Po wielu protestach i zabiegach, do gmin powrócą pieniądze, które niespodziewanie znikły z kont samorządów po restrukturyzacji PBS w Sanoku. Komu dziękują samorządowcy?
Gminy dowiedziały się o przyznaniu przez ministra finansów środków utraconych w wyniku restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego we wtorek, 5 maja po południu. Samorządowcy z powiatu krośnieńskiego chcieli się tą wiadomością podzielić z mieszkańcami organizując konferencje prasowe.

Konferencja na Zamku Odrzykońskim

Pierwszą, w środę 6 maja, już o godz. 7 zorganizowali wspólnie na Zamku Odrzykońskim wójt gminy Korczyna Jan Zych i wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański.
Po trzech i pół miesiącach bojów o odzyskanie ponad 60 milionów przez 34 samorządy z Podkarpacia 5 maja otrzymali decyzję ministra finansów o zwrocie utraconych środków w całości z rezerwy przeznaczonej dla samorządów terytorialnych. W przypadku gminy Korczyna jest to ponad 2,1 mln zł, a gminy Wojaszówka ponad 3,6 mln zł.

Bój o zrabowane pieniądze

- Historia odzyskiwania tych pieniędzy przypominała walkę, jaka kiedyś toczyła się na tym zamku, na którym dzisiaj jesteśmy. Myślę, że jak kiedyś toczyły się tutaj walki, tak teraz wspólnie z wójtem Wojaszówki toczyliśmy bój o odzyskanie pieniędzy naszych mieszkańców - powiedział wójt gminy Korczyna Jan Zych.

Przypomniał, że było wiele spotkań we tej sprawie, począwszy od tych z wojewodą, wiceministrem finansów, Bankowym Funduszem Gwarancyjnym oraz wielu innymi instytucjami.

- Nie przynosiły one rezultatów. Mówiono nam wręcz, ze w ramach obowiązujących przepisów prawa nie da się nic zrobić, że możemy dostać jedynie kredyty preferencyjne z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jednak nie poddaliśmy się i zaczęliśmy bój o odzyskanie środków. Są to bowiem pieniądze mieszkańców, nas wszystkich - mówił Jan Zych.

Zapis konferencji prasowej na Zamku Odrzykońskim


Z wójtem Sławomirem Stefańskim wzięli udział w dwóch posiedzeniach sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej w Warszawie. I tam nastąpił przełom. Przyjęto dezyderat do premiera RP, który spowodował zwrot pieniędzy. Drugim przełomowym momentem zdaniem wójta Zycha było posiedzenie komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego, gdzie przedstawił ten ogromny problem samorządów podkarpackich.

- Pamiętam, że większość był zdziwiona, gdyż nie wiedziała o tym problemie i jego skali - dodał wójt Korczyny.

Podziękowania dla…

Wójt Korczyny wymienił też kilka osób, które jego zdaniem w znaczny sposób przyczyniły się do odzyskania pieniędzy przez samorządy: posłanka Joanna Frydrych, wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej poseł Jacek Protas, Jacek Brygman - współprzewodniczący zespołu finansów publicznych komisji wspólnej rządu i samorządu, Paweł Tomczak - dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich RP.

- Walcząc o zwrot zagrabionych pieniędzy i naszą godność myśleliśmy, gdzie się spotkamy po odzyskaniu środków. Uznaliśmy, że najlepszym miejscem jest nasz wspólny zamek, o który od lat toczymy symboliczny spór – stwierdził wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański.

Jak dodał, była to walka wszystkich samorządów prowadzona na różne sposoby wspierana przez parlamentarzystów a i premier RP wysłuchał próśb i przekazał sprawę dalej. Walka nie miała barw politycznych. Do wymienionych przez wójta osób, które w szczególny sposób pomogły, Sławomir Stefański dodał też senator Alicję Zając, posłów Małgorzatę Kidawę-Błońską, Mieczysława Kasprzaka, Grzegorza Brauna i Władysława Kosiniaka-Kamysza, europosłankę Elżbietę Łukacijewską, wojewodę Ewę Leniart oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych na czele z marszałkiem Władysławem Ortylem.

- Po 109 dniach od „wyparowania” pieniędzy z kont samorządów dostaliśmy decyzję, na którą czekaliśmy. Datę 5 maja 2020 r. zapamiętam do końca życia - dodał Sławomir Stefański.

Ewelina Pilszak i Dorota Chilik
Od prawej: Wójt Gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik i skarbnik gminy Ewelina Pilszak

Wielki wspólny sukces

O godzinie 8.00 drugą konferencję prasową w sprawie odzyskanych pieniędzy zwołała wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik.

- Dziękujemy prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, posłom, a szczególnie Teresie Pamule oraz Piotrowi Uruskiemu i przede wszystkim kolegom samorządowcom. Ten nasz upór, wyjazdy do Warszawy i przypominanie tematu przyniosły rezultat. Przyczynili się oni do tego, że dzisiaj możemy świętować odzyskanie środków do naszego budżetu. Jest to na pewno wielki sukces, choć te pieniądze nie powinny być nam wcześniej zabrane – powiedziała wójt Dorota Chilik.

Zapis konferencji prasowej w Miejscu Piastowym


Skarbik gminy Miejsce Piastowe Ewelina Pilszak dodała, że odzyskane pieniądze są na pewno dużym zastrzykiem finansowym, gdyż sytuacja po ich zabraniu była bardzo ciężka.

- W przypadku naszej gminy uzyskaliśmy ponad 1,7 mln zł - stwierdziła Ewelina Pilszak.

~Hela

15-08-2020 02:33 2 23

Pani Chilik zaczeła nosic ordynarne broszki, ale do usposobienia i charakteru pasuja
Odpowiedz

~Jancio

09-05-2020 11:05 5 28

Zawsze powtarzam, że w żagiel należy dmuchać z jednej strony żeby łódka (Polska) płynęła do przodu. Dmuchanie z przeciwnych stron utrzymuje łódkę w miejscu. Gratulacje Panowie.
Odpowiedz

~Jo cie nie mogie

08-05-2020 22:25 3 35

Gdyby nie przymusowa restrukturyzacja w styczniu to pandemia by zatopiła bank całkiem wraz z 100 % środków samorządów i środkami zwykłych ludzi powyżej gwarantowanych przez BFG... Więc nie płaczcie tylko na kolanach na Jasną Górę podziękować Najjaśniejszej Panience...
No i oczywiście najwięcej podziękowań tym co najmniej się zasłużyli :-)
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.