Prokuratura sprawdza przymusową restrukturyzację Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku oraz nadzoruje śledztwo w sprawie nadużyć w latach 2016-2020.
Prokuratura Regionalna w Rzeszowie nadzoruje prowadzone przez Delegaturę w Rzeszowie Centralnego Biura Antykorupcyjnego śledztwo w sprawie nadużycia od września 2016 r. do stycznia 2020 r. w Sanoku udzielonych uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby wchodzące w skład Zarządu oraz pracowników Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku, obowiązanych z racji pełnionych funkcji, wewnętrznych procedur, a także zawartych z bankiem umów i udzielonych im pełnomocnictw do zajmowania się sprawami majątkowymi i gospodarczymi banku oraz jego depozytariuszy.

- W szczególności chodzi o dokonywanie czynności prawnych w imieniu i na rzecz banku i doprowadzenie PBS w Sanoku, poprzez podejmowanie decyzji gospodarczych nie zabezpieczających w należyty sposób interesów banku do zagrożenia upadłością oraz wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w kwocie co najmniej sto osiemdziesiąt milionów zł na szkodę Banku oraz jego instytucjonalnych i indywidualnych depozytariuszy. Chodzi o przestępstwo z art. 296 par. 1 i 3 Kodeksu karnego - tłumaczy prokurator Hanna Biernat-Łożańska, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Postępowanie przygotowawcze zostało wszczęte 3 lutego br. w oparciu o materiały z przeprowadzonych czynności sprawdzających nadzorowanych przez Prokuraturę Rejonową w Sanoku. - Znajdują się w nich między innymi zawiadomienia sygnalizujące popełnienie przestępstwa na szkodę Miasta Sanoka i Powiatu Sanockiego, a dotyczące nieprawidłowości związanych z przymusową restrukturyzacją Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku - podkreśla prokurator Hanna Biernat-Łożańska.

Jak dodaje, do sprawy sukcesywnie dołączane są kolejne zawiadomienia pochodzące od osób pokrzywdzonych. Są one na bieżąco poddawane procesowej weryfikacji. Zawiadomienie takie złożył między innymi wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański.

- Bez żadnej pisemnej informacji o wysokości utraconej kwoty, gmina została pozbawiona dostępu do środków w kwocie ponad 3,6 mln zł, a bank zniknął z dnia na dzień. W konsekwencji nastąpiła dramatyczna sytuacja dla gminy Wojaszówka. Pieniądze zdeponowane w banku na podstawie zawartej umowy powinny być bezpieczne - powiedział wójt Sławomir Stefański.

~Kibic

02-03-2020 18:36 3 46

To się musiało tak skończyć. Bank jako sponsor świstał pieniędzmi na lewo i prawo. A to koszykówka, to siatkówka, to żużel, to hokej, to piłka nożna i tak by wyliczać bez końca... Kto za przeproszeniem miał dziurę w doopie, to chciał żeby mu bank tę zatkał. Źródełko się wyczerpało i nagle "pińyndzy ni ma i nie będzie". Znając życie winnym okaże się najmniej znaczący człowiek. "Kowal zawinił, cygana powiesili".
Odpowiedz

~piotr

02-03-2020 15:53 4 46

Wyjasniam że taka odpowiedzialności stnieje i jest opisana w KSH dotyczy zarówno Zarzadów jak i Rad Nadzorczych.
Odpowiedz

~cynik

02-03-2020 13:33 6 53

Państwo polskie istniało i zawsze będzie istniało, tylko należy w wyborach głosować na ludzi mądrych, uczciwych, prawdomównych i prawdziwych patriotów. Takim jest obóz zjednoczonej prawicy, nielubiany przez tych którzy lubią kraść, oszukiwać i kręcić szemrane interesy. Wielu Polaków zachowuje jak głupi pies, kąsa rękę która daje mu jeść. Jedna pani powiedziała na poczcie: "wezmę 13 emeryturę, ale nie będę na nich głosowała, bo nie lubię Kaczora".
Odpowiedz

~oktis

01-03-2020 21:33 7 42

państwa polskie- takie juz nie istnieje, rozsprzedane, rozgrabione- ch.j , d.pa i kamieni kupa
Odpowiedz

~tom

01-03-2020 10:55 4 49

A co ze zgłoszeniem gdzie efektem powinno być może 25mln, Prokurator w Sanoku i Krośnie prowadzili działania moim zdaniem nielegalne aby bronić gminę i starostwo. A Rzeszów już ponad miesiąc milczy.
Odpowiedz

~Spin

01-03-2020 07:52 6 51

Tak jest!
Odpowiedz

~Cccp

29-02-2020 21:02 5 48

No i co to z tego? Papier wszystko przyjmie. Bicie piany.
Odpowiedz

~cynik

29-02-2020 19:33 2 60

Kto zajumał pieniądze z PBS-u nie wiecie? To ja wam powiem, otóż bankami rządzili i nadal rządzą potomkowie komuchów. Oni ciągotki do matactwa i machlojek wysysają z mlekiem matki.
Odpowiedz

~arnold

29-02-2020 19:33 4 43

Dopóki nie będzie odpowiedzialności majątkowej osób zarządzających bankami, zasiadających w radach nadzorczych, takie sytuacje będą często się powtarzać i umysłowe gnioty pchać się na stołki czy to po linii partyjnej, układach i układzikach, znajomościach u tzw. "góry". Czas z tym skończyć i wprowadzić odpowiedzialność majątkową dla kierujących nie tylko bankami, ale także i instytucjami samorządowymi czy rządowymi.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.