Ponad 400 uczniów ze szkół podstawowych z Krosna, powiatu krośnieńskiego i powiatu jasielskiego uczestniczyło w "Dniu Otwartym" zorganizowanym 27 lutego przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie.
Dzień otwarty Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie był okazją do zapoznania się młodzieży z ofertą edukacyjną szkoły oraz współpracujących z tą placówką firm i instytucji.

W ciągu kilku godzin można było zapoznać się ze specyfiką zawodów, w jakich kształci szkoła. Nie zabrakło też różnorakich pokazów, warsztatów czy wykładów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim stoiska kulinarne. Można było również skorzystać z porad doradców zawodowych.

darmowe usługi fryzjerskie
Nie zabrakło chętnych do skorzystania z darmowych usług fryzjerskich

- Dzień otwarty w naszej szkole organizujemy po raz trzeci. Mamy teraz doskonałe ku temu warunki, by nasze działania promocyjne zrobić w jednym miejscu na nowej hali sportowej, zapraszając wiele szkół podstawowych. Uczniom i nauczycielom przekazujemy informacje na temat kierunków kształcenia, przedstawiamy też współpracujące z nami firmy, gdzie uczniowie mogą odbywać praktyki zawodowe - mówi Ewa Starowiejska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krośnie.

W tym roku na stoiskach nie zabrakło tradycyjnie cukierników i piekarzy. Szczególnie ten drugi zawód nie cieszy się teraz popularnością, choć zapotrzebowanie na piekarzy jest bardzo duże.

- Chcemy pokazać, że uczniowie po ukończeniu szkoły w tym zawodzie nie muszą się martwić o pracę. Cały czas jest na nią popyt - dodaje dyrektor Ewa Starowiejska.

Wiesława Sajdak
Piekarz to zanikający zawód - mówi Wiesława Sajdak, właścicielka piekarni - cukierni ze Zręcina

Potwierdza to Wiesława Sajdak, właścicielka piekarni - cukierni ze Zręcina. - Zachęcamy młodych ludzi, by podejmowali naukę przede wszystkim w zawodzie piekarz. W tej chwili można powiedzieć, że jest to zanikający zawód, choć robimy wiele, by tak się nie działo. Młodzi ludzie pytani, mówią, że "to nie są ich klimaty". Może poprzez takie spotkania, jak dzisiejsze, znajdą się jednak chętni, którzy popróbują swoich sił w zawodzie piekarz. Dodam, że piekarzy na naszym rynku brakuje i po skończeniu szkoły, każdy będzie mógł podjąć pracę w tym zawodzie - mówi Wiesława Sajdak.

Swoją ofertę prezentował również Hotel Nafta Krosno, z którym szkoła ma podpisaną umowę o współpracy. Dzięki niej, uczniowie odbywają praktyki w kuchni i na sali konsumenckiej Restauracji Naftaya Hotelu Nafta Krosno.

- Patronatem objęliśmy klasy: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług kelnerskich oraz uczniowie z I klasy szkoły branżowej w zawodzie kelner. Współpraca daje uczniom możliwość odbywania zajęć w rzeczywistych warunkach, zgłębiana wiedzy i umiejętności, a co za tym idzie podnoszenia kwalifikacji. Nam, jako pracodawcy zależy, by mieć możliwość wykształcenia potencjalnych pracowników zgodnie z naszymi oczekiwaniami - podkreśla Adam Charzewski, dyrektor handlowy Hotelu Nafta Krosno.

gości dnia otwartego
Szkołę odwiedziło ponad 400 uczniów

W nowym roku szkolnym, od września 2020 r., Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krośnie oferuje kształcenie w technikum w czterech zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych (personalny trener zdrowia i urody; catering dietetyczny), technik usług fryzjerskich (kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca; stylizacje reklamowe i kreator wizerunku), technik technologii żywności ze specjalnością cukierniczą (twórca i dekorator mini deserów) oraz technik analityk (analiza kryminalna i medyczna; analiza biochemiczna). Z kolei branżowa szkoła I stopnia oferuje kształcenie w zawodzie kucharz oraz w klasie wielozawodowej.

Współorganizatorem Dnia Otwartego był Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie oraz 9-10 Hufiec Pracy w Krośnie. Patronat honorowy sprawował Prezydent Miasta Krosna.

Fotorelacja z dnia otwartego:

~tomxxx

01-03-2020 17:17 4 46

Super impreza, naprawdę dużo pracy i przygotowań. Najbardziej zainteresował mnie ten kierunek...technik kryminalistyki... coś nowego .
Odpowiedz

~Hiobowski

28-02-2020 12:45 4 38

Mojej sąsiadki wnuk (leser i próżniak) do nauki nie ma chęci, a do kasy aż go kręci. Powiada: "na piekarza nie pójdę bo po nocach trza robić, a jo potrzebuje się porządnie wyspać."
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.