4-aktową operę "Cztery pory roku" inspirowaną twórczością Stanisława Moniuszki, z muzyką Andrzeja Mozgały do libretta Urszuli Mozgały zaprezentowano 21 lutego na scenie RCKP w Krośnie.
Dzieło Andrzeja Mozgały powstało w Roku Moniuszkowskim 2019 i jest inspirowane twórczością Stanisława Moniuszki, a treść libretta przygotowała Urszula Mozgała.

- Pomysłodawcą skomponowania utworu z okazji Roku Moniuszkowskiego był prof. Grzegorz Oliwa. Z kolei moja żona była pomysłodawczynią libretta, które powstało na bazie śpiewników domowych Moniuszki. Udało się stworzyć pewien rodzaj fabuły, który obraca się wokół polskich obrzędów ludowych i polskich tradycji umiejscowionych w czterech porach roku: wiośnie, lecie, jesieni i zimie - powiedział Andrzej Mozgała.

Opera Cztery pory roku w RCKP Krosno

Premiera czteroaktowej opery "Cztery pory roku" odbyła się dokładnie cztery miesiące temu, 21 października 2019 r. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. W koncercie zaprezentowały się zespoły zrzeszone wokół Akademii Chóralnej i Ogólnopolskiego Projektu Śpiewająca Polska. Gościnnie wystąpiły chór i orkiestra Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie. W filharmonii zaprezentowało się blisko 300 uczniów ze szkół Podkarpacia.

Powtórne wystawienie opery, tym razem w Krośnie, zostało zainicjowane przez Renatę Zajdel, dyrygentkę Chóru Mieszanego Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie oraz Magdalenę Sokołowską-Faryj, dyrygentkę OSM II stopnia w Krośnie.

Opera Cztery pory roku w RCKP Krosno

W ponadgodzinnym koncercie, który odbył się 21 lutego przy pełnej widowni Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oprócz chóru i orkiestry szkoły muzycznej w Krośnie wystąpili także nauczyciele i absolwenci tej placówki oraz zaprzyjaźnione zespoły: chór "Kamerton" ze Szkoły Podstawowej w Haczowie (przygotowanie Marta Sobota), chór "Canto" Szkoły Podstawowej nr 12 w Krośnie (przygotowanie Iwona Pelczar), chór "Sokoliki" Szkoły Podstawowej nr 1 we Frysztaku (przygotowanie Magdalena Wiśniowska), chór I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika w Krośnie (przygotowanie Krzysztof Trybus), chór Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie (przygotowanie Krzysztof Trybus), klasa taneczna VIII "c" Szkoły Podstawowej nr 1 im. St. Szafera w Mielcu pod patronatem Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu (choreografia Marzena Gawrońska, kierownik muzyczny Kazimierz Kozioł, menadżer klasy tanecznej Jolanta Dudzik). Orkiestra i chóry wystąpiły pod dyrekcją Magdaleny Sokołowskiej-Faryj.

Opera Cztery pory roku w RCKP Krosno

Wystąpili również soliści: Aneta Aszlar - sopran, Hanna Mazur - sopran, Krystian Wołczański - baryton (Społeczna Szkoła Muzyczna II stopnia w Krośnie - przygotowanie Monika Fabisz), Adam Sudoł - tenor (I LO w Krośnie - przygotowanie Krzysztof Trybus), Zuzanna Rajchel, Kinga Kondracka i Sara Szuber (chór "Kamerton" z Haczowa), a recytacje fragmentów prozy można było usłyszeć w wykonaniu Wiktorii Kuroń, Kingi Pojnar i Agnieszki Pająk.

Opera Cztery pory roku w RCKP Krosno

Ze względu na ograniczone możliwości logistyczne i organizacyjne, krośnieńska wersja była skromniejsza o kilka tańców i scen rodzajowych: śmigus dyngus, topienie marzanny, taniec lajkonika oraz andrzejowe wróżby.

Organizatorem koncertu, który prowadziła Mariola Rybczak, był Zespół Szkół Muzycznych w Krośnie i Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.