31 grudnia 2019 r. zmarła dr hab. Marlena Makiel-Hędrzak. Urodzona w Krośnie, od 1996 r. pracowała na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego na stanowisku profesora nadzwyczajnego.
Krośnianka Marlena Makiel-Hędrzak ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Miejscu Piastowym. Studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. W 1995 r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni rysunku prof. Stanisława Góreckiego.

Otwarcie wystawy Interlinie
Otwarcie wystawy "Interlinie" (malarstwo i rysunek) Marleny Makiel-Hędrzak w Antykwariacie i Księgarni Zbigniewa Oprządka w Krośnie 20 października 2017 r.

Przez 23 lata związana była z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zajmowała się również działalnością artystyczną: rysunkiem, malarstwem i grafiką. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych, w tym w Krośnie, Częstochowie, Sanoku, Dukli, Gorlicach, Łodzi, Zakopanem, Sandomierzu, Opolu, Jarosławiu, Lublinie, Krakowie. Brała też udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w licznych plenerach i sympozjach.

W swoim dorobku ma opracowania graficzne do wielu książek. Sama też pisała. Spod jej ręki wyszedł tomik poezji „Linia” (Kraków 2000), wiele tekstów o sztuce, publikowanych w katalogach wystaw i pismach naukowych.

Marlena Makiel-Hędrzak - Oceany sekund
Marlena Makiel-Hędrzak - "Oceany sekund" (2017)

Msza święta żałobna odprawiona zostanie w sobotę, 4 stycznia 2020 roku o godzinie 9.30 w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Jana z Dukli w Krośnie przy ul. Wyszyńskiego po czym nastąpi złożenie zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku. Różaniec w kościele przed mszą o godz. 9.00.