Nowymi drzwiami garażowymi może pochwalić się OSP Krosno - Polanka. Mieszkańcy dzielnicy udzielili największego poparcia dla tego projektu w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krosna.
Wymiana drzwi w budynku, gdzie garażowany jest samochód ratowniczo-gaśniczy OSP Polanka uzyskał bardzo duże poparcie wśród mieszkańców. Na projekt zagłosowało ponad 500 osób i był to drugi wynik wśród projektów dzielnicowych.

- Istotą budżetu obywatelskiego jest zaktywizowanie społeczności lokalnej w sprawy ważne dla mieszkańców, nie przechodzenie obok. Wynik ten pokazuje, że można się zjednoczyć wokół konkretnej idei, ważnej z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców - podkreśla Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Remiza OSP Krosno - Polanka

W ramach zadania zdemontowano stare drzwi z ościeżnicą, przygotowano otwór pod nowe drzwi oraz podniesiono sufit, by można było je zamontować.

- Dodatkowo przerobiona została instalacja elektryczna oraz uzupełnione ubytki elewacji oraz ściany wewnątrz budynku po demontażu starych drzwi - mówi Marek Toropolski z Urzędu Miasta Krosna.

Prace wraz z zakupem nowych drzwi kosztowały około 22 tys. zł.

Ireneusz Kus
Ireneusz Kus, prezes OSP Krosno - Polanka

- Wymiana drzwi garażowych pozwoli na szybszy wyjazd pojazdu ratowniczego, co przyczyni się na szybsza reakcję naszych strażaków podczas zdarzeń związanych z zagrożeniem na terenie miasta Krosna i okolic. Dziękuję w szczególności mieszkańcom naszej dzielnicy, którzy poparli ten projekt, a także władzom Krosna, radnym za wspieranie naszej jednostki w różnej formie - wyjaśnia Ireneusz Kus, prezes OSP Krosno - Polanka.

W ubiegłym roku drzwi garażowe do drugiego boksu powstały z budżetu 50:50, czyli połowa z budżetu Dzielnicy Polanka a druga połowa z budżetu miasta Krosna.

Jednostka OSP w Krośnie - Polance została założona w 1927 r. z inicjatywy ks. Stanisława Decowskiego. Obecnie liczy ponad 50 członków, w tym młodzieżowe drużyny pożarnicze i członkowie wspierający. Druhowie z Polanki do dyspozycji mają dwa lekkie samochody gaśnicze: 13-letni samochód Gazelle z tzw. szybkim natarciem i podstawowym sprzętem ratowniczo-gaśniczym oraz Żuka z 1987 r. W świetlicy przy ul. Decowskiego (budynek pierwszej szkoły podstawowej w Polance z 1900 r.) druhowie zgromadzili wiele pamiątek z ponad 90-letniej działalności. Uwagę przyciągają też gabloty z miniaturami różnych samochodów.

Gablota z miniaturkami samochodów
Jedna z gablot a w niej miniatury samochodów. Takich gablot jest kilka

- W ubiegłym roku wyjeżdżaliśmy do około 60 zdarzeń, a w tym roku już do ponad 50. Są to przede wszystkim pożary suchych traw, budynków, usuwanie skutków wichur czy podtopienia - dodaje prezes Ireneusz Kus.

Samochód Gazelle OSP Krosno - Polanka
Samochód Gazelle OSP Krosno - Polanka zaparkowany w przestronnej remizie

Strażakom ochotnikom z Polanki marzy się średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Miejsce w garażu jest, a i drzwi mają takie rozmiary, że bez problemu może wjechać. Może się uda spełnić to marzenie choćby za dwa lata, kiedy jednostka będzie świętować jubileusz 95-lecia powstania.

~Vtti

21-05-2020 15:49 1 36

Za dolary?
Odpowiedz

~katarzyna

20-05-2020 05:44 2 25

Szanowny użytkowniku "mieszkaniec" Pan prezes akurat najmniej przyczynil się do rozwpju jednostki. Dziękujemy mieszkańcom dzielnicy że poparli naszą osp oraz druhom którzy dołożyli wszelkich starań aby uzyskać oczekiwany efekt.
Odpowiedz

~Mieszkaniec

19-05-2020 21:22 0 31

Brawo Panie prezesie załatwić tyle żeczy w tak krótkim czasie naprawdę szacunek. Ile poświęcenia brawo :) oby takie Pana starania a w OSP na to 95 lecie będzie inny samochód :)
Odpowiedz

~strażaczka

19-05-2020 17:43 1 37

Brawo chłopaki. ,,trzeba chcieć, aby się dało'' tyle powrotów ile wyjazdów :)
Odpowiedz

~Darek

19-05-2020 17:28 2 24

Jeszcze tylko montaż ogrzewania w garażu i nowe GBA może wjeżdzać
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.