Latem tego roku woda z głównej magistrali wodociągu komunalnego popłynęła z Krosna-Turaszówki do centrum Odrzykonia, do domu kultury. Z hydrantów korzysta już straż pożarna na wypadek pożaru. Mieszkańcy pytają, kiedy woda popłynie do domów?
Gmina Wojaszówka postarała się w pierwszej kolejności o wybudowanie głównego ciągu wodociągowego z krośnieńskiej dzielnicy Turaszówka do centrum Odrzykonia o długości blisko 4 kilometrów. Sama budowa wodociągu trwała niepełna rok i kosztowała około 1,7 mln zł. Inwestycję sfinansowały samorządy gminy Wojaszówka oraz miasta Krosna - poprzez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Mieszkańcy Odrzykonia, którzy mieli utrudniony dostęp do wody marzyli o wodociągu od lat. Jak podkreślają, w wielu przypadkach woda nie nadaje się do celów spożywczych a nawet do prania. Po tym, jak woda dotarła do centrum miejscowości, z niecierpliwością czekają, kiedy popłynie w ich domach.

Obecnie mieszkańcy ponad 120 gospodarstw usytuowanych wzdłuż głównej nitki od Krosna-Turaszówki złożyli deklaracje u sołtysa, wyrażając chęć podpięcia się do wodociągu. - W tym roku w budżecie gminy zabezpieczyliśmy pieniądze na wykonanie projektu. Projektant został wyłoniony i prace obecnie już trwają - tłumaczy Sławomir Stefański, wójt gminy Wojaszówka. - Planujemy, że w pierwszym kwartale przyszłego roku projekt zostanie wykonany. W przyszłorocznym budżecie będę chciał znaleźć środki bądź też pozyskać zewnętrzne źródła finansowania, by można było rozpocząć prace i mieszkańcy jak najszybciej podpięli się do sieci i korzystali z wodociągu.

otwarcie wodociągu w OdrzykoniuOtwarcie głównej magistrali wodociągu było bardzo huczne

Jak dodaje wójt, budowa wodociągu nie jest sprawą prostą. Obecnie najdłużej trwają prace projektowe, trzeba mieć dużo uzgodnień. Przykładowo, samo zaprojektowanie niespełna 4-kilometrowego odcinka z Turaszówki do Odrzykonia trwało prawie pięć lat. - W przyszłym roku planujemy, by od głównej nitki w Turaszówce, gdzie jest założona główna zasuwa, pociągnąć wodociąg drugą częścią Odrzykonia zahaczając o stadion, pójść dalej wzdłuż drogi wojewódzkiej przez Ustrobną w kierunku Bratkówki oraz do Bajd. Kosztorys inwestorski siedmiokilometrowego odcinka do Bajd to 3,5 mln zł - mówi wójt Sławimir Stefański. Jak się uda, to w kolejnych latach woda zostanie podciągnięta do Wojaszówki.

Zdaniem wójta, problem z wodą jest coraz większy. - Jeżdżąc po miejscowościach, mieszkańcy coraz bardziej narzekają na brak wody w studniach. Nawet tam, gdzie jeszcze niedawno nie mówili w ogóle o potrzebie budowy wodociągu - twierdzi wójt.

Czytaj również:
Woda popłynęła do Odrzykonia

~sak maj dik

20-11-2019 14:47 2 80

Doktory i inne biznesmeny się pobudowali na Odrzykoniu a wody nie mają? No jak to możliwe? Ojej.
Odpowiedz

~Koleś z NY

19-11-2019 13:48 3 68

To łoni jeszcze kurna wody nie majo? To tam kurna bieda jest...dziadostwo.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.