Przed 15. laty, w sobotę, 2 kwietnia 2005 r. zmarł papież Polak. 9 i 10 czerwca 1997 r. Jan Paweł II pielgrzymował na ziemię krośnieńską, gdzie na lotnisku w Krośnie kanonizował bł. Jana z Dukli.
- O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca - tymi słowami arcybiskup Leonardo Sandri 2 kwietnia przed godzina 22 oznajmił zgromadzonym na Placu Św. Piotra o śmierci papieża Jana Pawła II.

Komunikat, jaki wydał kilka godzin później rzecznik Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro Valls głosił, że o godzinie 20 w pokoju papieża odprawiona została msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Dziwisza, którą koncelebrowali również kardynał Marian Jaworski, arcybiskup Stanisław Ryłko i ks. Mieczysław Mokrzycki. W czasie mszy udzielono papieżowi świętego wiatyku i ponownie sakramentu chorych. W chwili śmierci przy jego łożu byli dwaj osobiści sekretarze abp. Stanisław Dziwisz i ks. Mieczysław Mokrzycki, kard. Marian Jaworski, abp. Stanisław Ryłko, ks. Tadeusz Styczeń, trzy polskie Siostry Sercanki wraz z przełożoną s. Tobianą Sobódką oraz ekipa medyczna. Dopiero po śmierci papieża, do jego pokoju weszli najwyżsi ranga hierarchowie z Kurii Rzymskiej.

papież w Krośnie
Papież przejeżdża między sektorami na krośnieńskim lotnisku

Pogrzeb papieża Jana Pawła II odbył się w piątek, 8 kwietnia 2005 r. Jednym z uczestników był ks. prałat Kazimierz Kaczor, który w 1997 r. był głównym organizatorem pielgrzymki Jana Pawła II do Dukli i Krosna.

Tak w 2005 r. wspominał udział w pogrzebie:
- Dla mnie osobiście pogrzeb Jana Pawła II, w którym mogłem uczestniczyć, był "świętem żniwa". Chrystus powiedział kiedyś w Ewangelii: "Proście pana żniwa, aby wyprawił robotników na żniwo swoje". 27 lat temu Karol Wojtyła został wysłany z Polski na swoje żniwo. Przez ten czas "Boży robotnik" zasiewał Słowo Boże i pokój na całym świecie. Po prawie 27 latach do Ojca Świętego, jak do utrudzonego rolnika, leżącego pośrodku Bazyliki św. Piotra szły setki tysiące ludzi, by oddać ostatni hołd temu Bożemu żniwiarzowi

uroczystość Przy Krzyżu Papieskim
Przy Krzyżu Papieskim nie zabrakło również młodzieży

Śmierć Jana Pawła II przeżywano również w wieli miejscach w Krośnie i powiecie krośnieńskim. Między innymi w kościele oo. Bernardynów w Dukli, obok obrazu Ojca świętego przewiązanego czarną stułą, ustawiono pusty tron papieski z wiązanką kwiatów. Tron jest jedna z pamiątek po bycie z Dukli Jana Pawła II w 1997 r.

5 kwietnia kilak tysięcy młodych ludzi zgromadziło się przed Krzyżem Papieskim i pomnikiem Jana Pawła II na wspólnej modlitwie. Dzień później w tym samym miejscu odprawiona została msza święta, której przewodniczył ks. biskup Adam Szal, a homilię wygłosił ks. infułat Julian Pudło.

- Te dni to wielka katecheza dla Kościoła i ludzkości. Płyną nasze łzy, ogarnia nas uczucie żalu. Mocniejsza od tego jest jednak nasza chrześcijańska nadzieja, że życie tych, którzy umierają zmienia się, ale się nie kończy - powiedział ks. infułat Julian Pudło.

Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego
Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego pod przewodnictwem Edwarda Nowaka

W Starostwie Powiatowym w Krośnie odbyła się nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego, która rozpoczęła się od odśpiewania "Barki", a zakończyła wykonaniem instrumentalnej wersji Ave Maria przez radnego Stanisława Szostaka.

Pamięć Jana Pawła II na nadzwyczajnej sesji uczcili tez radni rady Miasta Krosna. Wśród zaproszonych gości byli między księża krośnieńskich parafii, władze miasta poprzednich kadencji, radni wojewódzcy.

Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Krosna
Jana Pawła II wspominano również podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Krosna

W trakcie trwającego blisko 27 lat pontyfikatu odbył osiem pielgrzymek do rodzinnego kraju. Podczas szóstej, pielgrzymował między innymi na ziemię krośnieńską. 9 czerwca 1997 r. wylądował helikopterem na lotnisku w Targowiskach-Łężanach, po czym otwartym samochodem w kolumnie pojazdów przejechał przez Miejsce Piastowe, Rogi, Równe, Zboiska do Klasztoru oo. Bernardynów w Dukli. Tam po przemówieniu przed klasztorem i modlitwie przy relikwiach bł. Jana z Dukli, spędził noc. 10 czerwca udał się Krosna, a po drodze odwiedził jeszcze oo. Michalitów w Miejscu Piastowym. Na krośnieńskim lotnisku odprawił mszę św. z udziałem kilkuset tysięcy wiernych, podczas której wyniósł na Ołtarze bł. Jana z Dukli oraz poświęcił korony na cudowne wizerunki Matki Bożej z Haczowa, Jaślisk i Wielkich Oczu. Po mszy św. poświęcił nowo wybudowany kościół pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli. Po południu odleciał helikopterem do Krakowa.

Pielgrzymi z Archidiecezji Przemyskiej na Placu Świętego Piotra 
Pielgrzymi z Archidiecezji Przemyskiej na Placu Świętego Piotra

Rok później, od 13 do 21 czerwca do Rzymu udała się z Archidiecezji Przemyskiej pielgrzymka dziękczynna. Uczestniczyło w niej około 2,5 tysiąca osób, którzy przez 9 dni podróżowali w 52 autokarach.

Po śmierci papieża w Krośnie odbyło się wiele uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: