Krośnieńscy policjanci zatrzymali 4 pojazdy, których stan licznika nie zgadzał się z tym widniejącym w CEPiK.
Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. Policjanci i inspektorzy transportu drogowego mają obowiązek sprawdzenia stanu licznika kontrolowanego pojazdu. Po odczytaniu wskazania drogomierza dane są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jeżeli zostanie wykryta nieprawidłowość, policjanci będą wyjaśniać, w jakich okolicznościach doszło do zmian wskazań liczników i kto ponosi za to odpowiedzialność.

Krośnieńscy policjanci zatrzymali od początku roku 4 pojazdy, których stan licznika nie zgadzał się z zapisem w systemach informatycznych. Rekordzista cofnął przebieg mercedesa o około 170 tys. km, zamiast blisko 300 tys. licznik podczas kontroli drogowej wskazał około 125 tys. km. - Samochód zatrzymany został do kontroli w środę 22 stycznia - informuje Patrycja Kandefer z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Inny przypadek miał miejsce 18 stycznia, kiedy to ujawniony stan licznika był niższy o około 61 tys. km.

We wszystkich przypadkach policjanci na podstawie ustaleń sporządzili dokumentację w celu przeprowadzenia postępowania z art. 306a Kodeksu Karnego. Zgodnie ze zmianami przepisów, cofanie liczników w samochodach, czy motocyklach stało się przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność ponosi zarówno osoba, która cofa licznik, jak i ta, która zleci taką "usługę".