Leśnicy i przedsiębiorcy spotkali się w celu omówienia nowych zasad sprzedaży drewna.
Omówieniu nowych zasad sprzedaży drewna poświęcone było spotkanie leśników i nabywców surowca, które odbyło się w biurze RDLP w Krośnie w poniedziałek 18 listopada. Wśród przedsiębiorców byli główni nabywcy z regionu, każdy z nich kupujący co najmniej pięć tysięcy metrów sześciennych rocznie.

-Zbliżają się przetargi na drewno na 2020 rok, a nawet niewielkie zmiany w zasadach sprzedaży wymagają omówienia, ze względu na znaczenie dla sprawności przebiegu przetargów – mówi Tadeusz Mędrek, naczelnik Wydziału Gospodarki Drewnem RDLP w Krośnie.

Procedura sprzedaży przewiduje pulę 1,7 mln metrów sześciennych, spośród ponad dwóch milionów zaplanowanych do pozyskania na przyszły rok. Ci z nich, którzy już kupowali wcześniej w Lasach Państwach mają prawo do ubiegania się o 80 procent tej masy w aukcjach internetowych na portalu leśno-drzewnym, natomiast 20 procent, czyli ponad 300 tys. metrów sześciennych trafi na aukcję e-drewno dostępną dla każdego podmiotu gospodarczego. Z kolei dla indywidualnych nabywców w sprzedaży detalicznej przeznaczone będzie ponad 250 tys. metrów sześciennych, by lokalne społeczności mogły skorzystać z zakupu bezpośrednio w leśnictwach.

drewno leśnicy


- Cieszy nas pozytywna ocena nowych zapisów w procedurze sprzedaży wyrażona przez przedsiębiorców uczestniczących w spotkaniu, gdyż jest dla nich czytelniejsza i powinna pomóc nam w sprawnym przeprowadzeniu przetargów na przyszłoroczną sprzedaż, które rozpoczynamy już od 6 grudnia – mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Pozyskanie drewna w krośnieńskiej RDLP od lat odbywa się na poziomie 6 procent rocznego przyrostu, co skutkuje ciągłym wzrostem zasobów, ale też przynosi wzrost średniego wieku drzewostanów. Obecnie zasoby leśne w RDLP przekraczają 122,5 mln metrów sześciennych, zaś średnia zasobność na hektar 307 metrów sześciennych na hektar (średnia krajowa 267) jest jedną z najwyższych wartości w kraju. Prawie 90 procent masy na pniu stanową drzewostany jodłowe, bukowe i sosnowe. Inne gatunki drzew mają mniejsze znaczenie.

Podkarpackie lasy należą do najstarszych w Polsce, bowiem średni wiek sięga 75 lat (średnia dla kraju 64 lata).

~Jojo

23-11-2019 18:13 7 55

A w domu mebelki jakie masz?? stalowe czy drewniane:P Podłoga rozumie tez tylko beton :)
Odpowiedz

~Marcin

22-11-2019 22:19 4 59

A ten wycięty las to skąd się znalazł? Czy nie czasem został posadzony jakieś 100 la temu i był tak zwaną uprawą leśną?
Odpowiedz

~ArtHood

22-11-2019 19:32 6 59

Jasne.. wycinajcie ile wlezie bo przecież z tego jest kasa na wasze premie. Żal tylko patrzeć jak znikają całe połacie lasu. I co z tego że posadzicie nowy. To już będzie tak zwana uprawa leśna , najczęściej sosnowa. Z moich obserwacji wynika że lasu w lesie jest co raz to mniej. No ale grunt że się wam na papierku wszystko ładnie zgadza
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.