Na krośnieńskim rynku odbyła się konferencja prasowa promująca ogólnopolską akcję "Misie Ratownisie". Honorowy patronat nad nią objęła Elżbieta Łukacijewska, poseł do Parlamentu Europejskiego.
W listopadzie wystartowała 5. edycja akcji "Misie ratownisie". Po raz drugi ma ona zasięg ogólnopolski. - W tym roku mamy sztaby w każdym województwie i cała Polska zbiera z nami pluszowe misie w ponad 450 punktach - powiedział Artur Jabłoński, inicjator akcji, prezes Fundacji Wsparcie 112.

Po zebraniu, zostaną one posegregowane pod kątem jakości i wielkości, a następnie przekazane Państwowej Straży Pożarnej, jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych, Policji oraz Pogotowiu Ratunkowemu. Będą one rozdawane w trudnych chwilach dzieciom podczas wypadków czy pożarów. Większe misie zostaną przekazane do hospicjów w całej Polsce oraz do szpitali na oddziały dziecięce.

Jak dodał Artur Jabłoński, misie nie muszą być nowe, ale używane powinny być w jak najlepszym stanie.

Ireneusz Kobaka jest ratownikiem Fundacji Wsparcie 112 i odpowiada za szkolenie dzieci i młodzieży w przedszkolach, szkołach podstawowych i szkołach średnich. - W wypadkach uczestniczy dużo dzieci. Jest to dla nich traumatyczne przeżycie i ciężko jest ratownikom do takiego dziecka dotrzeć. Przekazanie takiego misia powoduje, że dziecko się otwiera i zapomina o tej traumie - podkreślił Ireneusz Kobaka.

Misie Ratownisie
Pluszaki pomagają uspokoić się dzieciom po wypadku

Patronat nad zbiórką sprawuje europosłanka Elżbieta Łukacijewska. Jak podkreśla, jest to gest serca, gdy oddajemy ukochaną zabawkę, która pomoże dziecku przezwyciężyć traumę i smutne chwile po wypadku. - Od lat uczestniczę w różnych akcjach, których celem jest promowanie bezpieczeństwa, między innymi rozdałam kilka tysięcy odblaskowych misi dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Myślę, że każda akcja, która może otrzeć łzy z oczu dziecka, jest niezwykle ważna - powiedziała Elżbieta Łukacijewska. Zaapelowała też, by jak najwięcej osób włączyło się w nią.

Zbiórka potrwa do 2 lutego 2020 r., a wielki finał planowany jest 16 lutego na hali sportowo-widowiskowej w Krośnie.

W poprzedniej edycji udało się zebrać ponad 120 tysięcy pluszaków. - Mam nadzieję, że w tym roku uda się ten wynik poprawić - dodał prezes Artur Jabłoński

Lista punktów do których można dostarczyć maskotki: lista-punktow-misie-ratownisie-2019.pdf