Przy wejściu do Centrum Dziedzictwa Szkła od ul. Legionów stanęła rzeźba wykonana ze szkła i metalu. Jej autorem jest krośnieński artysta Witold Śliwiński, choć mieszkający obecnie w Zręcinie.
Inicjatywa powstania rzeźb ze szkłem w roli głównej wyszła od Witolda Śliwińskiego. - Zaproponował wiele wzorów, które zostały poddane ocenie specjalistów. Ostatecznie do realizacji zostały wybrane dwa rozwiązania - powiedział prezydent Krosna Piotr Przytocki.

Piotr Przytocki, Witold Śliwiński i Marta Rymar
Od lewej: Piotr Przytocki, Witold Śliwiński i Marta Rymar

Pierwsza miejska rzeźba w Krośnie została oficjalnie odsłonięta 21 listopada w godzinach wieczornych. Jak podkreśla jej autor Witold Śliwiński, artysta tworzący głównie w szkle, pora nie została wybrana przypadkowo, gdyż w tym przypadku główną rolę odgrywa światło. Wykonana jest ze szkła oraz rdzewionych elementów metalowych nawiązujących do starej blachy.

Zdaniem Witolda Śliwińskiego jest to praca abstrakcyjna i każdy patrząc na nią może dopowiedzieć sobie własną historię. - Dla mnie kilkaset szklanych prętów tworzących rzeźbę symbolizuje społeczeństwo krośnieńskie, różne grupy społeczne. Elipsy, a w nich powkładane pręty, połączone są ze sobą pod różnymi kątami, ale tworzą całość wychodzącą z podstawy, czyli z jednego korzenia. Jest to opowieść o ludziach Krosna, nie tylko ludziach szkła, lecz wszystkich "wdychających unoszące się cząsteczki szkła - tłumaczył swoją wizję Witold Śliwiński.

Witold Śliwiński
Witold Śliwiński

Rzeźba ma wysokość 3 metrów i waży około 600 kilogramów. Prace nad nią trwały kilka miesięcy. Elementy trzeba było wyginać giętarkami i spawać. Później w kilku cyklach, kładziona była specjalna szpachla.

Niezwykle ważne jest oświetlenie rzeźby. - Mimo, iż światło wydobywa odpowiednio wszystkie formy prętów, tworząc szklaną mozaikę, to nad oświetleniem trzeba będzie jeszcze popracować, by uzyskać zamierzony przeze mnie efekt - dodał Witold Śliwiński.

rzeźba obok wejścia do Centrum Dziedzictwa Szkła
Rzeźba stanęła przy wejściu do Centrum Dziedzictwa Szkła od ul. Legionów

Druga rzeźba, również autorstwa Witolda Śliwińskiego, ma być zlokalizowana przy wejściu do sklepu Centrum Dziedzictwa Szkła od strony płyty rynku i będzie ważyć około 1,3 tony.


- Jako miasto szkła chcemy promować i kontynuować długą historię krośnieńskiego szkła poprzez sztukę. Ta rzeźba jest pierwszym elementem, które powstało w mieście przy wejściu do Centrum Dziedzictwa Szkła i otwiera przestrzeń dla turystów i mieszkańców - powiedziała Marta Rymar, Miejski Konserwator Zabytków w Krośnie.