Dwór Kombornia Marzanny i Ryszarda Skotnicznych gościł około 150 wychowanków z domów dziecka, z rodzin zastępczych oraz placówki zajmującej się nauką i wychowaniem z powiatu krośnieńskiego. 10 grudnia po raz 6. zorganizowany został tutaj Opłatek Maltański. Nie zabrakło łamania się opłatkiem, życzeń, potraw wigilijnych, modlitwy i kolędowania oraz św. Mikołaja, który przybył z prezentami.
Ogólnopolska akcja charytatywna Opłatek Maltański organizowana jest przez Zakon Maltański w Polsce nieprzerwanie od 18 lat. Sam zakon jest najstarszą świecką organizacją religijną na świecie. Trwa nieprzerwanie od roku 1113.

W tym roku akcja organizowana jest w 28 miejscach w całej Polsce, a skorzysta z niej kilka tysięcy dzieci i młodzieży, osób samotnych i potrzebujących pomocy. Misją jest ofiarowanie duchowego i materialnego wsparcia potrzebującym, rodzinom wielodzietnym, osobom samotnym i niepełnosprawnym w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Dwór Kombornia
Opłatek Maltański odbył się na terenie Dworu Kombornia

- Wspieramy zarówno materialnie przekazując żywność, słodycze i kosmetyki, a w przypadku dzieci także zabawki, ale przede wszystkim w sposób duchowy. Opłatki maltańskie jednoczą nas w miłej atmosferze ducha i stołu, gdzie możemy składać sobie życzenia, dzielić się uśmiechem, dobrocią, bazując na dobroci ludzkiej i wsparciu materialnym naszych dobroczyńców. Zapraszamy do wspólnoty stołu wigilijnego, do dzielenia się opłatkiem, wspólnej modlitwy oraz posiłku - stwierdził dr Tomasz Krupiński ze Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

W Dworze Kombornia Opłatek Maltański zorganizowany został po raz 6. - Niezwykle ważny dla nas jest wymiar duchowy takiego spotkania, kultywowanie tradycji. Chcemy pokazać, że może być inaczej, że są ludzie, którzy chcą pomóc innym. Dzięki wspólnemu działaniu, takim spotkaniom, jesteśmy w stanie przezwyciężyć razem wiele przeciwności, na które na pewno napotykają dzieci i młodzież uczestniczące w dzisiejszym Opłatku Maltańskim - powiedział Ryszard Skotniczny.

Ryszard Skotniczny
Ryszard Skotniczny, właściciel Dworu Kombornia

W tym roku z zaproszenia na spotkanie przedświąteczne skorzystali wychowankowie Domu Dziecka w Długiem, Katolickiej Placówki Wychowawczej "Nasz Dom" Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym, Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu oraz dzieci z opiekunami z Podkarpackiego Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego "Wielkie Serce". - Poprzez takie akcje pokazujemy, że dbamy o te osoby, by nie były gdzieś obok. Dlatego tak ważne jest to, co wspólnie robimy - dodał właściciel Dworu Kombornia.

Wychowankowie Domu Dziecka w Długiem na Opłatku Maltańskim gościli po raz drugi. - Zaproszenie i pobyt tutaj są niezwykle istotne dla naszych dzieci. Czują, że dla kogoś innego są ważne, że są osoby mające dobre serce i chcą coś dla nich zorganizować. Widzą, że jest to robione z myślą o nich - podkreśliła Bożena Czaja, dyrektor Domu Dziecka w Długiem.

Również po raz drugi gościli w Dworze Kombornia Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu. - Spotkanie tutaj jest czymś szczególnym dla naszej młodzieży. Wychodzi poza ośrodek, spotyka się z młodzieżą z innych placówek, co jest też bardzo ważne. Do tego dochodzi kultywowanie naszych pięknych tradycji pomocy innym, wolontariatu - powiedziała Małgorzata Frączek, kierownik ośrodka z Iwonicza.

arcybiskup Adam Szal
Gościem Opłatka Maltańskiego był Metropolita Przemyski, ks. arcybiskup Adam Szal

W akcję pomocy włączyli się wolontariusze Maltańskiej Służbie Medycznej z Krosna na czele z Dariuszem Sałatą. - Prowadziliśmy zbiórkę darów, które zostały przekazane na Opłatku Maltańskim. W trakcie trwania roku szkolnego organizowaliśmy w szkołach zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a w zamian za to dzieci przekazywały dobrowolnie między innymi zabawki, pluszaki, środki czystości, kosmetyki - powiedział Dariusz Sałata.

Dariusz Sałata
Dariusz Sałata, Maltańska Służba Medyczna Krosno

Spotkanie w Dworze Kombornia rozpoczęło powitanie, część artystyczna oraz modlitwa. Było również dzielenie się opłatkiem i spożywanie potraw wigilijnych. Zawitał również św. Mikołaj z prezentami dla uczestników Opłatka Maltańskiego. Każda z grup przygotowała część artystyczną nawiązującą do świąt Bożego Narodzenia. Wystąpiła również Akademia Talentów z Krosna.

Zdjęcie ze św. Mikołajem
Podczas Opłatka Maltańskiego prezenty rozdał św. Mikołaj

Patronat nad uroczystym przedświątecznym spotkaniem objął Metropolita Przemyski, ks. arcybiskup Adam Szal oraz JE Jerzy Baehr, prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Opiekę duszpasterską podczas spotkania sprawował proboszcz Parafii Kombornia ks. Andrzej Wydrzyński. W spotkaniu uczestniczyli również Komendant Wojewódzki OHP w Rzeszowie Jerzy Cypryś wraz z zastępcą Renatą Trybus.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Opłatka Maltańskiego w Dworze Kombornia:

~A casu ad casum

11-12-2019 19:50 5 37

Czym zajmuje się Maltańska Służba Medyczna wie kto niech pisze. Mundury majom fajne
Odpowiedz

~Adi

11-12-2019 13:10 3 42

Brawo Ryszard, zawsze pierwsza klasa
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.