Po raz piąty zorganizowane zostało w Krośnie Forum Gospodarcze. W tym roku było ono skierowane w szczególny sposób do ludzi młodych myślących o założeniu własnej firmy, stawiających pierwsze kroki w biznesie bądź też szukających nowoczesnych narzędzi rozwoju.
Na forum zaprosili prezydent Krosna i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. S. Pigonia w Krośnie, a zostało ono zorganizowane w Kampusie Politechnicznym PWSZ przy ul. Dmochowskiego.

- Młodzi ludzie są dla naszego miasta bardzo ważni. Dla rozwoju Krosna przedsiębiorczość młodych jest kluczowym czynnikiem jego rozwoju w różnych obszarach. Chcemy ich słuchać i pomagać poprzez praktyków. Pokazujemy, że w Krośnie z powodzeniem można prowadzić własny biznes w różnych branżach - powiedział Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Tomasz Soliński
Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna

Organizatorzy zaprosili na forum przedstawicieli podmiotów gospodarczych, które mają znaczenie przy uruchamianiu działalności, w tym firmy doradcze, banki, instytucje zajmujące się udzielaniem dofinansowania, kancelarie prawne. W forum wzięli też udział przedsiębiorcy, którzy osiągnęli już sukces, zarobili własne pieniądze i dalej się rozwijają.

- Kiedyś też zajmowałem się przedsiębiorczością i wiem jak trudno przekonać się do prowadzenia własnego biznesu, jak wiele trzeba kreatywności i samozaparcia, by samodzielnie przystąpić do realizacji pomysłów gospodarczych. Forum ma przybliżyć urzędników do przedsiębiorców, czy potencjalnych przedsiębiorców. Chcemy poznać ich zdanie na wiele kwestii, w tym związanych z prowadzoną w mieście polityką gospodarczą - stwierdził prezydent Krosna Piotr Przytocki.

Piotr Przytocki
Prezydent Krosna Piotr Przytocki

Ukłonem władz miasta w kierunku osób przedsiębiorczych jest między innymi inkubator przedsiębiorczości, który powstanie przy ul. Żwirki i Wigury. Do dyspozycji będzie 11 boksów produkcyjnych z zapleczem biurowym, zaplecze socjalne i magazynowe, cztery sale szkoleniowo-konferencyjne, które będą mogły być również wynajmowane podmiotom działającym poza inkubatorem. Do tego dojdzie 30 pomieszczeń biurowych na działalność usługową. Całość będzie wyposażona w podstawową infrastrukturę, tak aby firmy od razu mogły rozpocząć działalność. - Chcemy, żeby ludzie aktywni, ludzie młodzi, absolwenci pozostawali w Krośnie, wiązali swoją przyszłość z miastem, tworzyli tutaj nowe miejsca pracy dla siebie, ale też dla innych - dodaje zastępca prezydenta.

Współorganizatorem V Forum Gospodarczego była PWSZ w Krośnie. Prorektor ds. rozwoju prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Barabasz podkreślił, że płaszczyzna gospodarcza jest dla uczelni szczególnie istotna a nauka i biznes w dzisiejszej rzeczywistości cały czas się przenikają.

- Nasza uczelnia proponuje między innymi zwiększoną ilość zajęć o charakterze praktycznym prowadzonych przez praktyków z różnych przedsiębiorstw, do tego dochodzą sześciomiesięczne praktyki. Od trzech lat współpracujemy z Grupa Nowy Styl w zakresie prowadzenia wspólnych studiów dualnych, studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn. Próbujemy je dalej rozszerzać na inne kierunki. Od siedmiu lat w programach mamy też zajęcia z przedsiębiorczości, rozwijamy działalność akademickiego biura kadr, zachęcamy młodych ludzi do uczestnictwa w kołach naukowych - powiedział dr hab. Zbigniew Barabasz.

Zbigniew Barabasz
Prorektor ds. rozwoju PWSZ w Krośnie prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Barabasz

O tym "jak zarobić pierwszy milion do trzydziestki" mówił Miłosz Zając, dyrektor zarządzający w Concordia Business Club w Krakowie. - Dzisiejszy świat pędzi z niewyobrażalną prędkością, ilość informacji pojawiająca się każdego dnia jest niewyobrażalna. Dlatego też warto być otwartym na informacje i ciągle się rozwijać. Warto zadać sobie pytanie, czy to, co robię cieszy mnie i czy jest tym, co chcę naprawdę robić, jakie znaczenie w życiu mają pieniądze - stwierdził Miłosz Zając.

Miłosz Zając
Miłosz Zając, dyrektor zarządzający w Concordia Business Club w Krakowie

Podczas jednego z paneli dyskutowano, jak poradzić sobie z formalnościami, gdzie znaleźć wsparcie i pieniądze na start. Na pewno decyzja o utworzeniu własnego biznesu wiąże się z dużymi wyzwaniami. Młodzi ludzie mają pomysły, często nie wiedzą jednak od czego zacząć, jak uruchomić start-up. Bartosz Jadam, dyrektor zarządzający ProtoLab w Podkarpackim Centrum Innowacji w Rzeszowie podkreśla, że zanim zdecydujemy się sięgnąć po środki europejskie, pożyczkę czy inne wsparcie, warto pomysł przetestować, porozmawiać z potencjalnymi klientami, spotkać się z firmami, które mogłyby być naszymi potencjalnymi kooperantami. Pomocny może być ProtoLab. - Jest to inkubator przedsiębiorczości skierowany do młodych ludzi, zwłaszcza do studentów, ale przychodzą do nas też ludzie w sile wieku i również mają fajne pomysły biznesowe. U nas można otrzymać dostęp do różnych technologii, a także zbudować zespół ludzi zainteresowanych realizacją wspólnego projektu - powiedział Bartosz Jadam.

V Forum Gospodarcze w Krośnie

O tym, czy biuro rachunkowe jest potrzebne od samego początku prowadzenia działalności mówiła Justyna Bunar, właścicielka kancelarii Hirundo - Księgowość i Podatki. - Na pewno zależy to od poziomu wiedzy przyszłego przedsiębiorcy. Należy się mocno zastanowić, jaką formę prawną wybieramy, czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółki kapitałowe bądź osobowe. Jeżeli świadomość przedsiębiorcy jest wysoka, ma podstawową elementarną wiedzę z zakresu tego, jaką formę działalności wybrać, jakie podatki chce opłacać, to nie musi na początku korzystać z biura rachunkowego. Jest obecnie wiele technik wspomagających, w tym portale do obliczania podatków czy do prowadzenia ewidencji. Ale już przy bardziej skomplikowanych formach prowadzenia działalności, powinno się zasięgnąć fachowej wiedzy specjalistów - powiedziała Justyna Bunar.

Justyna Bunar wspólnie z Bernadetą Obszańską, radcą prawnym z Kancelarii Axelo - Prawo i Podatki dla Biznesu zadeklarowały, że w każdą ostatnią środę miesiąca w godzinach 12.00-15.00 w siedzibie kancelarii Hirundo i Axelo w Krośnie przy ul. Podkarpackiej 26, osoby pragnące rozpocząć działalność gospodarczą będą mogły uzyskać bezpłatne porady w tym zakresie.

W trakcie panelu padło również pytanie, jak obniżać podatki i zwiększać zysk. - W swojej działalności skupiamy się na tym, by przedsiębiorca zajmował się swoim biznesem. My natomiast zajmujemy się całą resztą. Żeby obniżyć koszty, to przede wszystkim na samym początku wybieramy odpowiednią formę prawną - odpowiedziała Dorota Mastalska, prezes zarządu Concordia Business Club z Krakowa.

Dorota Mastalska
Dorota Mastalska, prezes zarządu Concordia Business Club


Na sali nie zabrakło przedsiębiorców, a tym również tych, którzy rozwijają swoje biznesy w Krośnie. - Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym, że Krosno prężnie się rozwija, że udało się zorganizować takie forum. Jestem absolwentem krośnieńskiej PWSZ, której wiele zawdzięczam, ale dawniej nie mieliśmy takich możliwości, jakie dzisiaj mają studenci. Dużym ułatwieniem dla prowadzenia działalności powinien być też inkubator przedsiębiorczości, który powstanie w mieście. Mam nadzieję, że ta inicjatywa "wypali" i będzie szczególnie pomocna dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie. My również zastanawiamy się nad przeniesieniem większej części naszego biznesu do Krosna - powiedział Paweł Panasiuk, współwłaściciel spółki Innergo Systems.
W Krośnie firma ma jeden z największych swoich oddziałów i zatrudnia blisko 20 osób, a w całym kraju 100 osób.

Jakub Popielarz
Właściciel Akademii Piłkarskiej Vivio Jakub Popielarz

Zupełnie inną działalnością zajmuje się Jakub Popielarz, właściciel Akademii Piłkarskiej Vivio działającej na terenie Krosna oraz blisko 40 innych tzw. lokalizacji na terenie Podkarpacia i Małopolski.

- W moim przypadku pomysł się mocno przyjął. Na pewno działalność łatwiej się prowadzi, gdy jest pasja. Było to podkreślane w trakcie forum. W moim przypadku tak właśnie jest. Całe życie grałem w piłkę i poświęciłem się tej dyscyplinie, a po zakończeniu kariery zawodniczej, jestem cały czas przy swojej pasji i stąd jest mi łatwiej. Jest zapotrzebowanie na zajęcia piłkarskie, na aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Rodzice coraz bardziej to rozumieją. Nie patrzymy tylko i wyłącznie na rozwój umiejętności piłkarskich, ale żeby dziecko miało odpowiednie nawyki, żeby się rozwijało, by mogło wspólnie przebywać z rówieśnikami - powiedział Jakub Popielarz.

Natalia Fryc
Natalia Fryc

W forum uczestniczyło też wielu młodych ludzi, studentów oraz uczniów krośnieńskich szkół ponadpodstawowych. Jedną z nich była Natalia Fryc z II LO w Krośnie. - Uczestniczę w forum bo interesuję się ekonomią, przedsiębiorczością, biznesem. Mniej więcej już wiem, co chcę w życiu robić i dlatego tutaj jestem. Dowiedziałam się tutaj wielu ciekawych i zarazem praktycznych szczegółów dotyczących przedsiębiorczości - jak dobrze zacząć działać w biznesie - stwierdziła Natalia Fryc.

V Forum Gospodarcze odbyło się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

~Pałcjusz

01-12-2019 11:44 2 63

Oł jea. Dobre.
Odpowiedz

~bprz.

26-11-2019 22:12 1 52

Oj cyniku, cyniku - nic nie rozumiesz... Zakończyłam działalność po prostu, ale w dzisiejszych czasach ta praca na czarno, to może na biało? Po co tyrać na programy socjalizmu plus, uczące chorej postawy "należy mi się", bo "inni biorą"... A rencina czy emeryturzyna i tak będą głodowe. Dzieci powinno się mieć tyle, ile jest się w stanie SAMODZIELNIE wychować, więc nie mam dzieci i nie będę mieć.
Odpowiedz

~cynik

24-11-2019 20:34 3 56

Była przedsiębiorczyni zachęca do nie płacenia ZUS-u , pracy na czarno itd. Tylko ja się pytam co dostaną dzieci, gdyby nie daj Boże spotkało panią nieszczęście i zeszła z tego świata. Albo przyszła ciężka nieuleczalna choroba i ZUS nie dał renty.
Odpowiedz

~b. przedsiębiorczyni

24-11-2019 17:53 2 64

Droga Młodzieży!;-) Jako naiwna, która sypała do zusowskiej dziury, ale zaprzestała, bo dlaczego mam płacić karę za własne pomysły? powiem tyle: 1 - zlikwidować zus , 2. - uprościć prawo, żeby nie zniechęcało do samodzielności. Reszta to ględy. Jedynym sensownym prawem była ustawa Wilczka. Ale została zaorana, bo be z PRL! Chcecie być przedsiębiorczy - niestety - wyjeżdżajcie albo będziecie wspierać pupilków władz, nepotyków utrzymywanych z kasy podatnika... Powodzenia.
Odpowiedz

~Byk

24-11-2019 12:31 4 62

Takie fajne spotkania w wiadomym gronie nic nie dają. Urzedasy udają że coś robią. Rzeczywistość jest taka jaka jest. Niektórzy uczestniczy dobrze odżywieni są. Strata czasu i pieniędzy.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.