15 osób powyżej 60. roku życia będzie uczestniczyło w zajęciach Klubu Senior+ w budynku domu ludowego w Rogach. Ma on dawać osobom starszym radość w rodzinnej i ciepłej atmosferze.
Ideą klubów Senior+ jest aktywizacja osób powyżej 60. roku życia. Inicjatorem powstania takiej placówki w Rogach była wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik. Cała inwestycja kosztowała około 171 tys. zł.

- Na ten cel otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w wysokości około 115 tys. zł. Gmina ma również swój wkład w to zadanie w kwocie blisko 56 tys. zł. Myślę, że wszyscy będą tutaj miło spędzali czas i na pewno nie zabraknie ciekawych pomysłów, które będą w tym czasie realizowane - powiedziała wójt Dorota Chilik.

Senior+ w Rogach
Klub Senior+ mieści się w budynku Domu Ludowego

Jak dodała Dorota Chilik, jest to drugi, po Głowience, Klub Senior+ powstały na terenie gminy Miejsce Piastowe, a złożony został już projekt na powstanie trzeciej takiej placówki. Ma ona powstać w Łężanach. - Złożyliśmy projekt na wyremontowanie części pomieszczeń w domu ludowym. Mam nadzieję, że za rok będziemy otwierać w Łężanach kolejny Senior+ - stwierdziła wójt gminy Miejsce Piastowe.

Zdaniem Anety Dobosz, sołtysa Rogów, taka placówka była bardzo potrzebna w miejscowości. - Zainteresowanie było dość duże i jest to przysłowiowy "strzał w 10". Starszym osobom brakuje niejednokrotnie wyjścia z domu, by aktywnie spędzić chwile, nie tylko siedząc wiele godzin przed telewizorem - powiedziała sołtys Aneta Dobosz.

Aneta Dobosz
Aneta Dobosz, sołtys Rogów

Projekt będzie realizowany przez rok w wymiarze 30 godzin miesięcznie. W zajęciach Klubu Senior+ uczestniczyć będzie 15 osób powyżej 60. roku życia. Będą mieli do dyspozycji między innymi przestrzenną, w pełni wyposażoną kuchnię - jadalnię, pokój telewizyjny do prowadzenia zajęć oraz łazienkę. Zajęcia z seniorami prowadzić będzie Katarzyna Filus-Kuliga.

- Będziemy się spotykać regularnie co najmniej 2 razy w tygodniu. Nie zabraknie między innymi warsztatów ceramicznych, plastycznych, decoupage, zajęć rekreacyjnych, także wycieczek. Inne formy spędzania czasu w Klubie Senior+ będą na bieżąco uzgadniane z uczestnikami projektu - wyjaśniła Katarzyna Filus-Kuliga.

Katarzyna Filus-Kuliga
Katarzyna Filus-Kuliga

Po symbolicznym przecięciu wstęgi, pomieszczenia nowego klubu dla seniorów poświęcił proboszcz parafii w Rogach, ks. Marek Siedlecki. List od wojewody podkarpackiego Ewy Leniart odczytała zastępca wójta gminy Miejsce Piastowe Magdalena Hec-Mrozek.

Na uroczystym otwarciu gościły również delegacje z Klubu Senior+ w Głowience i Klubu Seniora "Złota Jesień" w Targowiskach. W trakcie spotkania seniorów z gminy Miejsce Piastowe, które inaugurowało działalność Klubu Senior+, koncertowała kapela "Piasty" działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Miejscu Piastowym, a przy kawie i ciastku wszyscy mogli obejrzeć film "Łukasiewicz nafciarz romantyk" wyprodukowany przez Telewizję "Obiektyw" z Krosna.

Udostępnij ten artykuł znajomym: