Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych, znajdujących się w ofercie banków. Udzielany na dowolny cel, często stanowi alternatywę do karty kredytowej.
Sprawdź, jak uzyskać najtańszą ofertę kredytu gotówkowego i szybko otrzymać środki.

Kredyt gotówkowy - jakie koszty?

Podpisując umowę kredytową, kredytobiorca zobowiązuje się oddać pożyczone środki powiększone o sumę kosztów dodatkowych. Wyróżnić możemy trzy główne źródła kosztów kredytowych, do których należą: odsetki, prowizja i ubezpieczenie.

Odsetki, czyli oprocentowanie, to nic innego jak opłata naliczana za użytkowanie pożyczonego kapitału. Banki podają wysokość oprocentowania w skali roku, a jego wielkość zależy od wybranej stawki WIBOR (1M, 3M czy 6M) oraz marży banku. Oprocentowanie jest podstawowym elementem składającym się na koszt kredytu gotówkowego.

Prowizja jest opłatą za udzielenie kredytu. Pobierana jest jednorazowo i może zostać skredytowana (i doliczona do wysokości miesięcznej raty) lub opłacona w całości. Nie stanowi ona podstawowego elementu zarobkowego dla banków, dlatego czasami można znaleźć ofertę kredytową z zerową prowizją. W takich sytuacjach banki najczęściej decydują się na zwiększenie marży lub wymagają wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Wyrażana jest w procentach, a jej wysokość zależy od udzielonej kwoty kredytu.

Ubezpieczenie najczęściej nie stanowi obowiązkowego elementu, jednak wymagane jest przy obniżonej marży lub braku prowizji. Jak sama nazwa wskazuje, ma ubezpieczać, czyli chronić kredytobiorcę przed następstwem nieszczęśliwych wypadków, które w przyszłości mogą uniemożliwić spłatę kredytu (ciężka choroba, utrata pracy itd.). Wysokość ubezpieczenia ustalana jest przez bank.

Na koszt kredytu gotówkowego składają się również produkty dodatkowe, które często sprzedawane są przy okazji udzielania kredytu gotówkowego (tzw. cross-sell). Oczywiście korzystanie z nich nie jest obowiązkowe, jednakże decydując się na nie, klient może liczyć na korzystniejszą ofertę kredytową.

Kredyt gotówkowy - kto może otrzymać?

O kredyt gotówkowy starać się może osoba, która ukończyła 18 lat, ma stałe źródło dochodów oraz zdolność kredytową. Analizę zdolności przeprowadza bank, sprawdzając m.in. miesięczne koszty utrzymania, obecne zobowiązania, liczbę osób pozostających na utrzymaniu przyszłego kredytobiorcy, jego wiek czy stan cywilny. Niektóre banki, biorą pod uwagę również wiek, wykształcenie czy zawód, w którym pracuje klient. Jednakże te czynniki, grają główną rolę głównie przy staraniu się o kredyt hipoteczny.

Kredyt gotówkowy - jak zwiększyć swoje szanse?

Osoby, które mogą pochwalić się wysoką zdolnością kredytową, mogą liczyć na lepsze warunki kredytowe, a tym samym otrzymać tani kredyt gotówkowy. Dlatego jeszcze przed złożeniem wniosku, warto sprawdzić swoją zdolność np. za pomocą raportu Biura Informacji Kredytowej oraz popracować nad jej poprawą. Chcąc zbudować dobrą historię kredytową, warto przede wszystkim spłacać terminowo swoje dotychczasowe zobowiązania i w miarę możliwości zwiększyć dochody. Ponadto należy zadbać o stałe ich źródło (zmieniając, chociażby umowę zlecenie na umowę o pracę) oraz zmniejszyć wysokość miesięcznych zobowiązań dzięki wcześniejszej spłacie lub konsolidacji.

Kredyt gotówkowy - gdzie znaleźć najtańszy?

W Internecie znaleźć można mnóstwo ofert różnych banków. Chcąc nie pogubić się w gąszczu informacji i znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy, warto skorzystać z porównywarki kredytów, ponieważ to właśnie w tym miejscu, zestawić można ze sobą propozycje różnych instytucji finansowych. Dane przedstawione są w formie czytelnej tabeli, w której można znaleźć informacje na temat: wysokości prowizji, oprocentowania, miesięcznej raty czy też ostatecznej kwoty do spłaty. Propozycje te można posortować, wybierając np. te z najmniejszym oprocentowaniem. Chcąc zyskać pewność, że konkretna oferta jest w dalszym ciągu aktualna, warto sprawdzić najnowszy ranking kredytu gotówkowego, który przedstawia najkorzystniejsze oferty kredytów.