"Włącz myślenie - załóż odblask" - to nazwa projektu przygotowanego przez Sarę Szewczyk z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krośnie i Dawida Starowiejskiego z Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie wspólnie z Tomaszem Jaraczem, właścicielem ośrodka survival camp w Węglówce.
Troje pomysłodawców tego projektu działa w Grupie Ratowniczo-Poszukiwawczej "Legion Gerarda". Na pomysł aby zorganizować akcję, która ma na celu uświadomienie młodym ludziom, jak ważne jest noszenie odblasków przez pieszych po zapadnięciu zmroku, jakim są zagrożeniem na drodze, gdy ich nie noszą, wpadli we wrześniu ubiegłego roku.

Włącz myślenie - załóż odblask

- Poprzez młodych ludzi chcemy dotrzeć również do starszych, którzy również od jesieni do wiosny poruszają się po zmroku bez elementów odblaskowych, często w ciemnych ubraniach. Jak podkreślają kierowcy, jest to nagminne i bardzo niebezpieczne, szczególnie w terenach wiejskich, gdzie nie ma chodników przy drogach - mówią Sara Szewczyk i Dawid Starowiejski.

Odblaski sprawiają, że kierowca może zauważyć pieszego z ponad 100 metrów. Ma przez to większą możliwość zareagowania na sytuację na drodze. Kierowca patrzący na drogę oświetloną reflektorami swojego auta dostrzeże pieszego idącego poboczem w odległości 40 metrów albo w ostatnich sekundach.

Sara Szewczyk
Sara Szewczyk

Przygotowana została specjalna prezentacja multimedialna, która na początek trafi do kilku krośnieńskich szkół. - Obrazuje ona, jak należy poprawić swoją widoczność na drodze, z jakiej odległości kierowca dostrzega pieszego idącego z elementem odblaskowym i bez niego. Wszystko obrazujemy zdjęciami. Chcemy przedstawić, jak faktycznie wygląda to z miejsca kierowcy. Podajemy też statystykę wypadków i wiele praktycznych informacji dla pieszego - tłumaczy Tomasz Jaracz.

- Wszystko przedstawiamy bardzo obrazowo. Zdjęcia wykonywaliśmy sami. Ma to wpłynąć na wyobraźnię, tych, którzy obejrzą tą prezentację. Nie chcieliśmy pokazać jedynie suchych liczb i statystyk - dodaje Sara Szewczyk.

Po zakończeniu prezentacji, każdy uczestnik otrzyma opaskę odblaskową. - Będziemy przypominać, że nie jest to tylko gadżet, ale element, który warto nosić i jak nosić prawidłowo. Może on bowiem uratować zdrowie, bądź nawet życie - podkreślają Sara Szewczyk i Dawid Starowiejski.

Paweł Buczyński
asp. sztab. Paweł Buczyński

Projekt po raz pierwszy zaprezentowano w czwartek 30 stycznia podczas spotkania zorganizowanego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krośnie. Wzięli w nim udział uczniowie "Szczepanika" z nauczycielami a spotkanie otworzył wicedyrektor Dariusz Niepokój. W trakcie wystąpił przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Krośnie asp. sztab. Paweł Buczyński, informując o skutkach nieodpowiedzialnych zachowań na drodze oraz przypominając o obowiązku noszenia odblasków.

Ze statystyk wynika, że rocznie na polskich drogach dochodzi do około 30 tysięcy wypadków. Ginie w nich około 900 pieszych. Dla porównania, tyle samo uczniów uczęszcza do ZSP nr 1 w Krośnie.
Niebezpieczne zachowanie się pieszego na drodze było przyczyną 7,5 proc. wszystkich wypadków. Obecnie każdy pieszy poruszający się po zmroku drogą poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Jeśli się do tego nie stosuje policja ma prawo nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 zł.