16 drużyn z Polski, Ukrainy, Węgier, Portugalii, Słowacji i Danii wzięło udział w dwudniowym turnieju piłki nożnej PROFBUD Cup. Zmagania odbywały 7 i 8 grudnia na PROFBUD Arenie przy ul. Bohaterów Westerplatte w Krośnie, a ich organizatorem był Beniaminek PROFBUD Krosno.
Drużyna Beniaminka PROFBUD Krosno uległa po zaciętej walce faworyzowanemu zespołowi Pogoni Szczecin w rzutach karnych 1:3 w finale międzynarodowego turnieju w halowej piłce nożnej PROFBUD Cup 2019 (rocznik 2009 i młodsi).

Spotkanie o zaszczytne pierwsze miejsce, które sędziowali Jakub Kozner i Jakub Stodolak, zaczęło się po myśli gospodarzy, którym dał prowadzenie Bartek Okólski. Wyrównał Ignacy Opiłowski. Beniaminek nie podłamał się utratą bramki i po golach Kacpra Zająca i ponownie Okólskiego prowadził różnicą dwóch bramek. Goście zdołali jednak doprowadzić do remisu po celnych strzałach Jakuba Gliwy (rzut karny) i Alexa Michalaka. O zwycięstwie Pogoni Szczecin w turnieju zadecydowały rzuty karne. Zwyciężyli portowcy i główne trofeum powędrowało w tym roku do Szczecina.

Wcześniej, w półfinale Beniaminek PROFBUD Krosno zwyciężył po rzutach karnych Lecha Poznań 4:3 (w regulaminowym czasie był remis 1:1), a Pogoń Szczecin rozgromiła UKS Sokoliki Stary Sącz 6:0. W meczu o 7. miejsce Legia Warszawa zwyciężyła Jagiellonię Białystok 2:1. Miejsce 5. zajął Lokomotiv Kijów po zwycięstwie nad FC Porto 2:1. Na najniższym stopniu podium rywalizację zakończył Lech Poznań pokonując UKS Sokoliki Stary Sącz 1:0.

Beniaminek PROFBUD Cup
Rywalizacja w trakcji turnieju była bardzo zacięta

W dwudniowych zmaganiach na PROFBUD Arenie rywalizowały również drużyny: Zagłębie Lubin, Górnik Zabrze, Wisła Kraków, Znicz Pruszków, MTK Budapeszt, Karpaty Lwów, AS Trencin i Gentofte Foldbod Akademi (Dania).

Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrano Patryka Prajsnara (Beniaminek) a najlepszym bramkarzem Denisa Stoliarenko (Legia). Królem strzelców został Jakub Gliwa z Pogoni Szczecin, zdobywca 13 bramek. W "Top 7" znaleźli się również: Hubert Janyszka (Lech), Oskar Tomczuk (Sokoliki), Joao Nuno Ferreira Almeida Lima Brito (FC Porto) i Miłosz Kubal (Beniaminek).

radość zawodników
Radość zawodników Beniaminka PROFBUD Krosno

Nagrody najlepszym zespołom wręczali: Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna; Dorota Chilik, wójt gminy Miejsce Piastowe; Jacek Adamski, wiceprezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej; Wojciech Sokołowski, prezes OZPN Krosno; Grzegorz Malinowski z córką Pauliną - firma PROFBUD; Joanna Kubit, dyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie, przedstawiciele firmy Cutline oraz Grzegorz Raus, dyrektor Akademii Piłkarskiej Beniaminek PROFBUD Krosno.

W turnieju PROFBUD Cup 2019 Beniaminka reprezentowali: Piotr Bober, Błażej Chilik, Adrian Fejkiel, Hubert Klara, Szymon Kotulak, Szymon Krówka, Miłosz Kubal, Bartosz Okólski, Patryk Prajsnar, Kacper Zając; trenerzy: Radosław Gromala i Paweł Tomkiewicz. W sztabie znaleźli się również: Maciej Bożek, Dominik Bialic i Mateusz Knap.

Beniaminek PROFBUD Cup
Medale i nagrody wręczają, od lewej: Dorota Chilik, wójt gminy Miejsce Piastowe; Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna, Grzegorz Malinowski, firma PROFBUD; Joanna Kubit, dyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie

Pomysłodawcą turnieju, który w tym roku zorganizowany został już po raz siódmy, jest Grzegorz Raus, dyrektor Akademii Piłkarskiej Beniaminek PROFBUD Krosno. Pierwsze zawody odbyły się w 2013 r. a zwyciężyła w nich Korona Kielce.

- Pomyślałem, że warto zaprosić do Krosna drużyny topowe, posiadające szkółki piłkarskie. Dzięki Pawłowi Malinowskiemu z firmy PROFBUD, który wspiera nas finansowo oraz organizacyjnie i bez niego nie udałoby się zorganizować turnieju na takim poziomie, to marzenie się spełniło i turnieje organizujemy corocznie z udziałem czołówki drużyn polskich oraz uznanych marek europejskich. W Krośnie gościliśmy między innymi Juventus Turyn, Feyenord Rotterdam, Spartę Praga, Bayer Leverkusen czy w tym roku FC Porto. Wielkie podziękowania należą się też całemu sztabowi Beniaminka, rodzicom. Jest to ogromne przedsięwzięcie logistyczne - powiedział Grzegorz Raus.

Grzegorz Raus
Grzegorz Raus, dyrektor Akademii Piłkarskiej Beniaminek PROFBUD Krosno

Dwie pierwsze edycje odbyły się na hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bursaki. Od 2015 r. odbywają się na "balonowej" hali PROFBUD Arena.

Tegoroczny turniej miał również wymiar charytatywny. Zbierane były pieniądze na leczenie pani Joli, matki wychowanka Beniaminka, który obecnie występuje w Koronie Kielce. Licytowano między innymi koszulki piłkarskie, w tym Łukasza Piszczka (Borussia Dortmund), która "poszła" za 5 tys. zł oraz Antka Kozubala, wychowanka Beniaminka Krosno a obecnie zawodnika Lecha Poznań za 2,6 tys. zł.

Licytacja Beniaminka Krosno
Można było wylicytować koszulkę wychowanka Beniaminka Krosno Antka Kozubala

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z drugiego dnia turnieju: