Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka dofinansuje organizowaną przez gminę Miejsce Piastowe imprezę "Wiele kultur, jedno miejsce - od Kłajpedy po Saloniki".
Via Carpathia to budowana etapami międzynarodowa trasa z północy na południe Europy, łącząca Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji. Ma przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Pierwsza edycja imprezy mającej na celu promocję tej trasy odbyła się na stadionie w Rogach 7 września ubiegłego roku. Jej motywem przewodnim była Grecja, najdalej wysunięty kraj na trasie i miasto Saloniki. Do Rogów zawitali też goście z kraju Hellady, w tym prof. Grigoris Zarotiadis, dziekan wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach oraz Teo Vafidis, mistrz kulinarny kuchni greckiej, od lat mieszkający w Polsce. Na scenie wystąpił też zespół Orfeusz.

Podczas panelu dyskusyjnego poinformowano, że zgodnie z zapisem w programie rządowym, odcinek z Rzeszowa do Barwinka ma być przejezdny w 2025 r. 85-kilometrowy odcinek ma kosztować 8 miliardów złotych.

Wiele kultur, jedno miejsce w Rogach
Wydarzenie odbędzie się na stadionie w Rogach

W tym roku zaplanowano kontynuowanie tej imprezy, a motywem przewodnim mają być Węgry. Jak poinformowała wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik, Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka przyznał 50,5 tys. zł dofinansowania na organizację spotkania w Rogach. Dzięki pozyskanym środkom, w ramach imprezy "Wiele kultur, jedno miejsce - od Kłajpedy po Saloniki", zorganizowany zostanie między innymi kiermasz rękodzieła artystycznego wraz z przygotowaniem stoisk, konkurs kulinarny kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Miejsce Piastowe na najlepszą potrawę węgierską, pokaz kulinarny mistrza kuchni węgierskiej oraz nauka tańca węgierskiego.

- Zaplanowaliśmy też panel dyskusyjny na temat budowy trasy Via Carpathia z udziałem gości z Węgier, którzy opowiedzą jak wygląda realizacja inwestycji w ich kraju - mówi wójt Dorota Chilik.

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych oraz strefy kinomana i strefy sztuki. Podsumowaniem będzie występ zespołu z Węgier oraz, podobnie jak w roku ubiegłym, zabawa taneczna.

Termin imprezy zaplanowano jeszcze w ubiegłym roku przy składaniu projektów o dofinansowania na 5-6 września. Wszystko będzie jednak uzależnione od sytuacji panującej w związku epidemią koronawirusa.

A tak było w ubiegłym roku. Zobaczcie zdjęcia:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.