Niecały rok trwały prace przy budowie nowego na Wisłoku. 29 sierpnia z okazji dożynek gminnych został udostępniony dla ruchu, a 23 września poświęcił go biskup rzeszowski Jan Wątroba.
Prace przy budowie nowego mostu na rzece Wisłok w Wojkówce rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku. Nowy obiekt, który zastąpił kładkę pieszą, połączył dwie części gminy po obu stronach Wisłoka. Z jednej części jest Ustrobna, Bajdy i Wojaszówka, a z drugiej Bratkówka, Łączki Jagiellońskie i Bajdy. Most jest też łącznikiem drogi wojewódzkiej Twierdza - Krosno z drogą powiatową Kobyle - Łęki Strzyżowskie - Bratkówka - Odrzykoń.

- Jest to szczególnie ważne w przypadku służb medycznych, straży pożarnej. Poprawiła się także infrastruktura dojazdowa do gospodarstw, a także infrastruktura turystyczna. Pamiętajmy, że w pobliżu, w Wojkówce mamy początek spływu kajakowego. Mam nadzieję, że inwestycja ta będzie służyć przez wiele lat - stwierdził Sławomir Stefański, wójt gminy Wojaszówka.

Pamiątkowe zdjęcie na moście w Wojkówce
Pamiątkowe zdjęcie na moście

Most ma długość 188 metrów oraz nośność 40 ton. W ramach tej inwestycji przebudowane zostały drogi gminne na długości około 700 metrów dochodzące do mostu od strony Wojkówki i Bajd.

Danuta Jóźwik, sołtys Wojkówki przypomina, że do tej pory Wojkówka miała jedynie wiszącą kładkę przez Wisłok.

Danuta Jóźwik
Sołtys Wojkówki Danuta Jóźwik

- Żeby dostać się na drogę główną w kierunku Rzeszowa czy Krosna trzeba było jechać przez most w Łączkach Jagiellońskich albo w Bratkówce. Teraz bardzo szybko można dostać się do drogi wojewódzkiej. W razie potrzeby, szybciej dojadą też do nas służby ratownicze - powiedziała sołtys Danuta Jóźwik.

Budowa mostu kosztowała 6,5 mln zł. Gmina Wojaszówka pozyskała 4,5 mln zł dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. 2 mln zł pochodzi z budżetu gminy.

Nowy most w Wojkówce poświęcił 23 września biskup rzeszowski Jan Wątroba. Wcześniej uczestniczył w uroczystości oddania do użytku i poświęcenia nowej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Łękach Strzyżowskich (czytaj więcej: Łęki Strzyżowskie. Piękny prezent dla uczniów).