Uczniowie krośnieńskich szkół ponadpodstawowych mają do dyspozycji nowy internat. Powstał on w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego przy ul. Czajkowskiego 49. Do dyspozycji młodzieży jest ponad 140 miejsc.
- Moją pracę zawodową rozpoczynałam w internacie, który kiedyś mieścił się w tym właśnie obiekcie. Byłam tam wychowawcą. Dzisiaj, po latach, znowu udało się doprowadzić do powstania tutaj internatu - powiedziała Bożena Cząstka, dyrektor Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego podczas oficjalnego otwarcia internatu.

Reforma edukacji spowodowała, że w roku szkolnym 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych trafiły dwa roczniki uczniów. Powstały więc trudności w zakwaterowaniu młodzieży, która chciała podjąć dalszą naukę w Krośnie i równocześnie mieszkać. Jak powiedział Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna, do krośnieńskich szkół ponadpodstawowych uczęszcza ponad 75 procent młodzieży spoza Krosna. - Wielu uczniów oczekuje od nas przygotowania bazy noclegowej - powiedział Bronisław Baran.

- W szkołach dla dorosłych mieliśmy mniej słuchaczy i trzeba było pomyśleć o zagospodarowaniu wolnych pomieszczeń Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego. I pojawiła się myśl o przebudowaniu obiektu pod potrzeby internatu - stwierdziła dyr. Bożena Cząstka.

Bożena Cząstka, dyrektor Zespołu Szkół Kształcenia UstawicznegoBożena Cząstka, dyrektor Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego

Pierwszy etap, czyli przeniesienie pracowni do drugiej części szkoły udało się zrobić bardzo sprawnie i w krótkim czasie, dzięki pracownikom szkoły i ich rodzinom. Bardzo szybko trwały również prace rozbiórkowe. Później nie było już tak pięknie. Jednak dzięki działaniom dyrekcji szkoły i władz Krosna, w końcu udało się internat uruchomić. Z pomocną dłonią przyszedł również kanclerz PWSZ w Krośnie Franciszek Tereszkiewicz. - Internet posiada 73 pokoi dwu i trzyosobowych z łazienkami, łącznie ponad 140 miejsc. W każdym z nich jest dostęp do internetu, a na każdym piętrze znajduje się aneks kuchenny z małym AGD: mikrofalówką i lodówką - dodał Marcin Bednarz, zastępca dyrektora ZSKU, sprawujący opiekę nad internatem.

pokój internatuInternet posiada 73 pokoje dwu i trzyosobowe z łazienkami

Uczniowie do dyspozycji mają dwie świetlice, stołówkę oraz szkolną siłownię. Opłata miesięczna za pobyt w internacie wynosi 100 zł. Firma AM Catering zapewnia młodzieży całodzienne wyżywienie w kwocie 13 zł. Internat funkcjonuje od niedzieli od godz. 16:00 do piątku do godz. 16:00. Opiekę nad uczniami sprawuje ośmiu wychowawców.

Na razie z internatu korzysta około 80 młodzieży, ale zainteresowanie jest coraz większe. - Chcemy, by młodzież czuła się u nas dobrze. I tutaj jest ogromna rola wychowawcy, żeby pomóc znaleźć się uczniom w nowej sytuacji. Jest to dla nich drugi dom, w którym przebywają większą część tygodnia - dodała Bożena Cząstka.

otwarcie internatu w KrośniePrzestronna stołówka

- Dziękuję pani dyrektor za ogromne poświęcenie i szczególnie za wytrwałość w tych ostatnich miesiącach prac, że udało się to duże przedsięwzięcie doprowadzić do finału. Dziękuję też pracownikom szkoły za prace, które doprowadziły, że obiekt udostępniono uczniom. Młodzież, która chce się kształcić w Krośnie ma naprawdę bardzo dobre warunki w nowym internacie - stwierdził prezydent Piotr Przytocki.

Planuje się, że obiekt będzie wykorzystywany też w sezonie poza szkolnym. Uchwałą Rady Miasta Krosna powstało tutaj schronisko młodzieżowe i będzie można wynająć pokoje na wakacjach, feriach, czy w weekendy.

część artystycznaPodczas otwarcia nie zabrakło części artystycznej

W oficjalnym otwarciu internatu, które odbyło się 14 listopada, udział wzięli również przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Kubit, przewodniczący Komisji Edukacji Piotr Grudysz, Anna Szajna z Wydziału Edukacji UM Krosna, dyrektorzy krośnieńskich szkół ponadpodstawowych, wychowawcy oraz uczniowie. Pomieszczenia nowego internatu poświęcił gwardian klasztoru oo. Franciszkanów w Krośnie o. Krzysztof Janas.