Wiemy, ile osób przebadano na obecność koronawirusa w Krośnie i powiecie krośnieńskim oraz dwóch sąsiednich powiatach.
Obecnie w Polsce każdego dnia robionych jest kilkanaście tysięcy testów na koronawirusa. To testy wykonywane metodą real time RT-PCR, tzw. genetyczne.

Badania wykonuje w kraju ponad 120 laboratoriów, nie tylko państwowych, ale też prywatnych. Jak informuje Dorota Gibała, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, na terenie województwa podkarpackiego badania wykonuje Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, ale też inne komercyjne laboratoria, które informują o wynikach dodatnich.

Ile przebadano osób?

- W codziennych raportach podajemy ilość przebadanych próbek przez laboratorium WSSE oraz ilość wyników dodatnich, ozdrowieńców i zgony w rozbiciu na powiaty. Na dzień 17 maja br. w laboratorium Wojewódzkiej Stacji sanitarno-Epidemiologicznej od początku epidemii przebadano na terenie działania PSSE Krosno, czyli miasto Krosno i powiat krośnieński - 626 próbek; PSSE Brzozów (powiat brzozowski) - 155 próbek a PSSE Jasło - 448 próbek. Dane dotyczą tylko laboratorium WSSE w Rzeszowie. Nie doliczano prób przebadanych przez laboratoria komercyjne wśród mieszkańców wymienionych tych powiatów - tłumaczy Dorota Gibała.

Badania w konkretnych przypadkach

Rzecznik WSSE w Rzeszowie tłumaczy też, że badania w kierunku COVID-19 robione są tylko w konkretnych przypadkach.

- Przede wszystkim osobom, u których występuje podejrzenie choroby (mają jej objawy). Tam, gdzie występują ogniska epidemii testowane są osoby przebywające na kwarantannie w 7 dniu od narażenia. Testowane mogą być też osoby pod koniec kwarantanny, dokładnie 12. dnia izolacji. Wszystkie powyższe badania dla pacjentów są darmowe i nie są wykonywane na "prośbę". Nie odmówiono też przeprowadzenia badań, jeżeli spełnione były powyższe przesłanki - wyjaśnia Dorota Gibała.

Udostępnij ten artykuł znajomym: