Uczniowie klasy I G4 oraz klasy IIA I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie zaprezentowali anglojęzyczny musical "Hamilton". Premiera, niezwykle gorąco przyjęta przez publiczność, odbyła się 12 grudnia na sali gimnastycznej szkoły.
Musical "Hamilton" autorstwa Lin-Manuela Mirandy opowiadający o życiu Alexandra Hamiltona - ojca założyciela Stanów Zjednoczonych, zadebiutował 20 stycznia 2015 r. na Brodwayu. Spektakl jest między innymi laureatem nagrody Grammy za najlepszy album z muzyką teatralną.

Po czterech latach od premiery w USA, grupa entuzjastów z krośnieńskiego I LO pod okiem nauczycielek języka angielskiego Małgorzaty Wyżkiewicz i Hanny Lazarowicz, postanowiła musical przenieść na grunt krośnieński, prezentując własną, godzinną wersję.

- Od września 2018 r. działa w szkole anglojęzyczne koło teatralne i młodzież stara się raz do roku, pod naszą opieką, wystawić jakąś sztukę. Rok temu w grudniu miała miejsce premiera "Opowieści Wigilijnej" Dickensa - opowiada Hanna Lazarowicz.

Była to próba możliwości uczniów. Wyszło świetnie więc uczniowie i nauczycielki postanowili działać dalej i wykorzystać młodzieńczy zapał i pasje. W tym roku wybór padł na musical "Hamilton". - Nie wiedziałyśmy, że jest on tak bardzo popularny wśród młodzieży. Realizacja tego pomysłu, co podkreślamy, jest spełnieniem ich marzeń, szczególnie jednej uczennicy - Karoliny Godek, która wcieliła się w postać Aaarona Burra - dodaje Małgorzata Wyżkiewicz.

Hanna Lazarowicz i Małgorzata Wyżkiewicz
Hanna Lazarowicz i Małgorzata Wyżkiewicz

Próby trwały od września. Był to czas bardzo intensywnej pracy, także w soboty. Nikt jednak nie szczędził sił, by wszystko dopiąć na przysłowiowy ostatni guzik. - Nie musiałyśmy młodzieży zachęcać do pracy. Inicjatywa wychodziła od nich samych - podkreślają zgodnie nauczycielki języka angielskiego.

Dla Gabrieli Gorczyczewskiej występ w musicalu jest spełnieniem marzeń. - Zaczęłam go słuchać może ze dwa lata temu i pomyślałam, żeby może zrobić go kiedyś w szkole. Zaczęłam naukę w "Koperniku" i to marzenia się spełniło. Jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu - powiedziała Gabriela Gorczyczewska, która wystąpiła jako Alexander Hamilton.

Gabriela Gorczyczewska
Gabriela Gorczyczewska jako Alexander Hamilton

"Mózgiem" całego przedsięwzięcia jest Karolina Godek, która prowadziła próby i była kierownikiem całej grupy. To ona zaproponowała, by zmierzyć się właśnie z "Hamiltonem" i spróbować wystawić go w Krośnie. Wymyśliła prawie całą choreografię a scenariusz napisała wspólnie z Łucją Szopą. Sama zagrała Aarona Burra.

- W roli tej czuję się świetnie. Zawsze marzyłam, żeby zagrać akurat tą postać. Jedynie co mnie martwi, to fakt, że nie mogliśmy wystawić musicalu w całości. Cały trwa 3 godziny, my przedstawiamy skróconą wersję - powiedziała Karolina Godek.

Karolina Godek
Karolina Godek była "mózgiem" całego przedsięwzięcia

Warto dodać, że działalność koła teatralnego jest wpisana w ideę klas dwujęzycznych w I LO w Krośnie. Jest to jedno z założeń programu autorskiego w klasach dwujęzycznych. Zakłada on, że raz w roku grupa teatralna przygotuje spektakl anglojęzyczny.

Premiera w sali gimnastycznej I LO zgromadziła wielu uczniów, ich przyjaciół, rodziców, znajomych, którzy oklaskiwali młodych aktorów i tancerzy.

widzowie spektaklu
Premiera w sali gimnastycznej I LO zgromadziła wiele osób

Obsada musicalu "Hamilton":
Alexander Hamilton - Gabriela Gorczyczewska
Aaron Burr - Karolina Godek
John Laurens - Błażej Dziadzio
Hercules Mulligan - Maks Florek
Marie Joseph de La Fayette - Rafał Bukowski
Eliza Schuyler - Jagoda Kijowska
Angelica Schuyler - Łucja Szopa
Peggy Schuyler - Weronika Tomporowska
George Washington - Jakub Dobosz
King George - Mateusz Blicharczyk
Narrator - Julia Szarek
Tancerze: Arkadiusz Wilk, Aleksandra Pelczar, Emilia Prajsnar, Emilia Farbaniec, Jagoda Garncarczyk, Karolina Jurczak, Kornelia Bhuwakul, Jakub Wilk, Lena Baran, Milena Godek, Aleksandra Czernecka, Paulina Bieryło, Tomasz Bąk, Weronika Niemiec, Wiktoria Kwolek, Witek Józefczyk.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z musicalu: