W czwartek 19 grudnia kamień węgielny wmurowano w fundamenty budowanej hali sportowej w Zalesiu.
Mszą świętą w intencji całej społeczności lokalnej oraz pomyślnej budowy hali sportowej, rozpoczęła się uroczystość wbudowania kamienia węgielnego pod budowę hali sportowej w Zalesiu.

msza święta w Pustynach
Uroczystość poprzedziła msza święta

Po przemarszu prowadzonym przez poczet sztandarowy uczniów szkoły podstawowej głos zabrała dyrektor szkoły Daniela Kokoszka, która odczytała akt erekcyjny. - Niniejszym zaświadcza się, iż ze szczytnej inicjatywy osób i instytucji, którym bliskie są troska o młode pokolenia i rozwój sportu zostaje rozpoczęta budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu - rozpoczęła dyrektor szkoły.

W akcie erekcyjnym znalazły się informacje pozostawione dla potomnych, na temat obecnych władz Polski, naszego województwa, powiatu, gmin i szkoły. Napisano też o inicjatorach budowy, wykonawcy i tym, jak ma wyglądać sala i do czego ma służyć. Na akcie swoje podpisy złożyli: Wójt Gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik, Zastępca Wójta Magdalena Hec-Mrozek, Przewodniczący Rady Gminy Wiesław Habrat, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zalesiu Daniela Kokoszka oraz wykonawca i właściciel firmy wykonującej prace budowlane Józef Klara.

podpisywanie aktu erekcyjnego
Na akcie erekcyjnym podpis złożyła Wójt Gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik

Po uroczystym podpisaniu aktu głos zabrała Wójt Gminy Dorota Chilik. - Prastara japońska legenda głosi, że jeżeli ktoś wykona 1000 żurawi origami to spełni się jego największe marzenie. Ale wszyscy wiemy, że to tylko legenda, a marzenia tak łatwo się nie spełniają i że do spełnienia marzeń potrzebni są także ludzie dobrej woli, a w obecnym świecie niezbędne są także pieniądze. Marzeniem całej społeczności miejscowości Zalesie, marzeniem nauczycieli i dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu była sala gimnastyczna - rozpoczęła Wójt Dorota Chilik. - Od momentu gdy zostałam wybrana Wójtem naszej gminy Wasze marzenie o sali gimnastycznej stało się także moim marzeniem. - dodała.

Wideo

Po okolicznościowych przemówieniach przyszedł czas na poświęcenie placu pod budowę. - Na takie okazje zawsze zabieram więcej wody święconej - powiedział Proboszcz Parafii w Pustynach ks. Tadeusz Osiński, obficie kropiąc plac budowy wodą święconą i wlewając ją do zaprawy cementowej i fundamentów. - Trzeba dobrze przygotować plac pod kamień węgielny - dodał.

przedstawienie jasełkowe
Na zakończenie można było obejrzeć przedstawienie jasełkowe

Do kapsuły czasu, którą zamurowano w fundamencie włożono podpisany akt erekcyjny, artykuł gminnego dwumiesięcznika Piastun, mówiący o rozpoczęciu inwestycji, a także listy uczniów, którzy pisali w nich, że z utęsknieniem czekają na zakończenie budowy, obserwując jej postępy przez klasowe okna.

Zaprawy cementowej było wystarczająco dużo aby wszyscy z zaproszonych gości mogli pokryć nią cała kapsułę. Rozpoczęła Wójt Dorota Chilik, która jak sama mówi był to dla niej moment mocno wzruszający, ale też ekscytujący i szczęśliwy. Każdy chciał od siebie dołożyć kielnię, a nawet i dwie aby mocno wmurować kapsułę, która ma przetrwać dziesiątki lub setki lat.

Po uroczystości wszyscy obejrzeli przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Zalesiu.