Ogromny sukces odniosła Formacja Taneczna "Gracja" z Krosna. Na odbywających się w Krakowie Mistrzostwach Świata Formacji Tanecznych WDC (World Dance Council), w kategorii do lat 13 zdobyła mistrzostwo świata w tańcach latynoamerykańskich.
Zmagania najlepszych formacji tanecznych na świecie odbywały się w Karcher Hali Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie w ramach Międzynarodowego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Wieczystego. W tym roku odbyła się już 46. edycja tego festiwalu mająca na celu upamiętnienie profesora Mariana Wieczystego (1902–1986), mistrza i znawcę tańca towarzyskiego, znakomitego pedagoga i założyciela pierwszego w Polsce klubu tanecznego przy Krakowskim Domu Kultury.

Formacja taneczna "Gracja" przepustkę na mistrzostwa globu wywalczyła na mistrzostwach Polski, które odbyły się Białobrzegach k. Radomia, gdzie zdobyła tytuł mistrzowski w kategorii do lat 13.

Na mistrzostwa świata w Krakowie krośnieńska "Gracja" zatańczyła wiązankę tańców latynoamerykańskich. Układ ten formacja zaczęła ćwiczyć na początku tego roku i już zdobyła dwa tytuły mistrzowskie. Choreografię, Halina i Andrzej Orszulakowie przygotowali wspólnie Magdaleną i Piotrem Kordaszewskimi - zawodową parą taneczną posiadającą najwyższą międzynarodową klasę taneczną "S".

Jak podkreśla Andrzej Orszulak, trener młodych tancerzy z Krosna, mistrzostwa były przygotowane profesjonalnie. - Nas dopingowała na miejscu spora grupa fanów, rodzin tańczących dzieci, trzymając kciuki podczas występu. Tym bardziej czuliśmy się bardzo dobrze i mogliśmy się odwdzięczyć wynikiem - powiedział Andrzej Orszulak.

gracja mistrzem świata


Mistrzostwo świata wytańczyły następujące pary: Tomasz Wolf - Antosia Smolińska, Bartek Frydrych - Natalia Tatrzańska, Łukasz Stachura - Hanna Dudek, Kacper Aszklar - Kaja Mola, Michał Bukowski - Ola Zakrzewska, Olek Landa - Julia Lisowiec, Jakub Jeżo - Martyna Glazar, Michał Jeżo - Ola Jagiełło.

W przyszłym roku odbędą się kolejne mistrzostwa świata i formacja z Krosna będzie bronić tytułu. - Nie wiemy jeszcze, gdzie się odbędą, ale na pewno będziemy się musieli sprężyć głównie w sensie finansowym, by móc w ogóle wystartować, szczególnie jeśli miałyby być poza Europą. Dotychczas cały czas w wyjazdach wspiera nas Urząd Miasta Krosna, mamy też wsparcie firm, nie do przecenienia są również rodzice młodych tancerzy, którzy bardzo angażują się choćby w organizację wyjazdów na turnieje - stwierdził Andrzej Orszulak.