Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku zwalczania wirusa COVID-19 spierają szpitale, ośrodki pomocy społecznej, Caritas, osoby starsze, kombatantów.
Terytorialsi prawie od dwóch tygodni wspierają dziewięć szpitali na Podkarpaciu. Wykonują pierwszy wywiad epidemiologiczny pacjentom, monitorują wejścia do przychodni lub na teren szpitala, sprawdzają temperaturę ciała oraz dystrybuują i segregują ankiety. Dyżury żołnierzy w szpitalach pełni od dwóch do czterech żołnierzy.

- Obecność żołnierzy przy wejściu do szpitala może nieco dziwić. Okazuje się jednak, że nasza pomoc jest nieoceniona. Pielęgniarki nie mogły sobie poradzić z osobami, które natarczywie - mimo obowiązującego zakazu - próbowały wejść do szpitala z odwiedzinami. Bywa też, że ludzie są agresywni, ale widok żołnierza wzbudza respekt - relacjonuje st. szer. Barbara Dudek-Leś z 3. Podkarpackiej Brygady OT.

Ośrodki pomocy społecznej i Caritas na co dzień udzielają pomoc osobom potrzebującym. Jednak w tej trudnej sytuacji kiedy liczba oczekujących na wsparcie znacznie wzrosła, dyrektorzy poprosili 3.PBOT o pomoc w dystrybucji żywności.

- W naszej brygadzie działa koordynator ds. wsparcia i dystrybucji żywności. Jego rolą jest utrzymywanie kontaktu z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, w celu koordynowania dystrybucji środków żywnościowych. Żywność pobierana jest z magazynów lub banków żywności i dostarczana wojskowym transportem do osób potrzebujących - tłumaczy kpt. Witold SURA, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

W sumie terytorialsi z Podkarpacia i dostarczyli ponad 50 ton żywności do osób wskazanych przez ośrodki pomocy społecznej i Caritas.
W ramach walki z pandemią koronawirusa żołnierze 3.PBOT udzielają wsparcia kombatantom, osobom starszym i przebywającym w kwarantannie. Działania prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna”. Zadania terytorialsów obejmują między innymi dostarczenie żywności, robienie zakupów żywnościowych i leków.

Udostępnij ten artykuł znajomym: