W pierwszy weekend września (5-7.09), w przepięknej wczesnojesiennej scenerii odbędzie się X Jubileuszowy Festiwal Żarnowiec 2014. Poprzednie edycje Festiwalu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, gromadząc w Żarnowcu kilka tysięcy miłośników muzyki operowej z Polski i zagranicy.
Pierwszy koncerty zorganizowany został przez Marka Wiatra (artysty - tenora) i Pawła Bukowskieg (dyrektora Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu) we wrześniu 2003 r. w 100 rocznicę przyjazdu poetki Marii Konopnickiej do Żarnowca. Festiwal oficjalnie rozpoczęto w 2005 r. i jest kontynuowany do dziś. To wyjątkowe wydarzenie stanowi wspaniałą promocją polskich tradycji narodowych i wokalnych, ponieważ odbywa się w Żarnowcu - miejscu szczególnym dla każdego Polaka jakim jest Dar Narodowy (1903) dla wielkiej poetki i pisarki.

Bogaty program artystyczny, znakomite spektakle, wspaniali artyści oraz wielkie zainteresowanie miłośników muzyki jest doskonałą promocją regionu, a szczególnie Żarnowca jako miejsca znanego w Polsce i za granicą.

W poprzednich latach na Festiwalu można było obejrzeć m.in. spektakle: "Halka", "Straszny dwór", "Baron Cygański", "Zemsta nietoperza". Na scenie żarnowskiego festiwalu wystąpili soliści Opery Narodowej w Warszawie, Opery Krakowskiej, Opery Bytomskiej. Gościli również artyści tej miary jak Wiesław Ochman, Grażyna Brodzińska, Teresa Lipowska, Wojciech Siemion, Janusz Zakrzeński, Krzysztof Globisz, Halina Kunicka, Grażyna Łobaszewska, Stan Borys oraz artyści krakowskiej "Piwnicy Pod Baranami".

- Co roku staramy się urozmaicać nasz program zapraszając ciekawych artystów i spektakle. Każdego roku na Festiwalu organizowane są akcje charytatywne w celu pomocy potrzebującym z terenu Podkarpacia. W minionych latach m.in. na Hospicjum w Krośnie, powodzian w Jaśle. Festiwal odbywa się również dzięki sponsorom - mówi Marek Wiatr, dyrektor artystyczny festiwalu.

Festiwal Żarnowiec

PROGRAM X Jubileuszowy Festiwal w Żarnowcu 05-07 września 2014 r.
5 września 2014 - piątek (plener) - bilet 40,00 PLN
- godz. 18.30 - "Z muzyką cygańską przez świat" Koncert z udziałem Cygańskiego Teatru Muzycznego "Terno"
- godz. 20.30 - "W Hołdzie Marii Konopnickiej" Andrzej Marian Jurkiewicz oraz "Dawnych Wspomnień Czar" z udziałem słuchaczy Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krośnie

6 września 2014 - sobota (plener) - bilet 40,00 PLN
- godz. 19.00 - "Grupa MoCarta"
- godz. 20.30 - "W krainie uśmiechu i nie tylko" Gala operetkowa w wykonaniu solistów Opery Śląskiej w Bytomiu

7 września 2014 - niedziela (plener) - bilet 30,00 PLN
- godz. 19.00 - "Zemsta nietoperza" w wykonaniu orkiestry, chóru, baletu i solistów Opery Śląskiej w Bytomiu

Karnet na wszystkie koncerty Festiwalu: 80,00 PLN. Bilety do nabycia: Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu (te. 13 435 20 13), Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (tel. 13 432 18 98), Jasielski Dom Kultury (tel. 13 443 51 50), Gminny Ośrodek Kultury w Jedliczu (tel. 13 435 20 81).

W czasie trwania Festiwalu odbędzie się aukcja i zbiórka dla Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Krośnie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.