Zdjęcie jelenia byka w magicznej leśnej scenerii wygrało 19. edycję konkursu "Leśne Fotografie" organizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie przy współpracy z Telewizją Polską Oddział Rzeszów. Autorem pracy jest Paweł Krefft z Nowego Barkoczyna (pomorskie). Swoje wyróżnienie przyznał również portal terazkrosno.pl.
W tym roku na konkurs wpłynęło 608 zdjęć wykonanych przez 224 autorów z całej Polski. Posiedzenie jury odbyło się 27 stycznia 2020 r. w sali narad RDLP w Krośnie.

Prace oceniało jury w składzie: Jacek Szarek - dziennikarz TVP 3 Rzeszów, fotografik (przewodniczący jury); Wacław Turek - Fotoklub RCKP w Krośnie, poeta, fotografik, członek Fotoklubu RP; Łukasz Grudysz - filmowiec oraz Andrzej Józefczyk - dziennikarz, fotoreporter, portal terazkrosno.pl.

W tym roku poziom konkursu był dość zróżnicowany. Wiele było fotografii "wypracowanych" w terenie, ale też zdjęć z wycieczek. - Tym razem w pracach bardzo "obrodziły" grzyby, co pokazuje nasze narodowe przywiązanie do ich zbierania Po raz kolejny brakowało jednak leśnych krajobrazów. Przy tak dużej liczbie zgłoszeń, różnorodności tematów i jakości zdjęć, rozstrzyganie o nagrodach i wyróżnieniach było bardzo trudne, ale chcieliśmy szczególnie docenić zachwyt fotografów nad ulotnymi motywami w leśnej scenerii - powiedział Jacek Szarek, przewodniczący jury.

Ostatecznie przyznano trzy nagrody główne, sześć wyróżnień równorzędnych i siedem specjalnych. Zdobywcy trzech nagród otrzymają tradycyjne statuetki św. Franciszka, zaś laureat I nagrody zaproszenie do spędzenia weekendu w jednym z bieszczadzkich nadleśnictw.

I nagrodę otrzymał Paweł Kreft z Nowego Barkoczyna za zdjęcie pt. "Złote serce", nagrodę II Michał Kut z Kozłówka za zdjęcie "Pora karmienia II", a III nagrodę Marcin Bawiec z Tarnowa za zdjęcie "Brzozy".

Leśne Fotografie
Michał Kut "Pora karmienia II"

Laureatami wyróżnień równorzędnych zostali: Tomasz Okoniewski z Korczyny ("Wędrowiec"), Adrian Czech ze Stóż Małych ("Przeprawa"), Tomasz Sczasny z Nędzy ("Pan na włościach"), Lech Jędras z Namyślina ("Dzik w SPA"), Daniel Kopacz z Siedlca ("Prześwit") i Anna Kowalczyk ("Obiad").

Leśne Fotografie
Marcin Bawiec "Brzozy"

Przyznano również siedem wyróżnień specjalnych. Otrzymali je: Marek Skruch z Jasła ("Zdziwiony") - TVP 3 Rzeszów, Stanisław Milewski z Gdańska ("Popadało") - Polskie Radio Rzeszów, Marta Walla z Bielska-Białej ("Jesienna melancholia") - Polskie Towarzystwo Leśnie, Dorota Kiełkucka-Zając z Krakowa ("Droga kornika I") - Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oddział w Krośnie, Jakub Rutana z Czermnej ("Czy te oczy mogą kłamać?") - portal terazkrosno.pl, Radosław Kaźmierczak z Sanoka ("Patrol") - Fundacja im. Jana Grudysza, Jan Olchówka z Giżycka ("Buczyna") - Fotoklub RCKP w Krośnie.

Wręczenie nagród i wyróżnień wraz z otwarciem wystawy pokonkursowej odbędzie się 12 lutego 2020 r. o godz. 17.00 w czytelni głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Leśne Fotografie
Jakub Rutana "Czy te oczy mogą kłamać?"