Do końca 2019 roku można w Krośnie za darmo wykonać test na obecność wirusa HCV, wywołującego zapalenie wątroby typu C (WZW C). Nieleczona choroba może doprowadzić do rozwoju marskości, a nawet raka wątroby - są to jedne z najpoważniejszych konsekwencji zakażenia HCV.
W 2018 roku zapalenie wątroby typu C wykryto u 70 osób w województwie podkarpackim. Nieleczona choroba może doprowadzić do rozwoju marskości, a nawet raka wątroby - są to jedne z najpoważniejszych konsekwencji zakażenia HCV. Odpowiednio wczesne wykrycie wirusa i jego leczenie, którego skuteczność jest bliska 100%, może przed tym uchronić.

Szacunki mówią, że 150 000 osób w Polsce może być zakażonych HCV, a aż 86% z nich o tym nie wie. Są dwa główne przyczyny tak niskiej świadomości. Po pierwsze nieswoiste, trudne do jednoznacznej i szybkiej diagnozy lub pojawiające się bardzo późno objawy choroby. Po drugie drogi zakażenia, do którego może dojść w przypadku przerwania ciągłości skóry i kontaktu z zakażoną krwią. Stać się to może podczas zacięcia golarką, nożyczkami u fryzjera, rutynowej kontroli u stomatologa, przekłuwania uszu, wykonywania tatuażu czy manicure u kosmetyczki. Są to miejsca i sytuacje, w których praktycznie każdy z nas był chociaż raz. Ważne jest zatem sprawdzanie i zachowanie najwyższych standardów higieny i sterylizacji w miejscach, w których możemy mieć kontakt z zakażoną krwią - podkreśla prof. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów

Test anty-HCV jest szybki i bezpieczny. Polega na nakłuciu opuszki palca i pobraniu na test kasetowy 1-2 kropli krwi. Wynik znany jest już po ok. 15 minutach. Aby wykonać test wystarczy przyjść do jednego z punktów ALAB laboratoria w godzinach jego funkcjonowania. Testy dostępne są do końca roku lub do wyczerpania zapasów.

- Jeśli test anty-HCV okaże się dodatni, przeprowadzimy dalszą, pogłębioną i bezpłatną diagnostykę, dzięki której osoba, która skorzysta z badań będzie wiedziała, czy zakażenie HCV jest u niej aktywne. To duże ułatwienie i oszczędność czasu, jak i pieniędzy dla pacjenta. Pamiętajmy też o tym, że test anty-HCV jest obecnie najszybszą formą wczesnej diagnostyki w kierunku HCV. W przeciwieństwie do HBV, na HCV nie można się zaszczepić - mówi lek. med. Agata Strukow, Dyrektor ds. Marketingu Medycznego z ALAB laboratoria.

W Polsce od 2015 roku są dostępne leki, które mają blisko 100% skuteczność w eliminacji wirusa. Dzięki nim zakażenie HCV stało się pierwszą i obecnie jedyną wyleczalną przewlekłą infekcją wirusową. Leki te zostały wprowadzone do refundacji i pacjent otrzymuje je bezpłatnie. - Mając skuteczne narzędzie w rękach, którym jest program lekowy Ministerstwa Zdrowia w zakresie WZW C, nie możemy ustać w poszukiwaniach osób dalej nieświadomych swojego zakażenia. Dlatego namawiam wszystkich do wykonania testu u siebie i zachęcenia do tego najbliższych - mówi Barbara Pepke, Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i Lider Koalicji Hepatologicznej.

Test anty-HCV można wykonać w punkcie pobrań Alab laboratoria w Krośnie, ul. Św. Wojciecha 22 D.

Bezpłatne badania anty-HCV w Krośnie
Udostępnij ten artykuł znajomym: