Cztery firmy postanowiły wspomóc krośnieńskie placówki służby zdrowia i przekazały im maseczki oraz płyn do dezynfekcji.
W trudnych czasach epidemii, przedsiębiorcy z Krosna i okolic nie pozostają obojętni na potrzebny służby zdrowia i wspomagają placówki, ofiarowując im niezbędne do codziennego funkcjonowania materiały ochronne.

3 kwietnia kolejna pomoc trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie oraz do krośnieńskiego Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego.

pomoc trafiła do krośnieńskiego szpitala
Kolejna pomoc trafiła do krośnieńskiego szpitala

Firmy Lo-Stark z Miejsca Piastowego oraz Pro-Invest, Glasmark i San-Gaz z Krosna przekazały na potrzeby personelu medycznego przede wszystkim płyn do dezynfekcji rąk oraz maseczki ochronne wielokrotnego użytku. Wszystko zostało zakupione z funduszy tych czterech firm.

Artur Jabłoński
Artur Jabłoński reprezentował firmę Lo-Stark

- Dzisiaj dostarczyliśmy łącznie około 150 litrów płynu i około 1000 maseczek. Nie jest to jednak jednorazowa akcja i będziemy chcieli robić to systematycznie docierając z potrzebnymi materiałami w przyszłości - powiedział Artur Jabłoński z firmy Lo-Stark z Miejsca Piastowego.

Mirosław Stefanik
Mirosław Stefanik z firmy Pro-Invest

- Myślę, że takie akcje są potrzebne i w tym trudnym czasie wszyscy powinniśmy się zintegrować i pomagać tym, którzy nam niosą pomoc - dodał Mirosław Stefanik z firmy Pro-Invest.

Piotr Czerwiński
Dyrektor Piotr Czerwiński dziękuje za okazywaną pomoc krośnieńskiemu szpitalowi

Firmy zachęcają jednocześnie, by jak najwięcej przedsiębiorców włączyło się w pomoc służbom medycznym.

ratownicy z krosnieńskiego pogotowia
Maseczki i płyny dezynfekujące trafiły też do pogotowia ratunkowego w Krośnie

- Jest to kolejna inicjatywa firm, które w ten sposób chcą nam pomóc, wspierając pracowników. Bardzo jesteśmy wdzięczni za te inicjatywy. Jest to dla nas mobilizujące, że solidaryzują się z nami w tym trudnym momencie - stwierdził Piotr Czerwiński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.

Kilka dni wcześniej o pracy ratowników w okresie epidemii i udzielanej im pomocy mówił Marcin Steliga, lekarz, koordynator medyczny w Samodzielnym Publicznym Pogotowiu Ratunkowym w Krośnie.

- Odzew ze strony społeczeństwa jest bardzo duży i bardzo pozytywny. Jesteśmy zbudowani tym, jak ludzie reagują na nasze potrzeby i naszą prace, która zmieniła się w ostatnich tygodniach – mówił lek. Marcin Steliga.

Nie brakuje wyjazdów, gdzie jest podejrzenie koronawirusa i jest bardzo ważne, by personel i nasi pacjenci przewożeni w karetkach byli bezpieczni.

- Każdy wyjazd wymaga więc zabezpieczenia w środki ochrony indywidualnej. Do większości wyjazdów wystarczają zwykłe maseczki chirurgiczne które dzięki wcześniejszym zakupom, a w szczególności dzięki ofiarności mieszkańców, krawcowych i firm, mamy na razie w wystarczającej ilości - powiedział Marcin Steliga.

lek. Marcin Steliga
lek. Marcin Steliga

Do udzielania pomocy osobie z podejrzeniem koronawirusa używane są kombinezony stanowiące pełne zabezpieczenie dla ratownika. Trzeba mieć pewność, że ratownik nie zakazi się w czasie udzielania pomocy, a następny wyjazd nie będzie wiązał się z zagrożeniem dla pacjenta, który znajdzie się w karetce za kilka godzin a do domu ratownik nie przyniesie infekcji i nie zarazi rodziny.

- Takie pakiety ochrony indywidualnej są nam potrzebne w każdej ilości, gdyż nie wiadomo, co przyniosą najbliższe tygodnie. Zwracamy się o pomoc w dotarciu do producentów, do firm zajmujących się obrotem środkami ochrony biologicznej, indywidualnymi pakietami ochrony biologicznej. Mamy środki, by taki sprzęt zakupić - dodał lek. Marcin Steliga.

Lekarze i ratownicy medyczni apelują też, by dzwoniąc na numer alarmowy w sposób właściwy przekazać informację dyspozytorowi. Nie można zataić, że ktoś pozostaje na kwarantannie. jest podejrzenie zachorowania na koronawirusa, przebywa w izolacji domowej.

- Taka osoba na pewno uzyska pomoc od zespołów ratownictwa medycznego, ale przyjedziemy przygotowani i ubrani w odpowiedni sposób - stwierdził lekarz.