Po raz drugi, w historii Zawadki Rymanowskiej, miłośnicy śpiewu i smacznego jadła zebrali się w Domu Ludowym w Zawadce Rymanowskiej, by wspólnie pobiesiadować.
Na scenie wystąpił Zespół Śpiewaczy "Wietrznianki", teatrzyk "Wietrzyk" z Wietrzna oraz Zespół Folkowy "Tereściacy" z Zawadki Rymanowskiej.

Głównym punktem spotkania był jubileusz 5-lecia zespołu "Tereściacy", na który przybyli prawie wszyscy dotychczas śpiewający w zespole członkowie: Martyna Kosior, Klaudia Trzebunia, Klaudia Wielgosz, Maja Traore, Maria Bąk, Maria Grabowska, Laurence Cros oraz instrumentaliści: Anna Filip-Płóciennik (akordeon), Bartłomiej Ulatowski (gitara basowa) i Bogdan Płóciennik (gitara rytmiczna, bęben i tamburyn). Na prośbę gości zespół wykonał kilka utworów w różnych językach.

II Biesiada w Zawadce Rymanowskiej

Repertuar zespołu zasługuje na szczególną uwagę, nawiązuje bowiem do wielokulturowej przeszłości naszego regionu. Dawne piosenki łemkowsko - rusińskie stanowią większość. Są piękne, melodyjne i uczuciowe. Tworzyli je kiedyś dawni mieszkańcy Beskidu Niskiego i okolic. Zespół śpiewa również piosenki cygańskie oraz żydowskie w oryginalnym języku. Śpiewanie pieśni zaginionych kultur jest czymś niezwykle szlachetnym, gdyż związane jest z ich ocaleniem i zachowaniem w pamięci.

W chwili obecnej, w zespole występują osoby, które kochają śpiew i chcą realizować się w takiej formie. Jest rzeczą niezwykłą, że w grupie tej, na stałe współpracują z sobą przedstawiciele trzech pokoleń. Najmłodszą jest Klaudia Wielgosz- licealistka, która rozpoczęła przygodę z zespołem Tereściacy w wieku 12 lat.

II Biesiada w Zawadce Rymanowskiej

W Biesiadzie udział wzięli: Burmistrz Dukli - Andrzej Bytnar, z-ca Burmistrza - Łukasz Piróg, radna Ewa Przystasz, fotografowie - Bogusław Szczurek oraz Paweł Rzeźnik, szefowa KGW z Mszany - Maria Wielgosz, szefowa KGW z Wietrzna - Danuta Czelniak.

Organizatorem muzyczno-rozrywkowego i refleksyjnego wieczór byli Sołtys i Stowarzyszenie "Sioło Beskidu" z Zawadki Rymanowskiej".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.