13 listopada odbyła się konferencja "Profilaktyka zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach oświatowych" zorganizowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli Oddział w Krośnie.
Uczestnikami konferencji byli nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy szkół i placówek oświatowych miasta i regionu. Działanie to wpisuje się w realizację priorytetu MEN na rok 2019/2020 "Profilaktyka uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych".

Zebranych uczestników powitali: Małgorzata Szybiak - Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie, Andrzej Dziugan - Wicedyrektor PCEN oraz Lucyna Opoń - kierownik Ko O. w Krośnie.

Konferencja w PBW

Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wykładu Pawła Strumińskiego, współpracującego z Fundacja Homo Homini im. Karola de Foucauld i Instytutem Profilaktyki Uniwersalnej, na temat rozpoznawania zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży.

Liczne uczestnictwo nauczycieli w konferencji świadczy o dużym zainteresowaniu tym tematem, a jednocześnie potrzebie doskonalenia zawodowego w zakresie pomagania i dobrego porozumiewania się z uczestnikami działań profilaktycznych. Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży stwarzają problemy we wzajemnych relacjach nauczyciele - uczniowie, warto więc poznać ich naturę i przygotować się do radzenia sobie z nimi poprzez minimalizowanie negatywnego wpływu stresu, wzmacnianie pozytywnych zdarzeń oraz wzmacnianie pozytywnego obrazu własnej osoby.

Konferencja w PBW

Zwrócono uwagę na rolę nauczyciela w profilaktyce zachowań ryzykownych uczniów poprzez umiejętność przyjęcia perspektywy ucznia, odpowiednią jakość ich relacji, czy umiejętność zarządzania pracą na lekcji, tak aby uruchomić procesy i mechanizmy wspierające indywidualny rozwój oraz psychospołeczne funkcjonowanie uczniów z grup podwyższonego ryzyka.

Konferencja w PBW

Organizatorzy zadbali o oprawę bibliograficzną konferencji prezentując literaturę przedmiotu w formie ekspozycji.

Na zakończenie Romualda Wojnar - kierownik d.s. nadzoru pedagogicznego PBW przedstawiła ofertę edukacyjną biblioteki na rok szkolny 2019/2020, a Andrzej Dziugan ofertę PCEN w Rzeszowie o. Krosno.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.