Ogromny sukces Technikum nr 5 wchodzącego w skład Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie w ogólnopolskim rankingu "Perspektyw".
Po raz kolejny szkoła z krośnieńskiej Turaszówki okazała się najlepsza w naszym województwie i zajęła 15 miejsce w Polsce na ponad 1700 sklasyfikowanych techników. W sporządzaniu rankingu brano pod uwagę cztery kryteria: wyniki z egzaminu zawodowego (30 proc.), wyniki z matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.), wyniki z matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.) i udział w olimpiadach (20 proc.).

Tegoroczny, bardzo dobry wynik "Elektryka" nie jest najwyższym w historii szkoły. Przed kilkoma laty placówka, zwyciężając w województwie podkarpackim, uplasowała się na piątej pozycji w kraju. Zdolna młodzież, chętnie przyswajająca materiał, z chęcią uczestnicząca w olimpiadach, zaangażowani w swoją pracę i ambitni nauczyciele, wszystko to przynosi co roku sukcesy w postaci tak wysokich miejsc w rankingu. Jak to się udaje? Marek Kubit, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie mówi, że jest to efekt pracy uczniów uzyskujących wysokie wyniki na olimpiadach, na maturze, na egzaminach zawodowych, praca nauczycieli, rodziców oraz wszystkich, którzy szkołę wspierają.

- Jest to organ prowadzący, czyli Miasto Krosno, a także sponsorzy i przyjaciele szkoły oraz nasza administracja, która potrafi sprawnie zarządzać środkami, jakie trafiają do nas. Nauczanie przedmiotów elektrycznych, elektronicznych i informatycznych wymaga zaplecza rozwiniętego technologicznie i ciągłego uzupełniania tej bazy. Jest to więc sukces, na który pracuje wiele osób - podkreśla dyrektor Marek Kubit.

Gala, podczas której zostały ogłoszone wyniki 22. Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020 odbyła się 9 stycznia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. ZSEiO w Krośnie, która po raz kolejny może poszczycić się tytułem "Złotej Szkoły" reprezentowali dyrektor Marek Kubit, nauczyciel Adam Litarowicz oraz uczennice: Aleksandra Dragan z klasy III C (technik informatyk) i Paulina Zabawska z klasy III B (elektronik wojskowy).

Dyrektor Elektryka z uczniami

Technikum nr 5 wchodzące w skład ZSEiO kształci obecnie na pięciu kierunkach: technik elektronik, technik elektryk, technik automatyk, technik informatyk i po raz pierwszy technik programista. Jest również pomysł, by w szkole utworzyć klasę, której uczniowie byliby przygotowywani w zakresie cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii informatycznych.

Obecnie do 22 oddziałów technikum uczęszcza blisko 700 uczniów nie tylko z powiatu krośnieńskiego, czy miasta Krosna, ale i ościennych powiatów, jak brzozowski, jasielski, sanocki, strzyżowski, leski czy bieszczadzki.

- Cieszy nas, że młodzież chętnie do nas przychodzi, nie boi się wyzwań. Bycie elektrykiem, czy elektronikiem wymaga poznania już w pierwszych miesiącach kształcenia wielu specjalistycznych zagadnień. Później to jednak procentuje, choćby w zdobyciu dobrej pracy - mówi dyrektor Marek Kubit.

Obecnie szkoła przygotowuje się do nowego projektu. Dzięki niemu uczniowie "Elektryka" będą mogli odbywać miesięczne praktyki w Irlandii, zdobywając wiedzę praktyczną, szkoląc się w nauce języka oraz poznając kulturę tego kraju. Wcześniej, przez trzy lata uczniowie wyjeżdżali na takie praktyki do miasta Plymouth w Anglii. Na co dzień mieli styczność z językiem angielskim i warunkami pracy w firmach angielskich.