W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krośnie odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu "Przedsiębiorczość w praktyce". Bierze w nim udział kilkuset uczniów z 25 szkół ponadpodstawowych na Podkarpaciu.
W tym roku organizatorem 5. już edycji jest projektu jest Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie jako zwycięzca ubiegłorocznych zmagań w województwie podkarpackim, we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych Oddziałem w Rzeszowie, Izbą Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie, Oddziałem Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego oraz z Uniwersytetem Rzeszowskim, Politechniką Rzeszowską, Zespołem Szkół Technicznych w Leżajsku i Zespołem Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach.

- Młodzież podczas szkoleń i warsztatów poznaje jak funkcjonuje biznes, uczy się w praktyce jak rozliczać podatki, wypełniać obowiązki w zakresie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, przygotować biznesplan czy wniosek kredytowy. Partnerzy wspierający projekt przygotowali dla młodzieży ciekawe warsztaty i zajęcia praktyczne - opowiada Angelika Majkut, koordynator projektu "Przedsiębiorczość w praktyce".

Angelika Majkut
Angelika Majkut, koordynator projektu "Przedsiębiorczość w praktyce"

To właśnie warsztaty problemowe, prowadzone przez specjalistów z instytucji partnerskich są kluczowymi działaniami w projekcie. Dotychczas pracownicy NBP przeprowadzili zajęcia na temat porównywania ofert banków, obliczanie kosztów kredytu, wypełnianie wniosków kredytowych, pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Urzędu Marszałkowskiego omawiali możliwości finansowania działalności ze źródeł zewnętrznych.

- Zajęcia, które odbyły się 13 lutego w ZSP nr 1 w Krośnie zorganizował Oddział ZUS w Jaśle. Podczas warsztatów uczniowie uczyli się m.in. o tym jak założyć firmę, jakie dokumenty należy wypełnić oraz jakie wiążą się z tym obowiązki w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego - mówi Marzena Miśkiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Jaśle.

W planie są jeszcze zajęcia z Krajową Administracją Skarbową na temat rozliczeń z tytułu podatku dochodowego i VAT.

Przedsiębiorczość w praktyce

W każdej z 25 szkół biorących udział w projekcie, po przeprowadzonych warsztatach, uczniowie pracując w grupach, wykonują zadania. Na jego wykonanie mają tydzień czasu. Rozwiązują też test teoretyczny. Uczniowie, których prace zostaną najwyżej ocenione, wezmą udział w II etapie.

- Półfinał konkursu z udziałem najlepszej z grup z każdej szkoły, składającej się z trzech osób, odbędzie się w naszej szkole 17 kwietnia i polegał będzie na rozwiązaniu testu. Ważne jest, by zdobyta przez uczniów wiedza przydała się po zakończeniu szkoły na co dzień - dodaje Andrzej Gregorczyk, dyrektor ZSP nr 1 w Krośnie.

Andrzej Gregorczyk
Andrzej Gregorczyk, dyrektor ZSP nr 1 w Krośnie

Sześć najlepszych zespołów zakwalifikuje się do finału, który odbędzie się na początku czerwca w Rzeszowie. Ostatni etap konkursu będzie polegał na opracowaniu biznesplanu przedsięwzięcia rozwiązującego istotny problem lokalny.

Na laureatów czekają cenne nagrody rzeczowe, w tym laptopy, tablety, telefony, słuchawki bezprzewodowe, czytniki e-booków i vouchery.

Projekt "Przedsiębiorczość w praktyce" realizowany jest ramach programu edukacji ekonomicznej. Celem konkursowych zmagań jest kształtowanie wśród młodzieży postaw przedsiębiorczych oraz przekazywanie wiedzy ekonomicznej i umiejętności praktycznych, przydatnych zarówno w prowadzeniu działalności gospodarczej, pracy, jak i życiu codziennym.

W dotychczasowych czterech edycjach projektu, który od 2015 roku realizuje Oddział ZUS w Rzeszowie, przeszkolono łącznie 3158 uczniów z Podkarpacia.

Udostępnij ten artykuł znajomym: