Malarstwo, rysunek i obiekty a także dokumentacje działań street- i land- artowych powstałe w 2019 r. oraz prace z lat 2008-2020 można oglądać na wystawie w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie.
Tomasz Rolniak pochodzi z Haczowa. Zajmuje się malarstwem, fotografią, rysunkiem, street artem, obiektami oraz obrazem ruchomym, a także edukacją i scenografią. Jest absolwentem kierunku Edukacja Artystyczna na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Gustawa Wiktora i prof. Antoniego Nikla, obronił z wyróżnieniem w 2008 r. Studiował również archeologię na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz Organizację Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na PWSFTviT w Łodzi. Jest autorem 16 wystaw indywidualnych i uczestnikiem ponad 200 zbiorowych, prezentowanych w kraju i za granicą. Obecnie mieszka i tworzy w Łodzi.

Otwarcie wystawy Chmurnik
Otwarcie wystawy "Chmurnik". Stoją od lewej: Tomasz Rolniak, dyrektor BWA Ewelina Jurasz oraz kuratorka wystawy Martyna Karpowicz

W krośnieńskim BWA jest to jego pierwsza wystawa. Zatytułowana została "Chmurnik". Jest to pochodząca ze słowiańskiej kultury ludowej postać boga, demona lub człowieka władającego pogodą i wiatrem. - W trakcie ogłoszonego przez artystę Roku Chmurnika, w 2019 r. powstały prace malarskie, rysunkowe i obiekty a także dokumentacje działań street- i land- artowych. Tomasz Rolniak wyprowadził ze swojej wcześniejszej twórczości geometrycznej kształt trapezu, w którym rozpoznał poruszenie, kształt latawca i skrzydła. Ostatecznie przekształcił go w symbol Chmurnika - powiedziała w trakcie wernisażu, który odbył się 14 lutego, kuratorka wystawy Martyna Karpowicz.

Prof. Tadeusz Gustaw Wiktor
Prof. Tadeusz Gustaw Wiktor podczas wernisażu mówił o twórczości Tomasza Rolniaka

Niespodziewanym wątkiem krośnieńskiej wystawy stał się kolejny żywioł - ogień. - W trakcie przygotowań, niespełna miesiąc przed otwarciem wystawy, w mojej łódzkiej pracowni wybuchł pożar. Ocalałe prace nadal noszą woń dymu. Nie poddaję się jednak, na zgliszczach udało mi się namalować już nowe obrazy - stwierdził Tomasz Rolniak.
Uczestniczący w wernisażu prof. Tadeusz G. Wiktor podkreślił, że w wystawianych pracach widzi kontynuację tego, co Tomek tworzył w pracowni w trakcie studiów. - Wszystkie te elementy, co widzimy, już wykorzystywał na studiach. Zaskakiwać może natomiast to, że z wszystkiego potrafi zrobić malarstwo, choćby z przypadkowo napotkanego kawałka drewna. I to cieszy - powiedział prof. Tadeusz Gustaw Wiktor.

Prace Tomasza Rolniaka można oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Portiusa 4 w Krośnie można oglądać do 6 marca br.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.