzy tworzyli ruch ludowy, byli u podstaw tego, by chłopów przywrócić Polsce, a Polskę zwrócić chłopom. Taka była myśl przewodnia pierwszych ludowców - powiedział Dariusz Sobieraj, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Wspomniane zostały też nazwiska przedwojennych posłów: Matusza z Haczowa, Długosza, Toczka z Nozdrzca, senatora Białego z Brzozowa, czy księdza Józefa Panasia z Odrzykonia, twórcy spółdzielczości, doradcy i spowiednika Wincentego Witosa. W trakcie przewrotu majowego w 1926 r. opowiedział się po stronie ówczesnego rządu, piętnując publicznie przewrót majowy marszałka Józefa Piłsudskiego. 17 maja 1926 r. podczas mszy żałobnej odprawionej przez biskupa polowego Wojska Polskiego Stanisława Galla w Kościele Garnizonowym w Warszawie publicznie potępił zamachowców i na znak sprzeciwu zerwał z sutanny swoje odznaczenia i po wygłoszeniu płomiennej mowy, rzucił je pod nogi generała Gustawa Orlicz-Dreszera. - Były to postacie, które znacząco przyczyniły się do przyznania się chłopów do tożsamości narodowej i należy im się cześć i pamięć - dodał D. Sobieraj.

składanie kwiatów na grobie Jana Stapińskiego

Jan Stapiński urodził się 21 grudnia 1867 r. w przysiółku Budzyń na granicy Jabłonicy Polskiej i Haczowa. Po ukończeniu gimnazjum w Jaśle, przez 2 lata studiował na Uniwersytecie Lwowskim na wydziale prawa. Jednak z powodu choroby oczu nie mógł kontynuować nauki. We Lwowie spotkał Bolesława i Marię Wysłouchów. Byli inteligentami, ale widzieli potrzebę pobudzenia mas chłopskich. Tam ukształtowała się jego osobowość i tam rzucił się w wir pracy.

W latach 1898-1900 i 1907-1918 zasiadał w parlamencie austriackim w Wiedniu. Był wiceprezesem Koła Polskiego w austriackiej Radzie Państwa.

W 1908 r. objął funkcję prezesa PSL. Po rozłamie tej partii w 1913 r. stanął na czele PSL - Lewicy. Kiedy ta partia w maju 1924 r. połączyła się grupą secesjonistów z PSL "Piast" i powstał Związek Chłopski, został wiceprezesem nowego ugrupowania. W 1919 r. zdobył mandat poselski z listy PSL - Lewicy a w 1928 r. z ramienia BBWR. W latach 1902-1934 był wydawcą i redaktorem "Przyjaciela Ludu".

nagrobek Jana Stapińskiego

Po roku 1934 wycofał się z życia politycznego i zamieszkał w Klimkówce k. Gorlic. Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał w Haczowie. Końcem 1945 r. działacze ludowi związani z Polską Partią Robotniczą namawiali go do wydania odezwy krytykującej PSL Mikołajczyka. Jan Stapiński nie wyraził na to zgody. Zmarł 17 lutego 1946 w Krośnie i został pochowany na miejscowym cmentarzu. - Takie postacie jak Jan Stapiński musimy ciągle przypominać. Był wielkim trybunem ludowym kiedy rodziła się polska państwowość, kiedy trzeba było ruszyć masy chłopskie do obrony naszej Ojczyzny - dodał Dariusz Sobieraj.

~Seweryn

11-11-2019 16:56 4 31

Nie wspomnieliście nic o tym, że Stapiński rozbijał Kościół, tworzył parafie polskokatolickie, jeździł na zjazdy rozłamowców do Ameryki, był lewicowcem i mieszał ludziom w głowach. Co dwa lata zmieniał partie, albo ludzi, bo nikt z nim nie mógł długo wytrzymać.. A pod koniec życia wszystko odwołał, przepraszał i pojednał się z Bogiem i Kościołem. Jednak zło, któremu sprzyjał i które roznosił wśród chłopów - trwa do dziś.
Odpowiedz

~Janusz

09-11-2019 21:55 4 51

Tak trzeba robić aby pokazać społeczeństwu wiejskiego wybitne postacie Ru chu PSL. Obecna władza chce przywlaszczyc sobie te postacie aby przejąć elektorat wiejski. Krytykuje władze PSL widząc przeciwnika który ma realne szanse wygrać wybory z swoim kandydatem Kosiniakiem Kamyszem. Władze mieszają w głowach społeczeństwa.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.