30 października w czytelni Oddziału dla Dzieci Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej gościł Wojciech Wajda - nauczyciel, edukator z zakresu robotyki, miłośnik gór i kotów, krośnianin, autor książki "Niezwykła przygoda Żumy i jej balonowej gumy"
Książka, która łączy w sobie trochę fantastyki, trochę kryminału, sensacji i przygody nie może być nudna. Faktycznie, przygody Żumy są niewiarygodne ale dzieją się w świecie, który każdy uczeń zna. Może poza faktem, że tytułowa bohaterka spotyka nieznajomego z innego wymiaru, walczy z porywaczami czy udaje się na planetę przyszłości - rzeczywiście, nie każdy uczeń może tego doświadczyć.

Wojciech Wajda w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Uczestnicy spotkania od początku mogli aktywnie w nim uczestniczyć. Mieli całą masę zadań do wykonania i co najważniejsze byli w te działania niezwykle zaangażowani. Pierwszym wyzwaniem było ułożenie puzzli, które przedstawiały ilustrację z książki o Żumie. Nie było to proste! Ułożenie gotowego obrazka pozwoliło na rozwiązanie zadań matematyczno-polonistycznych, a odpowiedzi były wskazówką - ciągiem liczbowym potrzebnym do otwarcia prawdziwego sejfu. Tam na dzieci czekała nagroda- zakładki do książek, dyplom Miłośnika Ksiąg Magicznych i oczywiście guma balonowa! Kolejną atrakcją była możliwość napisania swojego imienia gęsim piórem. Każde dziecko spróbowało swoich sił w posługiwaniu się tym nie do końca im znanym przedmiotem- prawdziwe pióro ze stalówką i kolorowy atrament okazało się być strzałem w dziesiątkę. Powstały w ten sposób pięknie wykaligrafowane imiona.

Wojciech Wajda w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Dobry kontakt autora z uczestnikami i niezwykle sympatyczna atmosfera spowodowały, że kolejka po autografy była długa. Ale opłacało się. Zdobycie jedynej i niepowtarzalnej dedykacji stanowiło jednocześnie okazję do indywidualnych rozmów dzieci z gościem.

W dwóch spotkaniach uczestniczyło 60 osób. Byli to uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Krośnie oraz z klasy II i III Katolickiej Szkoły Podstawowej w Krośnie wraz z wychowawcami.

Wojciech Wajda w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Spotkanie z Wojciechem Wajdą odbyło się w ramach projektu "A to książki właśnie" realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Partnerstwo dla książki".