"Potrzeby i wyzwania w zakresie kształcenia kadr dla turystyki" to tytuł konferencji zorganizowanej przez Powiat Krośnieński i PWSZ im. S. Pigonia w Krośnie.
Głównymi celami konferencji, która odbyła się w obiektach krośnieńskiej PWSZ przy ul. Dmochowskiego w Krośnie była wymiana poglądów, prezentacja doświadczeń, poszerzenie wiedzy na temat znaczenia turystyki dla rozwoju południowej części Podkarpacia oraz potrzeba kształcenia przyszłych kadr w tej dziedzinie. Uczestniczyli w niej dyrektorzy, doradcy zawodowi, nauczyciele, uczniowie szkół podstawowych oraz pracodawcy i osoby zainteresowane rozwojem turystycznym i kulturowym regionu.

Obrady zainaugurował prof. dr hab. Tadeusz Burzyński, który w swoim wystąpieniu przedstawił koncepcję, jak dostosować edukację turystyczną w Polsce do potrzeb firm. O Marce Karpackiej CARPATHIA mówił wiceprezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska Dawid Lasek. Podkreślił, że turystyka jest ważnym elementem polityki gospodarczej kraju, a dobrze przygotowane kadry są czymś, bez czego nie możemy wygrać przyszłości.

Jan Barsznica
O nowym kierunku kształcenia w iwonickim "Gastronomiku" mówił dyrektor Jan Barsznica

Z kolei dr Piotr Łopatkiewicz zaprezentował potencjał i walory turystyczne południowej części województwa podkarpackiego. Jego zdaniem, na bazie zróżnicowanych walorów turystycznych wciąż możliwe jest kreowanie nowych produktów turystycznych skierowanych do konkretnych grup odbiorców związanych np. z turystyką aktywną, wypoczynkową czy zdrowotną. Dr Łukasz Szmyd zachęcał do studiowania kierunku turystyka i rekreacja w PWSZ w Krośnie, szczegółowo przedstawiając możliwości i bogatą ofertę kształcenia.

O tym, jak ważne jest kształcenie średniego personelu dla branży turystycznej przedstawił w swojej prezentacji Jan Barsznica, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju. Szkoła na przestrzeni lat zmieniała się, dostosowując kierunki kształcenia do potrzeb zmieniającego się rynku pracy. Iwonicki "Gastronomik" już w latach 80. nawiązał współpracę ze szkołami zagranicznymi. Wymiana, praktyki i staże są bardzo ważne w kształceniu młodego człowieka.

- Umiędzynarodowienie kształcenia powoduje, że uczniowie są bardziej otwarci i nastawieni na rozwój. Aby szkoła mogła spełnić oczekiwania uczniów, rynku pracy musi mieć ścisły związek z lokalnymi instytucjami i pracodawcami. Kadra nie może być statyczna, musi się kształcić i rozwijać - uważa dyrektor Jan Barsznica.

Jan Pelczar
Konferencję podsumował Starosta Krośnieński Jan Pelczar

Szkoła w Iwoniczu-Zdroju współpracuje także z absolwentami, którzy obecnie są pracodawcami. Pokazują oni na własnym przykładzie przebieg ścieżki kariery zawodowej.

Wychodząc naprzeciw potrzebom młodych ludzi, którzy chcą zdobyć zawód z przyszłością szkoła przygotowuje się do otwarcia nowego kierunku "Technik organizacji turystyki z innowacją projektowania aplikacji wspierających turystykę". W założeniu ma to być klasa patronacka PWSZ w Krośnie. Stwarza to uczniom możliwość stałego kontaktu ze światem akademickim, pozwala poznać ofertę edukacyjną uczelni i ułatwia dokonanie wyboru dalszej ścieżki zawodowej. Uczeń w ramach innowacji korzysta ze specjalistycznych programów komputerowych stosowanych do obsługi ruchu turystycznego oraz uczy się projektowania aplikacji wspierających turystykę. Innowacyjność kierunku polega na otwarciu się na nowe wyzwania oraz gotowości dokształcania przez całe zawodowe życie. Sektor usług turystycznych dynamicznie się rozwija. Jednak dobrze i przede wszystkim wszechstronnie wykształcone kadry to podstawa, aby przyciągnąć turystę, który jest coraz bardziej wymagający.

- Konferencja była bardzo potrzebna. Przed nami duże wyzwania. Należy przygotować infrastrukturę drogową, zaplecze hotelarsko-gastronomiczne, aby turyści mogli dotrzeć do najdalszych zakątków naszego regionu i mogli skorzystać z ciekawej oferty. Pomocny może być w tym nowy kierunek, który planujemy uruchomić w ZSGH w Iwoniczu-Zdroju. Myślę, że będzie duże zainteresowanie młodzieży zdobyciem nowego atrakcyjnego zawodu z przyszłością. Jednak musi za tym iść odpowiednie wynagrodzenie, aby dobrze wykształceni młodzi ludzie nie wyjeżdżali za granicę - powiedział starosta Jan Pelczar, podsumowując konferencję.

~oki

09-03-2020 20:39 21 47

tylko te szkoły w powiecie były pierwsze. Jak co druga szkoła będzie miała takie same kierunki to za nie długo nie będzie miał kto się w nich uczyć.
Odpowiedz

~cynik

08-03-2020 21:16 20 55

Nadchodzi koronawirus, a zatem spadek zainteresowania turystyką. Nie wiem czy to dobry pomysł pchać się na kierunki związane z turystyką?
Odpowiedz

~Joanna Frydrych i Piotr Babinetz na pewno pomogą ...

07-03-2020 20:27 19 58

SZTANDAR PWSZ WYPROWADZIĆ !
Odpowiedz

~Hejter zakłamania . Miłośnik prawdy

07-03-2020 20:22 24 57

PWSZ - PRZESTAŃ ŻEBRAĆ O STUDENTÓW . NIE MA I NIE BĘDZIE .
Drodzy wykładowcy . Zabraknie dla Was pracy . 80 zł za godzinę wykładu to już przeszłość .
Proszę się przebranżowić i np. zapisać się na kierunek turystyka.
Znajdziecie pracę w nowym zawodzie .
Jeżeli nie .( Podpowiedz) Przy auli otworzyli na Kazimierza Wielkiego otworzyli holenderski pośredniak .
Odpowiedz

~Propozycja dla PWSZ

07-03-2020 20:03 23 48

1.Proszę zbudować tak mocny merytoryczny kierunek . Kierunek dający fantastyczny start młodemu człowiekowi na rynku pracy . Niech przedsiębiorcy rywalizują finansowo o waszych studentów.Proszę się postarać
2. Proszę pobierać opłatę za tak dobry kierunek . Jeżeli rynek będzie zabiegał o Waszych uczniów ich inwestycja w naukę szybko się odrobi .
3. Jeżeli nie potraficie tego zrobić - Likwidacja kierunku . Nie chcemy do Was dokładać !





Odpowiedz

~abiturient

06-03-2020 16:34 25 57

jak w Krośnie powstawały takie same kierunki to powiat spał , aż nagle się przebudził . Trochę za późno ,przynajmniej o 2 lata
Odpowiedz

~Obserwator realny

05-03-2020 15:46 24 53

BZDURA !
PWSZ Potrzebuje studentów bo grozi mu zamkniecie kierunków

WŁADZE PWSZ ZMIENIŁY USTAWIENIE ŻAGLA POD OBECNA POLITYKĘ .

Samorządowcy nadal wierzą w możliwość promowania się na pustej auli PWSZ .

Wszystko do czasu .

Rynek sam zweryfikuje potrzeby . A już dał jasny sygnał że nadmiar "studentów" szkodzi .
Odpowiedz

~Khhh

05-03-2020 14:08 23 50

Może nie ma co dublować kierunków. W Krośnie jest już kierunek technik obsługi turystyki. Blisko uczelni, blisko dworca. Trzeba przyznać, że powiat inwestuje w promocję "swoich szkół".
Odpowiedz

~iwona

04-03-2020 11:57 22 62

Szkoda ze nikt do tej pory nie wpadl na pomysl zeby taka konferencje nagrac i udostepnic w internecie przeciez jakby to trafilo do ludzi to i szkola mialaby wieksze zainteresowanie a tak zrobili konferencje, jest relacja i tyle, pogadali ze soba, to za malo na dzisiejsze czasy. Sama z checia ogladnela bym i wybralam moze w tym roku gastronomika. Szkoda
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.