Blisko 11 mln zł kosztowała budowa nowego budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie. Sprawdź, co się w nim znajduje!
Nowoczesny obiekt wybudowano w miejscu starego, który z racji zagrzybienia, degeneracji i niefunkcjonalności musiał zostać wyburzony.

stary budynek GOK w Rymanowie
Tak wyglądał stary budynek GOK w Rymanowie (fot. Andrzej Józefczyk)

- Koncepcja nowego obiektu powstała w oparciu o konsultacje społeczne oraz zgłoszone przez dyrekcje i pracowników GOK potrzeby - mówi burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec.

Nowy budynek GOK w Rymanowie
W nowym budynku GOK znajduje się m.in. studio nagrań

Projekt został wykonany przez Katarzynę Bednarską-Oberc natomiast wykonawcą obiektu została Firma GRAND z Korzennej k. Nowego Sącza. Piękny i funkcjonalny obiekt połączony został z sąsiednim budynkiem Domu Sokoła. Wszystkie prace zostały zakończone i odebrane ostatecznie do 30 kwietnia br.

Nowy Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie składa się z trzech kondygnacji. Całkowita powierzchnia to 2338 metrów kwadratowych, a powierzchnia użytkowa 1588 metrów kwadratowych. W budynku znajdują się między innymi sala widowiskowa na 300 osób, sala prób dla orkiestry, sale do zajęć plastycznych, baletowych, tanecznych i muzycznych, studio nagrań, miejsce spotkań dla Klubu Seniora działającego przy GOK w Rymanowie oraz innych organizacji, zaplecze dla pracowników.

Duża sala GOK w Rymanowie
Przestronna sala

Przy gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie działają sekcje taneczne skupiające dzieci i młodzież w różnych grupach: mażoretki, baletowe, tańca współczesnego.

- I właśnie dla nich przygotowana jest piękna sala taneczna z lustrami, poręczami, drążkami. Tego na pewno wcześniej, w starym budynku brakowało. Mamy nadzieję, że niedługo skończą się ograniczenia związane z pandemią i grupy powrócą do zajęć i będą korzystać z tej pięknej sali - opowiada Danuta Litarowicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie.

Danuta Litarowicz
Danuta Litarowicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie w sali do ćwiczeń baletowych

Przy GOK działa również sekcja plastyczna, Rymanowska Orkiestra Dęta (działająca wspólnie również pod patronatem Szkoły Muzycznej w Rymanowie), kapela ludowa "Rymanowianie", chór "Koloryt". - Liczę również, że dzięki tej pięknej inwestycji powstaną nowe zespoły młodzieżowe, które będą mogły korzystać z nowych pomieszczeń do prób - mówi dyrektor Danuta Litarowicz.

Całkowity koszt budowy Gminnego Ośrodka Kultury to blisko 11 mln złotych, w tym dofinansowanie z RPO WP 2014-2020 ok. 3 mln złotych.

- W Domu Sokoła gdzie tymczasowo siedzibę miał GOK pomieszczenia zostaną przekazane dla PTG Sokół oraz dla Stowarzyszenia "Nasz Rymanów", które powiększy istniejącą Izbę Pamięci - dodaje burmistrz Wojciech Farbaniec.

Zobacz, jak wygląda nowy budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie. Obecnie trwa jego doposażanie: