Działacze sportowi, trenerzy i zawodnicy zostali uhonorowani przez władze powiatu krośnieńskiego podczas Gali Sportu Powiatu Krośnieńskiego, która odbyła się 13 lutego w domu ludowym w Krościenku Wyżnym.
- Bardzo się cieszę, że dzisiaj wszystkie sportowe drogi powiatu krośnieńskiego prowadzą do Krościenka Wyżnego. Jestem zaszczycony, że mogę gościć tak znamienite osobistości naszej powiatowej sportowej rodziny. Wszystkim dziękuję za przybycie, nominowanym i laureatom serdecznie gratuluje. Mam nadzieję, że ten wieczór na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników - powiedział Mateusz Liput, wójt gminy Krościenko Wyżne podczas Gali Sportu Powiatu Krośnieńskiego. Gmina Krościenko Wyżne była tym roku jej gospodarzem.

Gala została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Krośnie oraz 10 urzędów gmin powiatu krośnieńskiego. W jej trakcie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia i sukcesy sportowe w roku 2019. Laureatów wybrała Kapituła złożona z przedstawicieli gmin, na której czele stał starosta krośnieński Jan Pelczar.

- Sukces życiowy osiąga się, gdy się coś kocha i ciężko pracuje. Dzisiejsza gala pokazuje, że muszą być działacze starający się o funkcjonowanie klubów, trenerzy poświęcający wiele czasu na prace z zawodnikami oraz sami sportowcy reprezentujący godnie powiat i gminy na arenach nie tylko polskich, ale i europejskich. Muszą być również sponsorzy, władze gmin, dzięki którym kluby mogą funkcjonować. Wszystkim za wkładany trud i wysiłek dziękuję - powiedział starosta Jan Pelczar.

Wyróżnieni działacze
Wyróżnieni działacze wraz z wręczającymi nagrody

Kapituła postanowiła przyznać 10 równorzędnych wyróżnień dla działaczy. Otrzymali je: Tadeusz Drozd (związany z klubem "Florian" Rymanów-Zdrój), Jan Englot (prezes LKS "Strażak" Bratkówka, pasjonat tenisa stołowego), Elżbieta Hryniak (założycielka kobiecej drużyny piłkarskiej Jasiołki Jaśliska - "Mamuśki"), Tomasz Jurczak (prezes LUKS Partyzant Mal-Bud Targowiska), Wojciech Myśliwiec (członek zarządu łuczniczego UKS w Jedliczu), Przemysław Paluch (prezes klubu Orzeł Faliszówka), Stanisław Paszek (popularyzator dukielskiego tenisa stołowego), Janusz Szmyd (pasjonat sportów biegowych i organizator masowych imprez biegowych w Krościenku Wyżnym), Tomasz Turek (prezes LKS Lubatowa, inicjator powstania szkółki piłkarskiej Niedźwiadki), Hubert Wierdak (promotor aktywnego spędzania wolnego czasu w Korczynie).

Decyzją Kapituły laureatem wśród trenerów został Ireneusz Kasza z gminy Jedlicze. Trenuje kyokushin karate a jego zawodnicy zdobywali między innymi drugie i trzecie miejsca na Mistrzostwach Europy oraz złote medale Mistrzostw Polski. Kyokushin karate trenuje od 1993 r., a klub w Jedliczu prowadzi od 2011 r.

Ireneusz Kasza
Tytuł najlepszego trenera w roku 2019 zdobył Ireneusz Kasza

- Jestem dumny z tego uznania. Takie chwile pokazują, że warto robić wszystko, by zawodnicy mogli osiągać jak najlepsze wyniki. W klubie mamy wielokrotnego Mistrza Polski Gabriela Bożka. Aleks Łączak zdobył 5 miejsce na Mistrzostwach Świata, mistrzostwo Polski, Niemiec, Serbii. W tym roku czekają nas w najbliższym czasie mistrzostwa Podkarpacia a później Mistrzostwa Europy w Lyonie we Francji - powiedział Ireneusz Kasza po odebraniu nagrody.

Do tytułu trenera roku nominowani zostali również: Kazimierz Cetnarski (trener kadry narodowej biathlonu, strzelectwa i narciarstwa biegowego osób niewidomych. Jego podopieczni z ZKF Olimp zdobywają medale w Mistrzostwach Polski i Świata), Piotr Drozd (trener judo, jego zawodnicy z UKS Jasiołeczka Świerzowa Polska zdobywają medale Mistrzów Polski oraz międzynarodowych turniejów), Ewelina Fijołek (trenerka akrobatyki sportowej w KS Sabonia Ustrobna, młodzi zawodnicy pod jej okiem zajmują coraz lepsze miejsca na Mistrzostwach Polski), Jacek Gałuszka (trener tenisa stołowego w UKS TKKF MOSiR Dukla, zawodnicy zajmują czołowe miejsca na mistrzostwach Podkarpacia i kraju), Wojciech Kogut (trener piłki nożnej w LUKS Partyzant Mal-Bud 1 Targowiska Prowadzona przez niego drużyna seniorów zajęła I miejsce w V lidze i awansowała do IV ligi), Tomasz Niżnik (trener dwóch najmłodszych zespołów piłki nożnej z LKS Wisłok Krościenko Wyżne "Skrzatów" i "Żaków") i Jakub Szczurek (trener piłki nożnej. Trenuje drużyny seniorów, juniorów młodszych i młodzików, a także najmłodszych piłkarzy z grupy "Niedźwiadków" w LKS Lubatowa).

Starosta, na wniosek Kapituły, przyznał nagrody sportowcom uprawiającym najpopularniejszą dyscyplinę - piłkę nożną. Zwyciężył Rafał Nikody - wychowanek "Startu" Rymanów, wieloletni zawodnik drużyn III ligowych. W Starcie gra od 4 lat, jest liderem drużyny i najlepszym strzelcem. W ubiegłym sezonie strzelił 20 bramek i został królem strzelców w klasie O. Drugie miejsce zajął Maciej Mierzejewski - uzdolniony, młody zawodnik grający na pozycji obrońcy w V-ligowej drużynie "Przełęczy" Dukla. Występuje także na parkietach II ligi Futsalu. W ubiegłym roku wybrany młodzieżowcem sezonu w plebiscycie Futsal Podkarpacki. Na trzecim miejscu uplasował się Kamil Pelczar - grający trener, najlepszy strzelec w minionym sezonie. Dzięki jego świetnej postawie na boisku LKS Wisłok Krościenko Wyżne zakończył sezon na pozycji wicelidera klasy A.

Do tytułu najlepszego piłkarza nominowani zostali także: Dominik Filar (Wisłok Krościenko Wyżne), Filip Kołek (Rędzinianka Wojaszówka), Bartosz Lenart ("Zamczysko" Odrzykoń), Rafał Madej ("Jasiołka" Jaśliska), Hubert Patlewicz ("Jasiołka" Jaśliska), Przemysław Wrona ("Orzeł" Faliszówka), Dawid Zych ("Kotwica" Korczyna), Michał Zygmunt (LKS Lubatowa).

Rafał Nikody
Rafał Nikody odebrał nagrodę dla najlepszego piłkarza od Starosty Jana Pelczara

- Ubiegły rok był dla mnie bardzo udany. Ze "Startem" Rymanów zdobyliśmy piąte miejsce w rozgrywkach klasy okręgowej. Mnie samemu udało się strzelić 20 bramek, za co chciałem podziękować też swoim kolegom. W tym sezonie walczymy o awans. Na razie mamy trzecie miejsce i piec punktów straty do lidera. Czas pokaże, jaka będzie runda wiosenna, ale walczymy do końca - powiedział Rafał Nikody.

O tytuł najlepszego sportowca w powiecie krośnieńskim w 2019 r. rywalizowało 17 zawodniczek i zawodników. Zwycięstwo przypadło Izabeli Marcisz - biegaczce narciarskiej reprezentującej Stowarzyszenie Sportowe Prządki-SKI w Korczynie. Iza jest członkiem kadry Polski, startuje w Pucharze Świata. W ubiegłym sezonie zdobyła Mistrzostwo Polski na 10 km w stylu dowolnym, w tym roku również Mistrzyni Polski. Nagrodę w jej imieniu odebrała mama Barbara Marcisz. Podczas wcześniejszych plebiscytów odbierała również nagrody za dwie córki: Marcelę i Ewelinę.

Barbara Marcisz
Barbara Marcisz odebrała nagrodę za zwycięstwo w imieniu córki Izy

- Iza teraz przebywa we Włoszech, przygotowując się do najważniejszej imprezy w sezonie - mistrzostw świata juniorów. Jej marzeniem jest jak najlepsze zaprezentowanie Podkarpacia, powiatu krośnieńskiego, gminy Korczyna oraz klubu Prządki-SKI. Iza przez wiele lat bywała już na tych galach odbierając nagrody za starsze siostry. W jej głowie na pewno przewijało się marzenie, że może sama kiedyś zdobędzie taki tytuł. I dzisiaj nastąpił ten dzień. Przypomnę, że podczas jednego z finałów w Korczynie, jako mała dziewczynka w okrągłych okularach i wylakierowanych białych butach wręczała bukiet kwiatów gościowi specjalnemu, mistrzowi świata w biegach narciarskich Józefowi Łuszczkowi. Może kiedyś pojawi się na plebiscycie jako mistrzyni świata. To byłoby uwieńczenie lat sportu w naszej rodzinie - powiedziała Barbara Marcisz.

Na drugim miejscu uplasowała się Kamila Cichoń - biathlonistka, złota medalistka Mistrzostw Polski w biegu ze startu wspólnego i srebrna w biegu sprinterskim. Zawodniczka zajęła też 8 miejsce w Mistrzostwach Europy seniorów w sztafecie mieszanej. Nagrodę odebrali rodzice - Joanna i Piotr Cichoń.

Trzecie miejsce kapituła przyznała Katarzynie Kozioł - łuczniczce reprezentującej UKS w Jedliczu, mistrzyni Polski juniorów młodszych, uczestniczce Mistrzostw Świata, mistrzyni Podkarpacia w tej dyscyplinie. - Jestem bardzo zaskoczona z trzeciego miejsca. Już sama nominacja była dla mnie sukcesem. W ubiegły rok był dla mnie bardzo udany. Zwyciężyłam w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, uczestniczyłam też w mistrzostwach świata. Łucznictwo trenuję od trzech i pół roku i jest to spełnienie moich marzeń z dzieciństwa. Teraz największym moim marzeniem jest udział w igrzyskach olimpijskich - stwierdziła Katarzyna Kozioł.

Katarzyna Kozioł
Katarzyna Kozioł zdobyła trzecią nagrodę wśród sportowców

Do tytułu nominowani byli także: Aleksandra Babczyńska (zawodniczka judo w UKS Jasiołeczka Świerzowa Polska, która wraz z drużyną reprezentującą Podkarpacie zdobyła wiele medali na Mistrzostwach Polski), Adrian Biega (armwrestling, UKS SPARTAN Rymanów, wicemistrz Świata, dwukrotny Mistrz Polski), Liliana Bieryło (siatkówka, UKS Champion" w Bratkówce, wraz z drużyną trzykrotnie zwyciężyła w Amatorskiej Powiatowej Lidze Kobiet), Gabriel Bożek (kyokushin karate, mieszkaniec gminy Jedlicze, członek kadry narodowej, uczestnik Mistrzostw Europy), Klaudia Cichoń (biathlonistka, zawodniczka reprezentująca Iwonicki Klub Narciarski Górnik Iwonicz-Zdrój srebrna medalistka Mistrzostw Polski Młodzieżowców, 14. w Mistrzostwach Świata Studentów), Kamil Korzeniowski (MMA K 1., reprezentuje gminę Chorkówka, zajmuje czołowe miejsca w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych), Robert Kubit (lekkoatleta, biegacz, mieszka w gminie Miejsce Piastowe, zajmuje czołowe miejsca na Mistrzostwach Polski Strażaków na 10 i 15 km), Radosław Niepokój (uprawia nordic walking jest mieszkańcem gminy Miejsce Piastowe, zdobył złote medale w Mistrzostwach Europy w drużynie i indywidualnie), Michał Olbrycht (tenis stołowy, UKS TKKF Mosir Dukla, zdobył wiele medali indywidualnie i w grze podwójnej), Gniewomir Skrzysiński (mieszkaniec Korczyny, uprawia biegi górskie - ultra trail, odnosi wiele sukcesów w biegach długodystansowych), Marek Sokołowski (nordic walking, reprezentujący gminę Rymanów Mistrz Europy w półmaratonie, wicemistrz na 10 km), Szymon Sporek (tenisista UKS TKKF Moisr Dukla, mistrz Podkarpacia w grze podwójnej, indywidualnie wicemistrz, mistrz Polski w grze mieszanej), Grzegorz Tomoń (tenisista stołowy KTS GOSiR Krościenko Wyżne, brązowy medalista Mistrzostw Polski w grze podwójnej, medalista mistrzostw Podkarpacia), Tomasz Wojtowicz (nordic walking, reprezentuje klub Athletic Zręcin, mieszka w gminie Miejsce Piastowe, Mistrz Europy na 10 km, złoty medalista Pucharu Europy).

Starosta Jan Pelczar przyznał dodatkowo dwie nagrody za szczególne osiągnięcia. Pierwsza trafiła do Andrzeja Szczęsnego - narciarza alpejskiego, Mistrza Polski Osób Niepełnosprawnych w slalomie i wicemistrza w slalomie gigancie. Kilkanaście dni temu na Mistrzostwach Europy zdobył 3 brązowe medale, obecnie jest w cyklu przygotowań do Mistrzostw Świata w Norwegii. Drugą nagrodę odebrał Grzegorz Argasiński - trener w piłce ręcznej kobiet, wychował kadrowiczki, reprezentantki naszego kraju, został trenerem roku województwa podkarpackiego, a ostatnio otrzymał Srebrną odznakę Polskiego Związku Piłki Ręcznej za zasługi dla rozwoju tej dyscypliny.

Mateusz Liput, Joanna Bril, Jan Pelczar
Podsumowanie Gali Sportu Powiatu Krośnieńskiego. Stoją od lewej: Mateusz Liput, Joanna Bril, Jan Pelczar

Nagrody i wyróżnienia działaczom, sportowcom i trenerom wręczali: przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego Andrzej Krężałek, wiceprzewodniczący Zygmunt Ginalski, starosta Jan Pelczar, wicestarosta Andrzej Guzik, Monika Subik - urzędujący członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego, radni powiatowi: Marek Aftanas, Andrzej Dziugan, Marcin Józefowicz, Stanisław Sajdak, Tomasz Sieniawski, Józefa Winnicka-Sawczuk, wójt gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski, zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg, burmistrz Iwonicza-Zdroju Witold Kocaj, sekretarz gminy Jaśliska Piotr Urban, burmistrz Jedlicza Jolanta Urbanik, wójt Korczyny Jan Zych, wójt Krościenka Wyżnego Mateusz Liput, zastępca wójta Miejsca Piastowego Magdalena Hec-Mrozek, zastępca burmistrza Rymanowa Grzegorz Wołczański, wójt Wojaszówki Sławomir Stefański, a także sponsorzy gali: Renata Machowska - prezes Banku Spółdzielczego w Rymanowie, Andrzej Zygar - prezes Rejonu Dróg i Mostów w Krośnie, Marian Skolarczyk - prezes firmy BOG-MAR z Rymanowa, Witold Śliwiński - właściciel firmy DECOR.

Uczestnicząca w gali Joanna Bril, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego podkreśliła, żeby osiągać sukcesy potrzeba wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy. - Życzę wam jeszcze wielu takich pięknych gal, byście mogli wejść na scenę i odbierać nagrody - powiedziała Joanna Bril.

Wśród gości byli również między innymi: delegacja z miasta Stropkova na Słowacji, prezes Powiatowego Zrzeszenia LZS w Krośnie Łukasz Aszklar, wiceprezes Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Krośnie Tomasz Staroń, Komendant Miejski PSP w Krośnie Mariusz Bieńczak, Komendant Miejski Policji w Krośnie Leszek Buryła, przewodniczący Rady Gminy Krościenko Wyżne Krzysztof Podkul z zastępcą wójta Janem Omachlem. Listy na ręce organizatorów przesłali poseł Piotr Babinetz i wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

 Trio wokalne w Krościenka Wyżnego
Uczestnikom gali zaprezentowało się m.in. trio wokalne w Krościenka Wyżnego

W części artystycznej wystąpiło trio wokalne Milena Dziepak, Weronika Filar i Michalina Kmonk przy akompaniamencie zespołu SONG, którego kierownikiem jest Maciej Filar, kapela ludowa "Krościeniacy", Katarzyna Such ze Studia Gama działającego przy GOK w Miejscu Piastowym, para taneczna Weronika Czub i Karol Sitarz z Formacji Tańca Towarzyskiego "Gracja", zespół taneczny "Błysk" działający przy Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce pod kierunkiem Marzeny Szmyd.

Cześć oficjalną zakończył mini recital Moniki Glazar. Pani Monika jest mieszkanką Krościenka Wyżnego. Studiuje wokalistykę na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest również dyrygentką Chóru Canto Divino.

Galę prowadzili Grażyna Ostrowska, Jolanta Przybyła i Michał Półchłopek.

Zachęcamy do udostępnienia relacji z gali i obejrzenia fotorelacji:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.