Już po raz 8. Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie zorganizował żywe spotkania z historią żołnierzy niezłomnych. W tym roku bohaterem był rotmistrz Witold Pilecki.
27 lutego uczniowie popularnej krośnieńskiej "Budowlanki" zaprezentowali na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie spektakl "Pilecki". Żywe lekcje historii dla uczniów szkół ponadpodstawowych organizowane są co roku z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca.

Rotmistrz Witold Pilecki był polskim żołnierzem, który brał udział w kampanii wrześniowej, później działał w Armii Krajowej. - W czasie II wojny światowej, na własne życzenie, dał się złapać i trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam miał zorganizować ruch oporu. Z obozu uciekł w 1943 r. Po ucieczce napisał swoje słynne raporty, który były między innymi pierwszym świadectwem o Holocauście, o czym świat do tamtego czasu nie wiedział - powiedziała Lidia Kasińska, dyrektor Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie.

Po zakończeniu II wojny światowej Witold Pilecki działał w podziemiu antykomunistycznym. Został aresztowany w 1947 r. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony został 25 maja 1948 r.Spektakl "Pilecki" zaprezentowany przez uczniów krośnieńskiej "Budowlanki" pokazuje ostatnie miesiące życia rotmistrza, w jaki sposób był traktowany przez komunistyczną władzę.

W roli rotmistrza Pileckiego wystąpił Emanuel Kowalski. Na cenie RCKP wystąpili również Kacper Dyląg (Józef Różański), Dominika Wąsik (Maria Pilecka) oraz Nikola Ginalska, Julia Brodzicka, Wiktoria Puchała, a także Dawid Jaślar - fortepian. Za obsługę techniczną odpowiadali Jakub Wróbel i Mateo Pobuta. Ze strony nauczycieli opiekę sprawowali Barbara Zagdańska-Kłym i Wiesław Biedroń.

Pierwsza edycja żywych spotkań z historią żołnierzy niezłomnych została zorganizowana w 2013 r. i poświęcona została Danucie Siedzikównie "Inka", rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu i Hieronimowi Dekutowskiemu "Zaporze". W ubiegłym roku zaprezentowano spektakl "Przesłuchanie anioła" - ppłk Łukasz Ciepliński ps. "Pług".

Zobacz zdjęcia:

~Obserwator realny

07-03-2020 19:50 5 40

Boże Błogosław Budowlańców !
Śpiewajcie , zakładajcie firmy , ciężko pracujcie i zarabiajcie jak najwięcej !
Odpowiedz

~lecki222

01-03-2020 15:08 3 34

Pamiętam takie akademie w szkołach ku czci Rewolucji Pażdziernikowej, !..Maja, Żołnierza Co Sie Kulom Nie Kłaniał itp w czasach PRL, ale młodzież chyba była wokalnie bardziej uzdolniona!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.