Uczniowie krośnieńskiego "Mechanika" drużynowo zwyciężyli w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Samochodowej.
Zaplanowany na 2020 rok 26. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej, mimo przeciwności związanych z zagrożeniami obecnej rzeczywistości został przeprowadzony.

Eliminacje szkolne odbyły się jeszcze przed zamknięciem szkół w związku z pojawieniem się epidemii koronawirusa. W 26. edycji olimpiady organizatorzy zmienili formułę przekazywania informacji - z papierowej na elektroniczną - co w znaczący sposób ułatwiło przebieg turnieju. Z uwagi na zmianę terminu Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Poznaniu, gdzie dotychczas odbywał się konkurs, pojawiało się pytanie: czy w ogóle Turniej się odbędzie? Na szczęście, korzystając z platformy cyfrowej udało się zapewnić właściwe warunki.

27 marca o godzinie 11.00 uczniowie zakwalifikowani do rundy końcowej (w liczbie 468) zasiedli przed komputerami u siebie w domach, aby odpowiadać na zadawane im przez organizatorów pytania. Liczyła się poprawność odpowiedzi oraz czas jej udzielenia. W jak najkrótszym czasie uczniowie mieli odpowiedzieć na 60 pytań pogrupowanych w 6 kategoriach. Trudno więc mówić o możliwości uzupełniania swej wiedzy w trakcie odbywających się rund. Ekipa Zespołu Szkół Mechanicznych z Krosna podjęła wyzwanie.

W turnieju wzięło udział 10 uczniów - przedstawiciele technikum: Tomasz Jodłoski - IIb, Michał Wrona - Ib, Kacper Krępulec - IIb, Piotr Murdzek - IIc, Michał Jucha - IIc, Michał Zajdel - IIc, Jan Świder - IIc, Paweł Citak- IIc i uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia - Maksymilian Rejchel - IIb, Mateusz Kilar - IIIa.

Już w trakcie konkursu można było zorientować się, że uczniom "Mechanika" często udaje się trafiać w tzw. dziesiątkę, czyli odpowiadać poprawnie na wszystkie pytania. Ale to nie wszystko, ponieważ również czas decydował o miejscu w rankingu. Całość została rozegrana w sześciu konkurencjach noszących tematyczne nazwy:
- elektronik samochodowy,
- wyposażenie warsztatów,
- systemy bezpieczeństwa,
- płyny eksploatacyjne,
- blacharstwo i lakiernictwo,
- silniki samochodowe.

Okazało się, że kategorię "płyny eksploatacyjne" wygrał Kacper Krępulec, a "blacharstwo i lakiernictwo" było domeną Piotra Murdzka. Dodatkowo Kacper Krępulec wywalczył indywidualnie 5 miejsce w kategorii "wyposażenie warsztatów". Pozostali członkowie drużyny również mocno zapracowali na sukces - Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie zajął I miejsce drużynowo w Polsce.

Dodatkowo wśród 10 najlepszych uczniów w finale turnieju znaleźli się:
Kacper Krępulec - miejsce 2 z wynikiem 47 pkt w czasie 17:43
Piotr Murdzek - miejsce 6 z wynikiem 45 pkt w czasie 16:35

Opiekunami drużyny byli Piotr Boś i Jan Winiarski.

Po zakończeniu turnieju powiedzieli.

Piotr Murdzek: Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej już za mną. Odbywał się on w trudnym okresie, gdzie epidemia koronawirusa szaleje po świecie i Polsce. Nie chodzimy do szkoły, nie spotykamy się, ale życie dalej się toczy i konkurs się na szczęście odbył, choć w zmienionej formie. Po raz pierwszy pisaliśmy w domu - online . Z oczywistych względów nie było części praktycznej. Byłem bardzo zaniepokojony jak to będzie wyglądało? Czy uda mi się zalogować bez problemów? Czy poradzę sobie z pytaniami? Czy będą trudne? Czy wystarczy mi czasu? I wiele, wiele innych. I oczywiście na początek problem z rozpoczęciem pierwszej rundy. Pierwszy etap został przesunięty na koniec. Na szczęście druga poszła gładko. Później to tylko skupienie i formalność. Po 1,5 godzinie koniec i oczekiwanie na wyniki.

Kacper Krępulec: Przygotowania do XXVI edycji OTWS były znacznie utrudnione ze względu na sytuację z koronawirusem, ale mimo wszystko sam turniej przebiegł pomyślnie. Poziom trudności pytań był dość zróżnicowany - na niektóre z nich byłem w stanie odpowiedzieć niemalże natychmiastowo, natomiast były też takie, które wymagały głębszego przemyślenia. Cieszę się, że pomimo trudnej sytuacji turniej się odbył.

Jucha Michał:
Po raz pierwszy brałem udział w takim konkursie, ale jestem pozytywnie zaskoczony pomimo nowej formy uczestnictwa. Nie ukrywam, że pytania nie były łatwe, starałem się odpowiedzieć na nie najlepiej jak tylko potrafiłem. Jestem zadowolony z wyniku i cieszę się z sukcesu.

Kilar Mateusz:
Emocje były bardzo duże ponieważ każde jedno pytanie decydowało o finalnym zwycięstwie naszych reprezentantów do którego jednak doszło. Kiedy zobaczyłem ten wynik szkoły ciężko było mi uwierzyć w to, że się udało. Jestem bardzo zadowolony z naszej ekipy dzięki której zwyciężyliśmy.

Wrona Michał:
Tegoroczny turniej był dla mnie nowym doświadczeniem. Dzięki temu wydarzeniu mogłem zobaczyć rezultat naszej długotrwałej pracy. Chociaż nie spodziewałem się, że jako szkoła zdobędziemy pierwsze miejsce, to bardzo się z tego cieszę. Pytania turniejowe miały zróżnicowane stopnie trudności, mimo iż jestem w pierwszej klasie technikum, Były takie na które odpowiadało mi się łatwiej, lecz były takie, które wymagały dłuższego zastanowienia . Mogę powiedzieć, że bardzo dobrze się przy nich bawiłem.
Koniec końców po tegorocznym zwycięstwie nie możemy osiąść na laurach. Motywuje nas ono do dalszej walki, wiemy co musimy zmienić, a co dopracować, żeby utrzymać tę pozycję przez następne lata.


~Hiobowski

07-04-2020 12:56 1 39

Tylu porządnych uczniów uczęszcza do "Mechanika", cyklicznie zbierają laury wygrywają wszelkie olimpiady i turnieje. Natomiast do nauki jazdy mają najgorszy samochód ze wszystkich szkół technicznych (20-letni Fiat Panda). Nie wstyd Wam szanowna dyrekcjo? Kiedy dyrektorem był śp. mgr inż. Leszek Rajchel, szkoła miała najlepsze samochody szkoleniowe w całym województwie.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.