23 kwietnia na adresy mailowe urzędów miast i gmin w całej Polsce przyszły maile z wnioskiem o przekazanie danych ze spisu wyborców przed wyborami prezydenckimi. Trafił on również do Urzędu Miasta Krosna.
Maile, jakie trafiały do urzędów podpisane były „Poczta Polska" i zostały wysłane z domeny: „wybory2020@poczta-polska.pl”. Jest w nim wniosek do samorządowców o przekazanie danych ze spisu wyborców (numer PESEL, kod pocztowy, adres zamieszkania, imiona i nazwiska) w terminie nie dłuższym niż dwa dni robocze licząc od dnia otrzymania wniosku. W uzasadnieniu można przeczytać, że dane te są niezbędne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku.

Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krosna potwierdza, że 23 kwietnia br. na skrzynkę Urzędu Miasta Krosna przyszedł mail od Poczty Polskiej Wybory 2020 - wniosek o udostępnienie danych.

- Po konsultacji z Inspektorem Danych Osobowych i Naczelnikiem Wydziału Spraw Obywatelskich, wniosek ten został potraktowany jako spam, gdyż zgodnie aktualnym stanie prawnym brak jest podstaw do zastosowania z ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r., przepisu art. 99, gdyż nie zostały nałożone ustawowo na Pocztę Polską zadania związane z organizacją wyborów. Ustawa normująca te kwestie znajduje się obecnie w Senacie RP - tłumaczy Joanna Sowa.

skrzynka Poczta Polska

Z opinii Unii Metropolii Polskich wynika, że tym samym przepisy prawne nie zezwalają na przekazanie Poczcie Polskiej danych z rejestru lub spisu wyborców. Taką podstawą nie może być także nałożenie na Pocztę Polską obowiązków związanych z wyborami prezydenckimi przez organy administracji rządowej (np. przez Premiera RP w drodze polecenia). Art.99 analizowanej ustawy wskazuje bowiem, że organy administracji rządowej mogą Poczcie Polskiej zlecać inne obowiązki tj. niedotyczące przeprowadzenia wyborów prezydenckich. W tym zakresie niezbędne jest uregulowanie na poziomie ustawowym.

Ponadto, jak zaznacza rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krosna, wniosek elektroniczny nie jest zgodny z art. 63 KPA § 3a. Podanie wniesione w formie dokumentu elektronicznego powinno: być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, lub uwierzytelniane w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralności weryfikowanych danych w postaci elektronicznej; zawierać dane w ustalonym formacie, zawartym we wzorze podania określonym w odrębnych przepisach, jeżeli te przepisy nakazują wnoszenie podań według określonego wzoru oraz zawierać adres elektroniczny wnoszącego podanie.

- Wątpliwości pod względem bezpieczeństwa budzi też fakt żądania przesłania spisów bez szyfrowania. To przecież mnóstwo danych wielu osób. W popołudniowych godzinach 23 kwietnia br. również przyszły pisma potwierdzające nasze stanowisko przez Państwową Komisję Wyborczą i Nadzór Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie - dodaje Joanna Sowa.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.